کشورمان ایران بزرگ است


ایران بزرگ است

بتازگی یک ماشین ون که در دوطرفش شعار «ایران بزرگ است» نقش بسته بود، مقابل موزه مرکزی شهر لندن، یک اخطار امنیتی گرفت. یعنی آن را یک تحدید امنیتی به حساب آورد و به دلیل این سوء ظن شیشه هایش شکسته شد.

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس ایران بزرگ است

من بعدا فهمیدم ون متعلق به یک خانواده رومانیایی-فرانسوی است که با آن ون به دور جهان سفر می کنند. آنها تحدید امنیتی نبودند، با شعاری که روی ماشین شان نگاشته بودند، فقط می خواستند بگویند: «ایران یک کشور نادر است و اشخاص بیشتری باید از آنجا نگاه کردن کنند».
اولین بار شش سال قبل به ایران رفتم. زمانی برای گرفتن ویزای سفر در سفارت ایران نشسته بودم، یک زن ایرانی به آرامی روی شانه ام زد و گفت: کافی است به بازار بروی و وانمود کنی گم شده ای، مسلما یک نفر تو را به خانه خود خواهد برد.
در اولین روز مسافرتم به ایران، با مرد جوان نسبتا بداخلاقی آشنایی پیدا کردم و او نشانی منزلشان را به من داد و از من فرا خواند روز بعد قبل مادرش بروم و این شروع برنامه ای بود که هر روز صبح سه تا چهار ساعت به ساختمان آنها در حومه یزد می رفتم و همراه مادرش پخت و طبخ کن ماهرانه خوراکی های ایرانی را می نگاه کردم. من دل باخته ایران شدم، دل باخته خوراکی ی این کشور و مردمش. حتی دل باخته آن مرد بد اخلاقی که نشانی منزلشان را به من داد، ما پنج سال است که با هم مزدوج شده ایم.
ایران نسبت به آنچه ما در رسانه ها می نگاه کنیم، بسیار پیچیده تر، فرهنگی و دارای جامعه ای چندین بعدی است. اینجا دلایلی دارم که به چه دلیل «ایران بزرگ است» و به چه دلیل من اطمینان می دارم شما هم قادر هستید مانند من رفیقش داشته باشید.

ناشتایی ایرانی شگفت انگیز است

گرانولا یا پوره آووکادو روی نان تست را از یاد برید! خامه شیر شتر را با عسل موم دار آزمایش کنید! یا کله پاچه را! بهتر است از کسی سؤال بکنید تا به شما نزدیک ترین نانوایی سنگکی را نمایان کند مکانی که نان روی کوهی از سنگ های داغ طبخ میشود و بعد برای سرد شدن آن را روی دیواری از میخ آویزان می کنند.

مردم کشورمان اخلاقی اند

مردم کشورمان اهل عشق ورزی هستند و وقت زیادی را برای خواندن اشعار حافظ و فردوسی صرف می کنند. آنها بسیار مبادی رسوم و مودب هستند، گاهی دو مرد ایرانی را می نگاه کنید که ده دقیقه وقت قرار میدهند تا ثابت کنند دیگری باید اول از یک درگاهی عبور کند. به فروش رساننده ای می نگاه کنید که قبل از نقل کردن نرخ، چندین بار به مشتری اش نقل میکنید این جنس قابلی ندارد. این همان سنت دیرینه تعارف است که نمادی از ادب ایرانی هاست. بسیاری از هتل ها و غذاخوریها کوچولو هستند و خانوادگی اداره می شوند. البته در ایران مکان هایی برای اقامت در کاروانسراهای کهنه کویری یا امکان اقامت در روستاها برای رفتن به روستای دیگر دربین کوه ها هست. سفر با راهنماهای مکانی فرصت شگفت انگیزی برای نگاه کردن مردم کشورمان و رونق بازار اقامتگاه های خانگی است و ایرانیان در منزلهای اجدادی خود را روی گردشگرها میگشایند و به عنوان یک گردشگر خارجی همچون یک فرصت اقتصادی مورد توجه مخصوص قرار می گیرید.

آشپزی جادویی با برنج

برنج ایرانی تر و جدید همچون یک شاهزاده است که در استخری از کره ذوب شده، بخوبی بخارپز می شود. به شکل دست نیافتنی ای روشن و شفاف است که قادر هستید همه لحاف ها و بالش های باکینگهام را با آن پر کنید و خوب ترین چیز ته دیگ است؛ برنج ترد، چرب، طلایی که از ته قابلمه کنده می شود.

ایران خوب ترین برای مسافران زن تنها

مردم کشورمان هم از شهامت شما نگرانند و هم به دلیل اینکه شما همسر یا همراهی ندارید، نسبت به شما احساس مسئولیت می کنند. در هر دو وضعیت شما به عنوان یک زن تنها در ایران خوب ترین شرایط را خواهید داشت. شما قادر هستید در واگن زنان، مترو سوار شوید و به مراسم برای بانوان بروید.
ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است. ۹۷ درصد زنان بیش از آقایان در دانشگاه ها درس خوانده اند. مردم کشورمان بسیار تعلیم کشف کرده و مطلع از غرب هستند، بیش از آنچه ما در رابطه با آنها آگاهی میداریم و اگه مییاندیشید ایران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک تهیه کنید!

****************

تهیه شده توسط: بيژن د.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما را که درد عشق و بلای خمار کشت
««« »»»
يا وصل دوست يا می صافی دوا کند

کشورمان ایران بزرگ است

TT / 161 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال