درختزار سنگی، جاذبه ای طبیعی در بلغارستان (عکس و تصویر)


جنگل سنگی، جاذبه ای طبیعی در بلغارستان (عکس)

جنگل سنگ در در ۱۸ کیلومتری غرب وارنا در بلغارستان در جاده ای به سمت مرکز صوفیه قرار دارد
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس جنگل سنگی، جاذبه ای نرمال در بلغارستان (تصویر و عکس)
جنگل سنگ در در ۱۸ کیلومتری غرب وارنا در بلغارستان در جاده ای به سمت مرکز صوفیه قرار دارد


در ۱۸ کیلومتری غرب وارنا در بلغارستان در جاده ای به سمت مرکز صوفیه یک ناحیه نرمال قابل توجه بنام «Pobiti Kamani» یا جنگل سنگ وجود دارد. در نظر اول مانند ویرانه های باقی مانده از یک معبد سنتی به چشم مییاید اما این ستون های سنگی شکسته کاملا نرمال هستند. ستون های سنگی در گروه های کوچولو روی یک کمربند طولانی ۸ کیلومتری در امتداد ساحل دریای مشکی شمال بلغارستان توزیع شده اند. آن ها از نظر ارتفاعی متنوع هستند و از ۵ تا ۷ متر ارتفاع و از ۳۰ سانتیمتر تا ۳ متر ضخامت دارند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس جنگل سنگی، جاذبه ای نرمال در بلغارستان (تصویر و عکس)

ستون های جنگل سنگ، یک پایه استوار ندارند یا به سنگ بستر متصل نشده اند

باحالترین چیز در رابطه با این ستون ها این است که آن ها اغلب توخالی هستند و با شن و ماسه پر شده اند. آن ها یک پایه استوار ندارند یا به سنگ بستر متصل نشده اند. در عوض داخل شن و ماسه های پیرامون فرو رفته اند مانند این که کسی آن ها را با چکش در زمین کوبیده است. سنگ ها از زمان باستان شناخته شده اند اما نخستین بار توسط جامعه علمی در سال ۱۸۲۸ به تصویب رسانده شدند. از آن زمان ده ها تئوری سعی کرده بوجود آیی آن ها را توضیح دهد که از رشد مرجان ها تا صخره های فوران کننده ائوسن تا تحجر سنگ های آهکی را در برمی گیرد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس جنگل سنگی، جاذبه ای نرمال در بلغارستان (تصویر و عکس)

باحالترین چیز در رابطه با این ستون ها این است که آن ها اغلب توخالی هستند


یکی از محتمل ترین اظهارات از برادران زمین شناس بلغاری «Peter» و «Stefan Bonchev Gochev» می آید. این برادران باور می‌ دارند که ستون ها به دوره سنوزوئیک بازمی گردند، حدود ۵۰ میلیون سال قبل، وقتی که بیشتر اروپای شرقی با اقیانوس بر تن شده بود. رسوبات و لجن ها در بستر دریا ته نشین شدند و تبدیل به سنگ آهک فشرده شدند.

مدتی بعد گازهای متان از رسوبات سنتی آغاز به تراوش از بستر دریا کرد. از آنجا که گازهای تحت فشار درپی راهی برای بیرون و بالا آمدن از لایه های سنگ آهکی بودند، سنگ ها را به لوله های بلند توخالی مبدل میکردند. میلیون ها سال پس از عقب نشینی دریا، فرسایش لایه های سنگ آهکی سبب باقی ماندن ستون های بلندی شد که داخل زمین گیر کرده اند. نظریه نشت گاز همه چیز را توضیح نمی دهد اما در حال حاضر خوب ترین نظریه برای ماست.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس جنگل سنگی، جاذبه ای نرمال در بلغارستان (تصویر و عکس)
جنگل سنگی به عنوان یک لندمارک نرمال در اواخر دهه ۱۹۳۰ به ثبت رسانده شد و در سال ۲۰۱۱ نامزد سایت میراث بین المللی یونسکو شد اما هنوز هم به طور حتمی آن را به دست نیاورده است.

****************

نگارنده : گلبانو غ.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روز مرگم نفسی وعده ديدار بده
««« »»»
وان گهم تا به لحد فارغ و آزاد ببر

درختزار سنگی، جاذبه ای طبیعی در بلغارستان (عکس و تصویر)

TT / 117 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال