شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر (۱۲ عکس)


معرفی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

در این بخش از وب سایت مطلبی با عنوان شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر نیز گذاشته ایم.قلعه مارکوه مربوط به دوران‌های تاریخی بعد از اسلام است و در شهرستان رامسر، شهر کتالم، مسیر جاده تلارسر واقع شده و این تاثیر در تاریخ ۲۵ برج اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

نام این قلعه برگرفته از کوهی است که بر روی آن قرار دارد. در رابطه با نام این کوه نیز نگاه های مختلفی حضور دارد. برای مثال عده ای حضور مار در این کوه را دلیل نامگذاری این کوه آگاهی می دارند که البته با توجه به این که در گویش مکانی بهره گیری از لغت فارسی “مار” شایع نبوده، احتمال این دلیل نامگذاری را بسیار کاهش میدهد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

اما تحقیقات دیگری هم به ریشه دیگری برای نام قرار دهی این کوه اشاره دارد:در متنهای تاریخی در قرون سه، پنج و هشت هجری قمری به حضور این قلعه اشاره شده که شاید تاریخ ساخت این بنا نیز به همان قرن سه باز میگردد، وقتی که مردمان این ناحیه اسلام نیاورده بودند و به آیین مهرپرستی گرایش داشتند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

لغت “مادر” در گویش های مکانی این ناحیه به صورت “مار”، “مَهَر” و “ماهار” خوانده می شود که با استناد بر این که بسیاری از لغات به روز گویش مکانی این ناحیه که ریشه در لغات آیین مهرپرستی دارد، می توان نقل کرد که “مار” (به معنی مادر) اشاره به مهر یا میترا دارد که این نتیجه گیری احتمال این را می دهد

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

که این کوه از جایگاه مقدسی درمیان مردمان آن زمان برخوردار بوده است. می توان این طوری نیز فزض کرد که این قلعه در شروع معبد یا جاای مقدس بوده سپس قلعه شده یا حتی کاربرد دوگانه داشته.در رابطه با زمان ساخت این بنا نیز تاریخ دقیقی حضور ندارد، اما با استناد به اشاره تاریخ نویسان به حضور این قلعه در قرن سوم و همچنین

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

شباهت ساختاری و سازنده ای این بنا با عمارت های قرن سوم هجری قمری نظیر قلعه بابک می توان تاریخ آن را پیش بینی کرد. در کتاب زیده التواریخ از این قلعه سخن به میان آمده است همچنین درکتاب جامع التواریخ خواجه دلاور الدین فضل الله همدانی و از وقایعی که در سال ۵۳۶ هجری قمری در این قلعه پیش آمده وقلعه به تسخیر اسماعیلیان درامد

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

سخن به میان آمده است. میزرا حسن خان اعنماد السلطنه که این قلعه را از نزدیک نگاه کرده است مینگارد : “در تنکابن کوهی است موسوم به مارکوه و دخمه های متعدد و شب پره های زیادی در این دخمه ها هست که خود را به آدم و چراغ می زنند و مانع از داخل شدن به دخمه ها می باشند. بالای آن کوه، مکانی است

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

نامدار به نقاره منزل، هرگاه سنگی بر آن موضع بزنند صدایی مانند طبل حادث می شود و تا نیم فرسخ آن صدا می رود. مساحت قلعه مارکوه حدود ۶۰۰ متر مربع است و از این سازنده ای عظیم تنها ۴ حصار جانبی و برج‌ های حامی آن باقی مانده است. مصالح به کار رفته در قلعه مارکوه عمدتا سنگ و ساروج و گچ است.

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

وضع داخلی قلعه مارکوه از لحاظ وسعت به نحوی است که گنجایش صد جنگ جو را دارد و همگی به سادگی قادر هستند در آن سکنی گزینند. طول ضلع شرقی آن ۷۰/۱۷ متر و قعر آن ۳۰/۲ متر و ارتفاعش ۳۰/۶ متر و طول ضلع غربی آن ۹ متر تمام است. ضلع شمالی با سنگی که در امتداد آن قرار دارد به دو قسمت تقسیم می شود :

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

قسمت غربی آن ۸۰/۱۴ متر و قسمت شرقی آنکه از سر سنگ جدا می گردد ۱۵ متر است. محل قرار گیری بنا نیز طوری است که نگاه کردی ۳۶۰ درجه را نسبت به پیرامون خود دارد. از بالای این بنا براحتی می توان از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تارامسر و از جنوب نیز کوههای البرز را تحت نظر داشت.

تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

در تعاریف مردمان مکانی به تونلی داخل این قلعه اشاره می شود که پایان آن به روستای نیاسته که در پایین مارکوه قرار دارد ختم میشده و رحلت کرده سربازان برای خروج یا وارد شدن اضطراری ازآن بهره میگرفتند که البته با تحقیقات صورت گرفته معلوم شده که این امر صحت نداشته و چاله ی موجود در قلعه به خاطر نبود دسترسی مستقیم قلعه به آب، کاربرد سردآب داشته و تونل نیست.

تصویر و عکس شماره ۱۲ ⇩تصویر و عکس شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر

____________________________________

گردآوری از : كوروش م.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيار می که چو حافظ هزارم استظهار
««« »»»
به گريه سحری و نياز نيم شبيست

شناسایی قلعه مارکوه در رامسر + تصاویر (۱۲ عکس)

TT / 210 — TP / 27%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال