هر آنچه که زائران اربعین سال جاری باید بدانند


هر آنچه که زائران اربعین امسال باید بدانند

کمتر از یک ماه تا اربعین امام حسین ع مانده و از هم اکنون خیل عاشقان کربلا در حال برنامه ریزی برای وجود در مهمانی پیاده روی این ایام هستند.

به کوشش: رضا رستگاری-بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس هر آنچه که زائران اربعین سال جاری باید آگاهی بدارند

به فروش رسان بلیت های هواپیما به عتبات عالیات به عالیت اربعین کلید خورده و طبق پیشگوییهای سازمان حج و زیارت، سال جاری تعداد زائرانی که از ایران روانه این مهمانی می شوند، حدود دو میلیون نفر خواهند بود. بررسی مهمانی سال های گذشته نمایان میکند مسئولان و زائران باید مواردی را برای برخورداری از مسافرتی پربار به یاد داشته باشند؛ از برنامه ریزی برای اخذ گذرنامه و ویزا گرفته تا تشکیل گروه های مناسب و همراه بردن لوازم نکته نیاز.
سال گذشته بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مهمانی پیاده روی اربعین امام حسین ع وجود کشف کردند، براساس تجربه سال های گذشته می توان گفت زائران سفر خود را از سوم و چهارم ماه صفر شروع می کنند؛ زیرا برخی برای اقامتی کوتاه مدت در نجف نیز برنامه دارند، اما حدود دهم صفر وجود زائران رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد.
براساس تجربه و کارشناسی های انجام شده در سال های اخیر درباره مهمانی پیاده روی اربعین، زائران خوب تر است مواردی را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.

سفر به شرط گذرنامه و ویزا
سال گذشته ناهماهنگی عراق درخصوص صدور ویزا موجب شد بسیاری از زائران در نقاط صفر مرزی با مشکل روبه رو شوند زیرا مقامات عراقی ابتدا تاکید داشتند تمامی زائران باید روادید را با مبلغ مشخص از دفاتر ویژه آماده کنند، اما چندین روز بعد اعلام کردند زائران در نقاط صفر مرزی می توانند ویزای یک دلاری بگیرند و بعد نیز اعلام شد احتیاجی به اخذ ویزا نیست به همین دلیل ازدحام زائران در نقاط صفر مرزی تردد آنها را با مشکل روبه رو کرد.
این در حالی است که سال جاری پلیس و سازمان حج و زیارت تاکید دارند وجود در مهمانی اربعین منوط به تهیه گذرنامه و ویزا است، بنابراین افرادی که قصد وجود دراین مهمانی را دارند باید از هم اکنون به فکر تهیه گذرنامه باشند، حین اینکه گذرنامه زائران باید دست کم شش ماه اعتبار داشته باشد.
علاوه بر این سخنگوی وزارت خارجه عراق نیز در مکالمه ی خصوصی با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد: وارد شدن به عراق و وجود در مهمانی اربعین فقط با گذرنامه دارای مهر ویزا جایز است.
سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی درباره ضرورت اخذ روادید عنوان می کند: زائران حتما باید گذرنامه معتبری برای عبور از مرز داشته باشند، چون بدون گذرنامه قادر نیستند به آن سوی مرز تردد کنند.
وی با اشاره به اینکه پلیس برای انجام مهمانی اربعین امام حسین ع تمهیدات خاصی در نظر گرفته و گیت های زیادی را در سه مرز مهران، شلمچه و چزابه تدارک نگاه کرده است، اظهار می کند: در مرز مهران شاهد ازدیاد پنج برابری گیت ها هستیم تا مدارک زائران سریع چک شود. اما این درحالی است که هنوز مقامات عراقی سیاست های خود را درباره روادید ابلاغ نکرده اند.
سعید اوحدی، سرپرست سازمان حج و زیارت دراین باره به جام جم نقل میکنید:تا امروز عراق سیاست های خود را درزمینه روادید اعلام نکرده، اما درباره مخارج روادید توصیه ای از طریق ستاد اربعین در عراق ارائه شده که براساس آن مخارج ویزا ۲۰ دلار باشد، اما هنوز به نتیجه حتمی نرسیده ایم و به زودی در این باره خبر دهی خواهیم کرد.

سفر مطمئن با گروه
زائران برای مسافرتی مطمئن تر خوب تر است گروه های ده نفره تشکیل دهند؛ گروهی که اعضای آن از پیش برنامه ریزی های لازم را کرده و همزمان از کشور بیرون رفته و به ایران باز گردند. اوحدی دراین باره پیشنهاد میدهد: گروه های ۱۰ نفره تشکیل دهند که رفت و برگشت شان باهم باشد، زیرا به این شکل عبور از مرز و بازگشت نیز برای آنها آسانتر خواهد بود. با توجه به برنامه ریزی انجام شده، زائران به صورت گروهی برای اخذ ویزا شناسانده میشوند. پس از اخذ ویزا نیز زائران باید اطلاعیه های ستاد اربعین را رصد کنند تا بتوانند خلوت ترین مرز خروجی را از بین مرز های مهران، شلمچه و چزابه برگزینند.

۸۰ کیلومتر پیاده روی

سال گذشته تعداد بالای ماشینهای شخصی در مرز مهران به بحران تبدیل ساخته شد، چون بیش از ۳۵ هزار خودرو وارد شهری ۱۵ هزار نفری شد و گره های ترافیکی زیادی بوجود آورد، به همین دلیل سال جاری با هماهنگی استانداران، پلیس راهور و ستاد اربعین در خارج از شهرهای مرزی پارکینگ های معلومی انتخاب شده است

البته نباید از یاد برد که زائران برای وجود در راهپیمایی از نجف تا کربلا که بیش از ۸۰ کیلومتر مسافت دارد به شکل نرمال با سفتی هایی روبه رو خواهند شد، زیرا با توجه به کاهش دما زائران باید آمادگی کامل را برای مواجهه با سفتی های نرمال این سفر داشته باشند. این درحالی است که زائران هنگام راهپیمایی قادر نیستند تیپ گرم به تن کنند، زیرا تعریق اندام بیشتر شده و سنگینی تیپ نیز برایشان مزاحمت بوجود مییاورد بنابراین باید تیپ مناسب و کلاه همراه داشته باشند. همراه داشتن چفیه نیز قادر هست به آنها یاری رساند.

اقامت کوتاه و تلفن همراه
براساس فتوای شماری از مراجع محترم تقلید، وارد شدن به کربلا و سلام دادن به شهدای کربلا به عنوان زیارت اربعین به حساب مییاید، بنابراین خوب تر است زائران برای اقامت سه تا چهار روزه در کربلا برنامه ریزی نکنند، چون امکاناتی برای اقامت وجود ندارد. داشتن تلفن همراه نیز برای زائران لازم است، زیرا در صورت ضرورت با بهره گیری از آن می توانند اعضای گروه خود را به موقع یابند.
سرپرست سازمان حج و زیارت درباره خدمات نامناسب اپراتورهای تلفن همراه در اربعین سال گذشته خاطرنشان می کند: جلساتی با مسئولان اپراتور ها داشته ایم و قرار است سال جاری معضلی در این زمینه موجود نموجود باشد. این در حالی است که سال جاری ستاد امداد گمشدگان تشکیل شده و اشخاص می توانند در صورت ضرورت به کمیته امداد امام خمینی گمشدگان که چادر معلومی داشته و درفش ایران نیز در آن نصب شده مراجعه کنند تا معضلشان از بین برده شود. سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ نفر از زائران گمشده از طریق راه آهن به مرز شلمچه رسانده شدند.

پارک خودرو در نقاط مشخص
سال گذشته تعداد بالای ماشینهای شخصی در مرز مهران به بحران تبدیل ساخته شد، چون بیش از ۳۵ هزار خودرو وارد شهری ۱۵ هزار نفری شد و گره های ترافیکی زیادی بوجود آورد، به همین دلیل سال جاری با هماهنگی استانداران، پلیس راهور و ستاد اربعین در خارج از شهرهای مرزی پارکینگ های معلومی انتخاب شده بنابراین مجوز وارد شدن خودرو به شهرهای عمده مرزی داده نمی شود، اما زائران می توانند با بهره گیری از امکانات حمل و نقل عمومی، خود را به نقطه صفر مرزی منتقل بکنند.

وبا را مهم بشمارید
به خاطر اخطارهایی که درباره شیوع مریضی وبا مطرح شده، زائران باید این خطر را مهم شماریده و حتما از بطری های پلمب شده آب نوشیدنی بهره گیرند. در این بین اشخاص پیر نیز خوب تر است پیش از سفر با پزشک خود درباره خطراتی که امکان می دارد آنها را به مخاطره اندازد، رایزنی کنند تا هنگام سفر با مشکل روبه رو نشوند، لازم است این اشخاص همسفران خوبی برای خود برگزند.

-براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد-

تهیه کننده: فرهاد ر.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مقام اصلی ما گوشه خرابات است
««« »»»
خداش خير دهاد آن که اين عمارت کرد

هر آنچه که زائران اربعین سال جاری باید بدانند

TT / 228 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال