شهر زیرزمینی زرتشتیان


شهر زیرزمینی زرتشتیان

شهر زیر زمینی درینکویو،با آثارو نشانه‌هایی از آیین زرتشت و نمادهایی از اهورا مزدا، زرتشت، فروهر و اسب‌های پارسی،یک شهر سنتی زیرزمینی چند طبقه،بازمانده از دوران امپراطوری ماد واقع در ناحیه درینکویو در استان نوشهیر کشور ترکیه می‌باشد.

احتمالا آگاهی بدارید که تا بحال چند شهر زیر زمینی از جمله شهری در نوش آباد کاشان و یا شهری در سامن ملایر یافته شده است که به چشم مییاید همه این شهرها در دوره ساسانیان وتوسط پیروان اهورامزدا یعنی زرتشتیان ساخته شده اند.
باتوجه به این که در زمان ساسانیان قلمرو کشور بسیار گسترده بوده و قسمتهای زیادی از کشور عراق و کشور ترکیه کنونی جزو این قلمرو بوده است احتمالا قادر باش شهر زیرزمینی عظیم و باورنکردنی ای که درمنطقه درینکویو کشور ترکیه یافته شده است را متعلق به ایرانیان باستان دانست زیرا آثار بدست آمده دراین شهر همگی متعلق به زرتشتیان بوده است.
باستان معرفی کن این شهرعجیب را هم ردیف با اهرام ثلاثه مصر آگاهی داشته اند. اما به چه دلیل در زمان ساسانیان مردمان اقدام به ساخت چنین شهرهای کرده اند؟
بی شک مردمان آن زمان ازطرف نیرویی تحدید می شده اند؛نیروی سهمگینی که انسان قادر به رویارویی با آن نبوده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

بسیاری از اشخاص نیروهای فضایی را عامل مخفی شدن دراین شهرها آگاهی می دارند ولی عده ی دیگری عوامل نرمال مثلا یک فصل زمستان خنک وطولانی را عامل این امر آگاهی میدارند. البته درقسمتی از کتاب زرتشتیان « وندیدای دو » اهورا مزدا از پیروانش خواسته است که برای در امان ماندن از شر دیوان، تهاجم دشمنان و همچنین برای نجات از زمستانی خنک و ابلیسی اقدام به حفر شهری در زیر زمین کنند.درتمام قلمرو ساسانیان چند شهر به این صورت حفر شده اند ولی بزرگترین وعجیب ترین آنها شهر درینکویو درترکیه بوده است.

باتوجه به این که در زمان ساسانیان قلمرو کشور بسیار گسترده بوده و قسمتهای زیادی از کشور عراق وترکیه کنونی جزو این قلمرو بوده است احتمالا قادر باش شهر زیرزمینی عظیم و باورنکردنی ای که درمنطقه درینکویو کشور ترکیه یافته شده است را متعلق به ایرانیان باستان دانست زیرا آثار بدست آمده دراین شهر همگی متعلق به زرتشتیان بوده است

کاپادوکیه Kapadoukia یا نام کهنه و پارسی این سرزمین کاپادوسیه Cappadocia به معنای سرزمین اسبهای خوشگل،بخش سنتی و پهناوری است که امروز در کشور ترکیه مرکزی قرار گرفته و به خاطر ارزش های تاریخی و سنتی،گردشگری ترین بخش استان نوشهیر کشور ترکیه کنونی را در بر می گیرد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

این محوطۀ سنتی از سال ۱۹۸۵ از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و به تصویب رسانده شده است.
آنچه به این سرزمین ارزش تاریخی و جهانگردی داده است،منزلها و پناهگاههای پرشمار و کوچولوای است که در دل کوهها و تپه های به جا مانده از آتشفشان حضور دارد؛بازمانده های آتشفشان و نزدیکی آن با سواحل جنوبی دریای مشکی منظره عجیب و شگفت آوری به حضور آورده است.
امّا شگفت آورترین بخش سرزمین کاپادوکیه یا کاپادوسیه،شهری است زیر زمینی با نام درینکویو derinkuy که یکی از فوق العاده ترین کشف تاریخ آیین زرتشت ،ایران باستان و پیروان آن در آنجا قرار دارد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

درینکو به معنی چاه عمیق؛شهری است زیرزمینی و اعجاب آور که براثر یک رویداد ساده کشف شد.درسال ۱۹۶۳ کارگرانی که برای ایجاد آپارتمانی به کندن زمین سرگرم بودند،ناگهان با چاه یا تونل ژرفی داخل زمین روبرو شدند.تحقیق های بعدی کشف یک شهر زیرزمینی از دوران کهن را گزارش کرد، با آثار و علامت هایی از آیین زرتشت و نمادهایی از فروهر و اسب های پارسی.

شهری در ژرفای ۸۵ متری زمین در هشت طبقه با گنجایش حیات برای ۲۰ تا ۳۰ هزار مرد،زن،خردسال،گاو،گوسفند و اصطبل اسب و نیز مکانی برای ذخیره غذا و نوشیدنی، حضور نیایشگاه هایی برای مهمانی دینی و غیره.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

دراین شهر زیرزمینی که توسط ایرانیان باستان،پیروان دین زرتشتی ساخته شده،طبقۀ نخست مخصوص نگهداری حیواناتی چون گاو،گوسفند و اسب بوده است.پله های تو در تو و پر شمار در هر طبقه،اطاق هایی با مطبخ و محل بزرگی برای نگهداری آشامیدنیها و مواد خوراکی ای نیز در این شهر به چشم میخورد.نکته قابل توجه شمار تونلها وهواکش هایی ست که به بیرون راه دارند وطوری ساخته شده اند که در اعماق این شهر زیرزمینی هوا جریان دارد و هیچگاه کمبود اکسیژن احساس نمی شود.

کاپادوکیه Kapadoukia یا نام کهنه و پارسی این سرزمین کاپادوسیه Cappadocia به معنای سرزمین اسبهای خوشگل،بخش سنتی و پهناوری است که امروز در کشور ترکیه مرکزی قرار گرفته و به خاطر ارزش های تاریخی و سنتی،گردشگری ترین بخش استان نوشهیر کشور ترکیه کنونی را در بر می گیرد

در چهارمین طبقه این شهر زیرزمینی،سنگهای سنگین و بزرگی با اندازه های سنگ آسیاب حضور دارند که به گزارش سرزه به نقل از دانشمندان در صورت هجوم و نفوذ دشمن با این سنگها از پایین راه های وارد شدنی را می بستند تا از نفوذ دشمن پیش گیری کنند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

شهر زیرزمینی درینکویو دارای یک اتاق منحصر به ‌فرد وسیع با سقف طاقی در طبقه دوم نیز می‌باشد.از این اتاق به عنوان یک مدرسه تعالیم دینی استفاده می شده است.
بین طبقات سوم و چهارم یک راه پله عمودی قرار دارد که از این راه می‌توان به یک عبادتگاه در طبقه زیرین (پنجم) دسترسی یافت.

از نظر گزنفون xénophon ،تاریخ نویس و فیلسوف یونانی که وقتی جزو سپاهیان کوروش کوچک در لشکرکشی برعلیه برادرش اردشیر بوده است،ساخت این شهر و شهرهای زیرزمینی در قرن های چهارم و پنجم پیش از ولادت بوده است؛دورانی که همه سرزمینهای گسترده میان دو رود هالیس و فرات را کاپادوسیه می نامیدند

یک دستگاه تهویه بزرگ ۵۵ متری نیز نکته استفاده قرار می گرفته است.این دستگاه همچنین توانایی جابجایی آب را از شهر زیرزمینی به خارج و از خارج به داخل شهر را داشته است.
برخی دانشمندان نقطه ضعف دستگاه پاسداری ای در این شهر را در آن آگاهی داشته اند که مهاجمین قادر میبودند با ریزش سمهای مرگبار در هواکش ها ساکنان شهر را از پای در آورند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

از نظر گزنفون xénophon ،تاریخ نویس و فیلسوف یونانی که وقتی جزو سپاهیان کوروش کوچک در لشکرکشی برعلیه برادرش اردشیر بوده است،ساخت این شهر و شهرهای زیرزمینی در قرن های چهارم و پنجم پیش از ولادت بوده است؛دورانی که همه سرزمینهای گسترده میان دو رود هالیس و فرات را کاپادوسیه می نامیدند.
از زمان مادها این سرزمین جزو بخشی از ایران بوده است.در تاریخ، برای اولین بار در انتها سده ششم پیش از ولادت است که نامی از کاپادوکیه می رود؛آن هم در سنگ نبشته های سه زبانه دو تن از پادشاهان هخامنشی «داریوش بزرگ» و«خشایارشاه».

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

درینکویو بزرگترین شهر زیرزمینی یافته شده در کشور ترکیه و از جمله چند شهر زیرزمینی یافته شده در ناحیه کاپادوکیه می‌باشد. این شهر زیرزمینی در سال ۱۹۶۹ در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت و امروزه حدود نیمی از آن برای توریست‌ها قابل نگاه کردن است.

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس شهر زیرزمینی زرتشتیان

به کوشش : رحیمه زرگر

بخش جهانگردی تبیان

منابع :
اجلاس ملی ایرانیان
ویکی پدیا
تابناک
اجلاس بین المللی زرنشتیان

ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد

تهیه از: راتين ه.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روزگاريست که سودای بتان دين من است
««« »»»
غم اين کار نشاط دل غمگين من است

شهر زیرزمینی زرتشتیان

TT / 230 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال