روایت روزنامه استرالیایی از کشورمان ایران


روایت نشریه استرالیایی از ایران

به اعلان سرزه و به نقل از تبیان ، کلایو ویلیامز گردشگر استرالیایی در مقاله ای با عنوان «کارت پستالی از ایران» نوشت:« الماسی تاریخی پنهان دربین سوء برداشت های غربی» او همچنین در این مقاله نگاشته است: «به رغم عکس و تصویر نامناسبی که از ایران ارائه شده است، این کشور شاید قادر هست امن ترین کشور در خاورمیانه باشد».

عکس روایت روزنامه استرالیایی از ایران

وی نقل کرد:‌ایران کشوری است که تروریسم داخلی آن را به مخاطره نمییاندازد و قیمت جرم و جنایت پایینی دارد. مردمان محبت آمیز رفتار می کنند و آزادتر از چیزی است که من انتظار داشتم. در حقیقت، حقیقت ایران همراه با تجربه سفر به جاهای تازه، با انتظارات قبلی من مغایرت داشت.»

او ۳ روز را در تهران بزرگ طی کرده و در مقاله خود با اشاره به برخی مشکلاتش تصریح کرده است: «به رغم برداشتن تحریم های سازمان ملل متحد در ژانویه امسال، هنوز دست نیافتنی است که از کارت های اعتباری غربی در هتل های ایران بهره گرفت. این بدین معنی است که شما باید پول انتقاد همراه داشته باشید (ترجیحا یورو یا دلار) تا مخارجهای خود را پوشش دهید.» از دیدگاه این استاد علوم ارتشی، انتظار می رود ایران در نتیجه برداشتن این تحریم ها با رشد گردشگر رو به رو شود.

کلایو ویلیامز با اشاره به اماکن جهانگردی و تاریخی ایران ادامه داده است: «ایران از سال ۱۹۸۰ آغاز به نو سازی سایت های تاریخی خود کرده است که بسیاری از آن ها در فهرست میراث جهانی قرار دارند. این کشور همچنین از نظر سایت های سنتی و کهن، غنی است زیرا اولین تمدن بزرگی است که قدمت آن به ۴ هزار سال قبل از ولادت مسیح باز می گردد.»

استاد افتخاری مرکز دانشگاه ملی کشور استرالیا در حقوق امنیتی و امور ارتشی در ادامه تاکید کرده است: «ظاهرا در طول ۳ سال گذشته، جهانگردی در هر سال دو برابر شده است. ایران به رغم تصوری که در غرب از آن وجود دارد، امن است.» وی که از شهرهای تهران بزرگ، شیراز، اصفهان و یزد بازدید کرده، در ادامه مسافرت های خود را این چنین توصیف کرده است: «مقصد من بعد از تهران بزرگ شهر کویری یزد بود که اصلیترین سایت های باستان شناسی را دارد. سپس در طول مسیر کهن جاده ابریشم سفر کردم و بعد به شیراز رفتم. در این سفر یکی از کهن ترین درختان جهان را نگاه کردم؛ سروی ۴ هزار ساله. شهرهای ایران برخلاف اکثر شهرهای خاورمیانه پاک هستند.»

این استاد دانشگاه درباره فرهنگ مهمان نوازی مردمان ایران نیز نگاشته است: «در ابتدا زمانی مغازه داران به من آشامیدنی یا خرمای مجانی تعارف می کردند، شگفت زده می شدم. سخاوت فردی، بخشی از فرهنگ است و ایرانیان به طرق گوناگونی مهمان نوازند؛ چنانچه یک گوشه خیابان بایستید و به چشم بیاید گم شده اید، تنها چندین دقیقه بعد یک نفر از شما سؤال میکند که آیا واقعا مددی از دست وی ساخته است.»

ویلیامز در ادامه تجربه هایش، با اشاره به زیرساخت های ایران تصریح کرده است: «زیرساخت های رابطه ای ایران عالی است. آزاد راه ها نسبت به کشور استرالیا خوب تر هستند و قطاری که از تهران بزرگ به یزد سوار آن شدم، خوب تر از قطار بین کانبرا و سیدنی بود. با این حال، هتل ها به درستی کشور استرالیا نیستند؛ گرچه بسیار کم هزینه ترند. فضای مجازی هتل ها غالبا کند است و هزینه بالایی دارد.»

این متخصص امور ارتشی نگاهی به عمارت های یادبود نبرد ایران و کشور عراق نیز انداخته و در رابطه با عمارت های تاریخی ایران و یادبودهای نبرد مینگارد: «ایران تجربه یک نبرد ۸ ساله را دارد. در میدان مرکزی یزد، از مقبره ای برای سربازان گمنام نبرد ۸ ساله نگاه کردن کردم؛ عمارت های مشابهی در جاهای دیگر نیز وجود دارند.» بنابر مشاهدات و مکتوبات وی، هیچ یک از مشکلاتی که در ناحیه و کشورهای همسایه ایران وجود دارد بر امنیت داخلی ایران یا حالت گردشگران آن تاثیر قرار نداده است.

ویلیامز همچنین تاکید کرده است: «از جمله نقاط قوتی که ایران را برای گردشگران آن مهم جلوه می دهد، بدون شک شگفتی های باستان شناسی است که از اصلیترین آنها می توان از برج خاموشان یا دخمه در یزد، پل ها و مساجد شهر اصفهان و خرابه های سنتی شهر پرسپولیس (تخت جمشید) یاد کرد. پرسپولیس یا همان تخت جمشید توسط داریوش کبیر بنیان نهاده شد و پایتخت شکوهمند امپراتوری هخامنشیان در فاصله سال های ۵۵۰ تا ۳۳۰ قبل از ولادت بوده است. این پادشاهی بزرگ ترین امپراتوری جهان به حساب مییاید که تا امروز شناخته شده است و در ۳۳۰ سال قبل از ولادت با هجوم ارتش اسکندر مقدونی برطرف شد.»

وی در نهایت یادآور شده است: «مقایسه شگفتی های باستان شناسی ایران سخت است. سایت های تاریخی ایران نسبت به سایر نقاط جهان و سایر فرهنگ های سنتی شناخته شده تر هستند. از آنجا که ایران به طور کلی آب و هوای خشکی دارد، اغلب سایت های آن به درستی حفاظت می شوند یا برای به دست آوردن جایگاهی در فهرست میراث جهانی در حال نو سازی هستند. آنچه که ایران اکنون در شرایط پساتحریم احتیاج دارد، ازدیاد شمار گردشگران جهانی وارد شده به آن است تا گنجینه های خود را در معرض دید همگان گذارد.»

قبل از این نیز بسیاری از گردشگرانی که اولین سفر خود را به ایران میازمودند، بازخوردهای مثبتی از ایران از خود نمایان کرده اند و بسیاری از رسانه های غربی نیز شبیه به نشنال ژئوگرافیک، سی ان ان، گاردین، روزنامه نیویورک تایمز و … در رابطه با جاذبه های ایران و سفر به این کشور و نیز پتانسیل های آن گزارش هایی را به چاپ منتقل کرده اند. برای مثال نشنال ژئوگرافیک در سال ۲۰۱۶ در فهرستی از ۱۶ مقصد گیرا جهان که نباید از دست داد، ایران را در صدر گذاشته بود. در این گزارش آمده بود که افتتاح تورهای تازه، بازگشایی سفارت انگلیس در تهران بزرگ و لغو تحریم ها، چشم اندازهای روشنی برای سفر به مقصد ایران بوجود آورده اند.

بر اساس آن گزارش، قبل از این آینده ایران به عنوان مقصدی برای جهانگردی نامناسب بود اما درپی توافق سال گذشته با تواناییهای غربی در رابطه با فعالیت های اتمی ایران و برداشته شدن تحریم ها، گل های کویری جهانگردی آغاز به شکفته شدن کرده اند.

جهان سفر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

**با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد**

نگارش: فرشته ق.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دست از طلب ندارم تا کام من برآيد
««« »»»
يا تن رسد به جانان يا جان ز تن برآيد

روایت روزنامه استرالیایی از کشورمان ایران

TT / 190 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال