برترین شهرهای جهان برای زندگی معلولان (۴ عکس)


بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معلولان

اگه پای دردو دل معلولان نشسته باشید بیشتر آنان از وضع موجود در فضاهای شهری و اجتماعی همچون اداره‌ها، پارک‌ها، بانک‌ها و ورزشگاه‌ها گلایه دارند؛ گلایه‌هایی که می‌شود آنها را با مناسب‌سازی اماکن شهری برای معلولان از بین برد.
نشریه شهروند – رضا مهریزی: اگه پای دردو دل معلولان نشسته باشید بیشتر آنان از وضع موجود در فضاهای شهری و اجتماعی همچون اداره‌ها، پارک‌ها، بانک‌ها و ورزشگاه‌ها گلایه دارند؛ گلایه‌هایی که می‌شود آنها را با مناسب‌سازی اماکن شهری برای معلولان از بین برد.
اقداماتی که اگه صورت پذیرند می‌توانند زمینه‌ساز وجود اجتماعی بیشتر معلولان شوند. در آمارها و گزارش‌ها شهرهای گوناگونی به‌عنوان خوب ترین شهرها برای معلولان از هر جهت معرفی شده‌اند، مثلا در اروپا شهرهای سالزبورگ و برلین جزو خوب ترین شهرها هستند، این دو شهر تمام موانع شهری شوخیم معلولان را حذف کرده‌اند.
یکی دیگر از ویژگی‌های شهر سالزبورگ این است که معلولان در تمام سطوح شهر ادغام شده‌اند و دولت آنها را از سایر اشخاص جامعه جدا نکرده است.
همچنین این دو شهر توجه ویژه‌ای به سادگی بهره گیری از مکان‌های عمومی برای معلولان داشته‌اند، ازجمله مکان‌های گردشگری، رستوران‌ها، کلیسا و…
در کشور خودمان نیز حدود یک‌سال قبل، مدیرکل بهزیستی استان تهران از تدوین سند جامع آسیب‌های اجتماعی با همکاری استانداری گزارش کرد. احمد دلبری نقل کرد: شهرداری در زمینه ارایه خدمات حمل‌ونقل به معلولان اقدامات اثرگذاری به انجام رسانده است و ما نیز قصد داریم با تقویت انجمن‌های علمی و صنفی اقدامات ویژه‌ای را در امر مناسب‌سازی معابر جهت تردد معلولان، سالمندان و خردسالان به انجام رسانیم.
شهردار تهران نیز چندین ماه قبل در حاشیه جشن افطاری معلولان تهران بزرگ با اشاره به تقاضای معلولان برای ارایه خدمات مناسب به آنان در تهران بزرگ نقل کرد: به همه معلولان حق می‌دهم چراکه خدماتی که بتواند سرویس عالی ای به آنها ارایه کند، موجود نبوده و این خدمات حتما مناسب شأن آنان نیست؛ البته باید مدنظر داشت که شهرداری تهران به‌عنوان مسئول مستقیم این کار به شمار نمی‌رود، بلکه دستگاه‌های ذیربط در این زمینه مسئول هستند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس خوب ترین شهرهای جهان برای زندگی معلولان
قالیباف با اشاره به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده به‌منظور فراهم‌سازی امکانات معالجه ای و حمل‌ونقل مناسب معلولان در تهران بزرگ اظهارکرد: اکنون مرکز حمل‌ونقل ویژه معلولان را در تهران بزرگ راه‌اندازی کرده‌ایم و اخیرا نیز تصمیم‌گیری شده این مرکز را در حوزه تاکسیرانی هم گسترش دهیم؛ به نحوی که مرکز تماسی راه‌اندازی خواهد شد تا تاکسی‌ها هم بتوانند به معلولان سرویس دهند.
وی اضافه کرد: در دو سه‌سال گذشته اشخاص دارای معلولیت ذهنی را که به‌خاطر مخارج حمل‌ونقل نمی‌توانستند به مدرسه بروند موردتوجه و مدارس استثنایی تهران بزرگ را تحت‌پوشش گذاشتیم.
شهردار تهران در ادامه اظهارکرد: در‌ سال ۱۳۹۵ همه پارک‌های تهران بزرگ به ویلچر مجهز می‌شود تا اشخاص دارای معلولیت بتوانند از ویلچر در پارک‌ها بهره گیرند. همچنین در هر ناحیه یک پارک را به صورت کاملا استاندارد برای معلولان آماده می‌کنیم تا این اشخاص دسترسی راحتی داشته باشند و بتوانند از پارک‌ها بهره گیرند.
وی از توسعه ون‌های ویژه حمل‌ونقل معلولان در تهران بزرگ گزارش کرد و نقل کرد: تا دو‌سال گذشته چنین حمل‌ونقلی برای معلولان وجود نداشت اما هم‌اکنون این سامانه می‌تواند سرویس‌ عالی ای به معلولان بدهد. همچنین لازم است پوشش استخر و مراکز آب معالجه ای معلولان توسعه یابد.
وعده‌هایی که معلوم نیست تا چه اندازه اجرایی شده‌اند و تهران چند‌سال دیگر می‌تواند به شهر دوستدار معلولان نزدیک شود. با این حال جواب به این پرسش که چه شهرهایی برای معلولان و اشخاص دارای ناتوانی مناسب هستند و چه شهرهایی نه، ساده نیست و بستگی به عوامل گوناگونی دارد.
از این رو امکان می دارد شهری برای اشخاص دارای معلولیت جسمانی مناسب باشد اما برای افرادی نابینا یا کم‌بینا نه یا بالعکس امکان می دارد شهری برای نابینایان مناسب باشد و برای دیگر معلولان اصلا مناسب نباشد. در نتیجه نوع معلولیت در انتخاب شهرهای دوستدار معلولان بسیار اهمیت دارد.
براساس گزارشی که هر ساله در آمریکا تحت‌عنوان «خوب ترین و بدترین شهرها برای اشخاص دارای معلولیت» منتشر می‌شود، در‌ سال ٢٠١٦ به ترتیب شهرهای اورلند پارک، سکاتزدیل، لینکلن، گیلبرت و پئوریا؛ رتبه نخست تا پنجم را به‌عنوان خوب ترین شهرها برای اشخاص دارای معلولیت کسب کرده‌اند، در این آمار شاخص‌های گوناگونی مدنظر قرار گرفته است، مانند شمار سرانه پزشکان به شمار اشخاص معلولان یا میزان دسترسی معلولان به پارک‌ها.
اما براساس گزارش دیگری که شهرهای مناسب برای نابینایان را معلوم کرده است شهر‌های برکلی، کالامازو، نیویورک، لاکراس و لوئیزویل؛ پنج شهر نخست مناسب برای نابینایان معرفی شده‌اند.
در این گزارش معیارهایی شبیه به وضع پیاده‌روها، در دسترس بودن حمل‌ونقل عمومی، هزینه‌های زندگی و در دسترس بودن شغل برای اشخاص با توانایی‌های مختلف درنظر گرفته شده است. باحال آن‌که شهر نیویورک که در گزارش دوم جزو پنج شهر مناسب برای نابینایان شناسانده شده، در گزارش «خوب ترین و بدترین شهرها برای اشخاص دارای معلولیت» در جایگاه ١٣٥ قرار گرفته است.
به‌طور شبیه در کشور اسپانیا مالاگا خوب ترین شهر برای ناشنوایان شناسانده شده یا بارسلونا خوب ترین شهر برای اشخاص دارای معلولیت‌های جسمانی است، به این علت که بارسلونا جزو اولین شهرهایی است که در ‌سال ١٩٧٧ اقدام به نصب رمپ‌های ویژه معلولان در پیاده‌روها کرد و از اواسط دهه ٩٠ اتوبوس‌ها و متروهای اکثر شهرهای اسپانیا مجهز به سطوح شیب‌دار ویژه ویلچر و آسانسور ویلچر شده‌اند. همچنین در اسپانیا شهرهای بیلبائو، گرانادا، مادرید، مالاگا، مورسیا، اوویدو، پامپلونا، وایادولید و ساراگوسا؛ مناسب برای نابینایان معرفی شده‌اند.
مقایسه این گزارش‌ها و آمارها به درستی نشان می‌دهد مناسب‌سازی محیط شهری تا چه اندازه نیاز به تخصص دارد و اگه بخواهیم شهری را برای همه اشخاص دارای معلولیت بهسازی کنیم، باید احتیاج های همه آنها را درنظر بگیریم.
از طرف دیگر مناسب‌سازی محیط شهری برای تردد بیشتر معلولان در شهر همه داستان نیست.
استانداردهای بین المللی برای شهرهای دوستدار معلولان تنها به رفع موانع شهری برگزیده نمی‌شود، معلولان نیاز به قوانین پشتیبانی ای بیشتر و خاص‌تری دارند، مقرراتی مانند دسترسی به مراقبت‌های پزشکی، بیمه‌ها، سیستم‌های پشتیبانی ای و… باز هم باید توجه داشت که امکان می دارد فردی نابینا نیاز به هیچ پشتیبانی ای نداشته باشد و بتواند به سادگی و بدون هیچ حمایت خارجی زید و از طرف دیگر فردی نیاز به مواظبت و نگهداری ٢٤ ساعته داشته باشد.
شهرهای مناسب برای معلولان باید به تمام احتیاج های معلولان توجه داشته باشند و نمی‌توان تنها با مناسب‌سازی بخشی از محیط شهری ادعا کرد شهری دوستدار معلولان است.
به همین علت کشف کردن شهری که به‌طور کامل دوستدار معلولان باشد، سفت است، چراکه معیارها و شاخص‌ها در لیست‌ها مختلف است و یکسان نیست و بر سر این شاخص‌ها نیز موضوع است. از طرف دیگر وقتی که عنوان دوستدار معلولان را بر شهری می‌گذارند، عموما تنها معلولان جسمانی را در نظر می‌گیرند و از دیگر معلولان و کسانی که دارای اختلالات خاص هستند، غافل می‌شوند.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس خوب ترین شهرهای جهان برای زندگی معلولان
شاخص‌های شهر دوستدار معلولان
در گزارش‌ها و آمارها عموما به معیارهای یک شهر دوستدار معلولان اشاره‌ای نشده است یا اگه شده معیارها ویژه به معلولان جسمانی و حرکتی است، به همین علت تنها برای مروری بر این ملاک‌ها و شاخص‌ها به یک نکته از آنها اشاره می‌شود.
هرساله در گزارش «خوب ترین و بدترین شهرها برای اشخاص دارای معلولیت» که توسط سایت WalletHub منتشر می‌شود، ٢٥شاخص مدنظر قرار می‌گیرد که در سه گروه کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:
١. مسائل اقتصادی ٢. کیفیت زندگی ٣. مراقبت‌های پزشکی.
٢٥شاخص نکته وارسی WalletHub به شرح زیر است:
الف- مسائل اقتصادی
١. استطاعت مالی برای تهیه کرد مسکن
٢. مخارج زندگی
٣. قیمت اشتغال معلولان
٤.‌درصد معلولان زیر خط فقر
٥. مخارج سالانه خدماتی که در خانه به معلولان ارایه می‌شود
٦. میانگین درآمد اشخاص معلول
ب- کیفیت زندگی
١.‌ درصد معلولانی که در ناحیه زندگی می‌کنند
٢. شمار معلمان ویژه برای معلولان به‌ازای هر هزار دانش‌آموز معلول
٣. شمار رستوران‌هایی که مناسب اشخاص با صندلی چرخ‌دار هستند به ازای هر هزار نفر
٤. شمار رمپ‌های ویژه صندلی چرخ‌دار در پیاده‌روها
٥. شمار لوازم نقلیه عمومی دارای آسانسور صندلی چرخ‌دار
٦.‌ درصد جمعیت معلولی که به پارک دسترسی دارند
٧. مسیرهایی که می‌توان در آن پیاده‌روی کرد
٨. میزاد تاثیر گذاری برنامه‌های معالجه ای دولت
٩. شمار فارغ‌التحصیلان دارای معلولیت
١٠. شمار ساختمان‌هایی که در ‌سال ٢٠٠٠ یا پس از آن ساخته شده‌اند
١١. آب‌وهوای ناحیه
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس خوب ترین شهرهای جهان برای زندگی معلولان
ج- مراقبت‌های پزشکی
١. مخارج ویزیت دکتر
٢. میانگین مخارج بیمه به‌ازای هر شخص
٣. سرانه شمار پزشکان خانواده و عمومی
٤. کیفیت پزشکان ناحیه (با استناد به رتبه‌بندی خود سایت)
٥. کیفیت پرستاران ناحیه (با استناد به رتبه‌بندی خود سایت)
٦. کیفیت بیمارستان‌های عمومی
٧. سرانه بیمارستان‌ها
٨. ‌درصد اشخاص بیمه‌نشده

برلین، کشور آلمان

همان‌طور که پیشتر اشاره شد برلین جزو خوب ترین شهرها برای اشخاص دارای معلولیت است. این شهر در سال‌های اخیر سیاست‌های عالی ای را برای تبدیل شهر به جاای برای دسترسی همه اشخاص و بدون مانع قبل گرفته است.

در ‌سال ٢٠١٣ این شهر کامیاب به کسب جایزه دسترسی شهری از انجمن اروپا شد، همچنین برلین به‌خاطر ایجاد یک محیط بدون مانع و دستگاه حمل‌ونقل عمومی با دسترسی بسیار آسان، نکته ستایش قرار گرفته است. در این شهر معلولان اکثر قریب به اتفاق به مکان‌های عمومی ازجمله تئاترها و موزه‌ها به سادگی دسترسی دارند، همچنین رستوران‌ها و کافه‌ها در سر تا سر شهر برای معلولان بهسازی شده‌اند.

دنور، کلرادو، ایالات‌متحده آمریکا

برخلاف کوه‌های راکی که در کلرادو واقع شده‌اند، دنور منطقه‌ای نسبتا صاف است. درواقع این شهر یکی از خوب ترین شهرهای آمریکا برای رفت‌وآمد با ویلچر است. این شهر هر ساله طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تفریحی و فرهنگی را برای اشخاص معلول برگزار می‌کند.

دستگاه حمل‌ونقل عمومی دنور نیز مثال‌زدنی است و خدمات ویژه ای را برای سوار و پیاده‌شدن معلولان ارایه می‌دهد، به‌طوری که هر فردی با هر نقص فیزیکی می‌تواند به‌راحتی از این لوازم برای رفت‌وآمد بهره گیرد. بسیاری از موزه‌های این شهر نیز برای معلولان بهسازی شده‌اند و تورهای ویژه ناشنوایان نیز درنظر گرفته شده است.

گدنیا، لهستان

اگرچه امکان می دارد قرار گرفتن یک شهر تاریخی مانند گدنیا در این لیست تعجب‌آور باشد اما این شهر یکی از شهرهایی است که دستگاه حمل‌ونقل عمومی‌اش مناسب همه اشخاص است. تقریبا تمام اتوبوس‌هایی که در سطح این شهر تردد می‌کنند دارای سطح شیب‌دار و آسانسور برای معلولان هستند.

گدنیا همچنین دارای یک دستگاه اطلاعات منحصربه‌فرد شامل علایم راهنمایی بریل برای نابینایان است، در خلال در سر تا سر شهر پارکینگ‌های ویژه معلولان تعبیه شده است. رستوران‌ها و موزه‌های این شهر نیز برای معلولان بهسازی شده‌اند.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس خوب ترین شهرهای جهان برای زندگی معلولان
میلان، ایتالیا

میلان در‌ سال ٢٠١٦ برنده جایزه دسترسی شهری در اروپا شده است. میلان شهری است که برای هیچ‌کس خسته‌کننده نیست و اشخاص با توانایی‌های مختلف می‌توانند به سادگی در شهر تردد کنند. این شهر با این‌که شهری تاریخی به حساب می‌آید، اکثر موانع شهری را برای دسترسی راحت‌تر معلولان حذف و دستگاه حمل‌ونقلش را بهسازی کرده است. میلان جزو شهرهایی است که متعهد شده در مسیر توسعه تمام شهروندانش را مشارکت دهد.

سیاتل، واشنگتن، کشور آمریکا

این شهر بارانی در سواحل غربی آمریکا در رتبه‌بندی‌ها جزو ٥کشور برتر دوستدار معلولان است. دستگاه حمل‌ونقل عمومی سیاتل نزدیک به ٤٠‌سال است که بهسازی شده، همچنین افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند، مخارج کمتری را برای بهره گیری از حمل‌ونقل عمومی توجه کرد می‌کنند.

در سطح شهر سیاتل مینی‌بوس‌هایی تعبیه شده که اشخاص معلول را بدون محدودیت جابه‌جا می‌کنند. از طرف دیگر برنامه‌هایی شبیه به آسیب‌های نخاعی در دانشگاه واشینگتن و برنامه‌های اشتغال در مایکرو سافت و بوئینگ کیفیت زندگی معلولان در سیاتل را بسیار زیاد کرده است.

— براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد —

نگارنده : شكيبا ن.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا که با تو بگويم غم ملالت دل
««« »»»
چرا که بی تو ندارم مجال گفت و شنيد

برترین شهرهای جهان برای زندگی معلولان (۴ عکس)

TT / 339 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال