مدیرکل میراث فرهنگی ایلام: ثبت بین المللی اربعین به حفظ بها های معنوی این آئین یاری می کند


مدیرکل میراث فرهنگی ایلام: ثبت جهانی اربعین به حفظ ارزش های معنوی این آئین کمک می کند

عبدالمالک شنبه زاده روز دوشنبه در مکالمه با خبرنگار ایرنا با بیان این که آئین پیاده روی اربعین امام حسین ع مردادماه گذشته به عنوان میراث ناملموس ثبت ملی شده است، بیان کرد: ثبت جهانی این آئین در فهرست آثار ناملموس یونسکو با همکاری ایران و عراق در دست انجام است.

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس مدیرکل میراث فرهنگی ایلام: ثبت جهانی اربعین به حفظ ارزش های معنوی این آئین یاری میرساند

وی یادآور شد: پرونده میراث معنوی ناملموس این مهمانی و مسیر زیارتی آن به طور مشترک با عراق توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی تهیه خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان ایلام از آمادگی این استان برای همکاری در تهیه پرونده و مستندسازی ثبت آیین پیاده روی اربعین امام حسین ع در فهرست میراث جهانی یونسکو گزارش کرد و گفت: پرونده ثبت جهانی این آیین به عنوان یک میراث معنوی باید با همکاری دو کشور و عراق آماده شود و استان های ایلام و خوزستان در این زمینه نقش محوری دارند.
شنبه زاده اضافه کرد با توجه به این که مرز جهانی مهران اصلیترین، نزدیک ترین و امن ترین گذرگاه تردد عتبات عالیات است و بیشترین حجم تردد زائران نیز از این مرز انجام می شود، استان ایلام آمادگی هر گونه همکاری برای تهیه پرونده ثبت جهانی پیاده روی اربعین در زمینه جمع آوری آمار، اطلاعات، تصاویر و مستندات را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی ایلام یادآور شد: توصیه ثبت جهانی پیاده روی اربعین آذرماه سال ۹۳ از طرف اداره کل میراث فرهنگی ایلام به سازمان میراث فرهنگی ارائه شد و نکته موافقت و استقبال مسئولان قرار گرفت.
شنبه زاده اضافه کرد: این توصیه به دنبال برگزاری آیین پیاده روی اربعین با وجود ۲۰ میلیون نفر در کربلای معلی از ادیان گوناگون از طرف ایلام مطرح شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام بیان کرد: به نگاه تحلیلگران، برگزاری این مهمانی پرشکوه پیام های متعددی برای گروه های تکفیری و ضدشیعه و همچنین کشورهای مخالف انقلاب اسلامی دارد که لزوم تلاش برای ثبت آن در فهرست میراث معنوی جهانی را دو چندان می کند.
در ایام منتهی به اربعین امام حسین ع سال گذشته بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زائر از طریق مرز جهانی مهران در ۹۵ کیلومتری ایلام برای شرکت در آیین های مخصوص اربعین در عتبات عالیات تردد کردند.

–براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد–

گردآورنده : بنفشه ب.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بداد لعل لبت بوسه‌ای به صد زاری
««« »»»
گرفت کام دلم ز او به صد هزار الحاح

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام: ثبت بین المللی اربعین به حفظ بها های معنوی این آئین یاری می کند

TT / 60 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال