مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا (۸ عکس)


سفر به تالاب مرجانی ماتایوا

«ماتایوا» یک جزیره مرجانی در گردهمایی الجزایر «Tuamotu» در پلینزی کشور فرانسه در ۳۱۱ کیلومتری شمال جزیره تاهیتی است. شکل انگشتری جزیره، لبه دهانه آتشفشانی است که تا حدی زیر سطح دریا غرق شده است.
«ماتایوا» یک جزیره مرجانی در گردهمایی الجزایر «Tuamotu» در پلینزی کشور فرانسه در ۳۱۱ کیلومتری شمال جزیره تاهیتی است. شکل انگشتری جزیره، لبه دهانه آتشفشانی است که تا حدی زیر سطح دریا غرق شده است. باگذشت وقت، صخره های مرجانی در پیرامون دهانه در عمق های کم به وجود آمدند و خود دهانه تبدیل به آبگیر شد.
یکی از خصوصیتهای قابل توجه ماتیوا شبکه ای بودن آن است که در تصویر و عکسهای هوایی و ماهواره ای به رنگ سفید نمایان ساخته میشود. این مرزها توسط صخره های مرجانی فرسایش کشف کرده بوجود آمده اند و به ساختارهای خطی سنگی مبدل شده اند که ۵۰ تا ۳۰۰ متر عرض دارند. ساختار لانه زنبوری مشبک حدود هفتاد استخر کم عمق با میانگین عمق ۸ متر را شکل داده اند. خود لبه ها حدود یک متر زیر سطح آب قرار دارند.
اعماق گوناگون این حوضچه ها و آب شفاف آن به این آبگیر ظاهر موزاییکی به رنگ های آبی و سبز می دهد که از بالا قابل مشاهده است. ماتایوا نکته سکونت واقع شده اما کم جمعیت است. تنها دهکده آن «پاهوآ» یک گذرگاه نازک دارد که آبگیر را به دریا متصل می کند. گذرگاه ۱۱۰ متر طول دارد اما تنها چندین مرگ عمق دارد و قابل کشتیرانی نیست. یک آب بند بتنی دو نیمه روستا را به هم متصل می کند و طولانی ترین پل در پلینزی کشور فرانسه به حساب مییاید. بیشتر این جزیره مرجانی ۱۰ کیلومتری با جنگل بر تن شده است.
ماتایوا ذخایر غنی فسفات دارد اما مردمان مکانی و فعالان محافظت اکوسیستم تا کنون با موفقیت معدنچیان را از این ناحیه دور نگه داشته اند. بهره برداری از فسفات در ذخایر شبیه در نائورو، جزیره ای در میکرونزی، جزیره را به ویرانه تبدیل و غیرقابل سکونت کرده است. ساکنان ماتایوا نمی خواهند بهشتشان به چنین سرنوشتی دچار شود به همین علت از راه ماهیگیری و کشت وانیل و نارگیل و جهانگردی اقتصاد خود را می گردانند.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۲ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۳ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۴ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۵ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۶ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۷ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا
عکس شماره ۸ ⇩عکس مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا

__________________

گردآوری از : اردوان ی.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ برو که بندگی پادشاه وقت
««« »»»
گر جمله می‌کنند تو باری نمی‌کنی

مسافرت به آبگیر مرجانی ماتایوا (۸ عکس)

TT / 83 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال