تابوک و داراگا نمادهای محرم در اندونزی


تابوک و داراگا نمادهای محرم در اندونزی

وجود شیعیان از قرن های اولین اسلام در جنوب شرقی آسیا و اشتراکات گرامی داشت کربلا و فرهنگ ساکنین این ناحیه به مخصوص اندونزی نمایان میکند که وجود شیعه در این ناحیه تاریخ بلندی دارد و سوگواری شهادت امام حسین و یارانش نشان از مانایی فرهنگ شیعه در این ناحیه دارد.

به کو شش علیرضا عابدینی- بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس تابوک و داراگا نمادهای محرم در اندونزی

مراسم محرم هرساله در شهرهای مختلف اندونزی به انجام رسانده میشود . ماه محرم در نواحی مختلف اندونزی نام های گوناگونی دارد. در جزیره جاوه محرم را «ماه سورا» ، در آچه « آپویی» (آتش) و «ماه حسن و حسین» و در غرب سوماترا «ماه تابوئیک» می نامند.دهه اول محرم در نگاه مردمان آچه محترم و به اصطلاح خودشان «تابو» است.
در شهر «پیدی» استان آچه مهمانی ای با نام «تابوک» انجام می شود.برای انجام این مراسم از تابوتی چوبی مشابه حرم امام حسین (ع) بهره گرفته میشود که با ورقه های رنگی پوشانده می شود و «تابوک» نام دارد. در نوک تابوک ساخته شده براق اسب امام حسین قرار دارد. مخارج ساخت تابوک امروزه حدود سه میلیون روپیه معادل ۱۵۰۰ دلار است.
داراگا(دارگاه) نیز بارگاهی است که سمبل مرقد منزه امام حسین (ع) است و برای ساخت آن مردانی از نیمه شب و بعد از نگاه کردن هلال ماه محرم ، برای آوردن خاک پاک و پاک به درون رودخانه می روند. سپس این خاک را در جاای جمع می کنند و روی آن پارچه سفیدی می کشند که به عنوان سمبل مرقد منزه امام حسین (ع) است و آن را «داراگا» (دارگاه) می نامند.
در صبحگاه عاشورا تابوک، داراگا(دارگاه) و عمامه امام حسین(ع) توسط دهها هزار نفر ازمردم «پاری آمان » آچه که به صورت گروهی از بازار و خیابانهاحرکت می کنند به گردش درمی آید، مردمان عزاداری که به آرامی درحرکتند بعضا با گریه های شدید و با فریاد بلند می گویند: هویاک تابوئیک،هویاک (یا حسین)، این مراسم با غروب خورشید انتها می گیرد .

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس تابوک و داراگا نمادهای محرم در اندونزی

در شام عاشورا تابوک به آب دریا انداخته می شود که به معنی این است که روح آن حضرت همراه با براق اسب حضرت به آسمان ها عروج می کند . مردمان عزادار بعد از غرق شدن تابوک،پارچه و کاغذهای رنگی و دیگر لوازم را که در ساخت آن به کاررفته، برمی دارند. تابوت آرام آرام به زیر آب می رود و عزاداران در حالیکه زیر لب ورد گونه می خوانند: «علی بدایا علی بدایا» یعنی یا حضرت علی به فریاد برس و «یاحسین یا حسین» به منزل برمی گردند.مردمان آچه در روز پنجم محرم نیز ساقه درخت موز را در باغ با یک ضربه شمشیر میبرند، که علامت شهامت و شمشیر خانمی حضرت قاسم (ع) است.
در جزیره جاوه اندونزی ، نوعی آش طبخ میشود که در ۱۰ روز نخست محرم بین مردمان توزیع می شود. برگزاری مراسم محرم از قبیل برپایی دسته های عزاداری، نوحه خوانی و برپایی شام غریبان ، در واقع به بخشی از فرهنگ مردمان این نواحی مبدل شده است. حتی در یکی از شهرهای «سوماترا» بنام «بنگکولو» علاوه بر مراسم عزاداری همانند شهر یزد، در هر چهارراه مجسمه ای نمادین از نخل ساخته می شود. عزاداران شهر « بنگکولو» که مراسم شام غریبان را در جوار دریا به انجام میرسانند، ذکر «یا حسین(ع)»، «یا امام»، «شهید حسین، غریب حسین» و «یا علی(ع)» بر لب دارند و در روز عاشورا نیز هر خانواده با ساخت یک نخل کوچولو به عزاداری توجه میکند و شب شام غریبان نیز آن را به دریا می اندازد و در غم و ماتم شهدای کربلا اشک می ریزند.

منابع: خبرآنلاین، نشریه فرهنگ کوثر، نشریه جمهوری اسلامی

**براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارش: پونه ر.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو را صبا و مرا آب ديده شد غماز
««« »»»
و گر نه عاشق و معشوق رازدارانند

تابوک و داراگا نمادهای محرم در اندونزی

TT / 84 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال