ماراتن ساخت درازترین چرخ و فلک دنیا


ماراتن ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان

تصویر و عکس ماراتن ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان

به اعلان سرزه و به نقل از تبیان به نقل از خبرگزای میراث فرهنگی – بین‌الملل – اخیرا یک شرکت روسی ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان را در کشور تایلند شروع کرده است. همزمان با آن کشور ژاپن نیز فصل گرما سال جاری از بزرگترین چرخ وفلک خود بهره برداری می‌کند که پنجمین چرخ و فلک جهان خواهد بود، درحالی که دبی نیز پیشتر مدعی ساخت بلندترین چرخ وفلک جهان شده بود.

شرکت روسی «پاکس» مسکو که در کشور تایلند نیز شعبه دارد، اعلام کرده است که مدنظر دارد با سرمایه ای بالغ بر ۲۰ میلیون بت درپروژه‌ای مخصوص در شهر فوکت مشارکت کند. این شرکت امیدوار است ظرف مدت ۱۸ تا ۲۴ ماه بسته به تصویب بودجه از طرف دولت، درطرح تکمیل چرخ وفلک این شهر نیز مشارکت کند. این شرکت پیشتر نیز در کشور روسیه، ایتالیا و کشور کره جنوبی چنین سازه‌ای بوجود آورده بود. اما اخیرا اعلام کرده است که تمام مدل‌های کهنه خود را که از سال ۱۹۹۸ بوجود آمده بود، تعطیل کرده و با مدل‌های تازه در ارتفاع ۱۴۰ تا ۱۸۰ متر چرخ و فلک‌های خود را دیزاین و احداث می کند.

به اعلان سرزه و به نقل از بانکوک پست برای دومین بار در سه سال گذشته یک چرخ و فلک بزرگ برای فوکت کشور تایلند که از پیش قول داده شده بود، به مرحله بهره برداری می‌رسد.

از دیگر سو به تازگی کارهای مقدماتی ساخت بزگترین چرخ و فلک جهان در نیویورک شروع شده است. این چرخ و فلک عظیم ۱۹۲ متر ارتفاع دارد و با مخارجی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار ساخته خواهد شد.

شرکت هلندی Starneth BV که پیشتر چرخ و فلک عظیم شهر لندن یعنی «چشم شهر لندن» را ساخته بود کار ساخت چرخ و فلک نیویورک را بر عهده خواهد داشت. این سازه عظیم بخشی از برنامه یک میلیارد دلاری توسعه سنت جورج در نیویورک حساب میشود.

در این چرخ و فلک از ۳۶ کپسول یا کابین برای سوار کردن علاقمندان بهره گرفته خواهد شد که هر یک ظرفیت ۴۰ نفر را دارد. یک دور کامل این سازه عظیم ۳۸ دقیقه به طول می انجامد!

چرخ و فلک اوزکا با ۱۲۳ متر ارتفاع نیرومند به حمل ۷۲ مسافر است که دارای دو کابین VIP با صندلی‌های فانتزی است. این چرخ و فلک درهر ۱۸ دقیقه یک دور کامل میزند و درصورت تکمیل پنجمین چرخ وفلک بلند درجهان خواهد بود. چرخ و فلک ۱۱۳متری «تمپوزان» در اوزکای کشور ژاپن پیش‌تر بلندترین چرخ و فلک جهان در حدود ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ بود.

اما درسال‌های اخیر بزرگترین چرخ و فلک جهان تا کنون با ارتفاع ۱۶۸متر در تاریخ ۳۰ مارس در شهر لاس وگاس ایالات متحده آماده شده و هنوز هم بزرگترین چرخ فلک جهان تلقی میشود. پس از آن چرخ و فلک سنگاپور است که با ۱۶۷ متر ارتفاع دومین رتبه جهان را دارد و چرخ و فلک «ستاره نانچانگ» درچین با ۱۶۰ متر ارتفاع، چشم شهر لندن با ۱۳۵ متر به ترتیب مقام‌های سوم و چهارم را دارند. چرخ و فلک اوزاکا رتبه پنجم جهان را از آن خود می‌کند.

درحال حاضر مسابقه‌ای برسر ساخت بزرگترین و بلندترین چرخ وفلک جهان دربسیاری ازمقصدهای جهانگردی روی داده است که هریک از معماران مدعی آن هستند که چرخ و فلک دردست احداث بزرگترین سازه ازاین دست درجهان خواهد بود.

معماران چرخ و فلکی که در فوکت درحال احداث است مدعی هستند که از چرخ وفلک لاس و گاس نیز بلندتر خواهد شد اما هنوز اندازه گیری معتبر و قابل استنادی دردست نیست. البته دبی نیزچرخ‌وفلک‌ «چشم دبی» را دارد و مدعی است که این سازه رتبه یک بلندترین چرخ‌وفلک‌ دنیاست. اما دراین نکته نیز هنوز گزارش حتمی که این ادعا را تایید کند دردست نیست.

خبرگزاری میراث فرهنگی

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از محیط رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما نکته تایید تبیان نیست .

****************************

متن از : پری خ.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عنان به ميکده خواهيم تافت زين مجلس
««« »»»
که وعظ بی عملان واجب است نشنيدن

ماراتن ساخت درازترین چرخ و فلک دنیا

TT / 81 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال