مرحوم دولابی: ما کسری داریم، نه فقط نسبت به خدا، بلکه نسبت به هرچه مافوق ما هست


مرحوم دولابی: ما کسری داریم، نه فقط نسبت به خدا، بلکه نسبت به هرچه مافوق ما هست

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:زمانی کسی نتواند بزرگی را تمجید و توصیف کند و وزن او را بکشد به چه صورت می‌تواند وظیفه‌اش را نسبت به او به انجام رساند؟ نمی‌تواند. ماکسری داریم، نه فقط نسبت به خدا، بلکه نسبت به هرچه مافوق ما هست، ما به همین حالت دچار هستیم.

تصویر و عکس مرحوم دولابی: ما کسری داریم، نه فقط نسبت به خدا، بلکه نسبت به هرچه مافوق ما هست

به اعلان سرزه و به نقل از «نسیم آنلاین» ، مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: اما این را بدان که امامان(ع) ما نقل کرده اند ما عَرَفناکَ حقَّ مَعرِفَتِکَ(بحارالانوار، جلد۶۸، ص ۲۳). در حالیکه اینها معدن و مرکزند و خود از بلندی ها هستند. دربین بشر بالا دست ندارند. مگر خداوند که بالای سر آنهاست. مابقی مردمان، مادون آنها هستند. محاذی آنها هم نیستند. آنها به خداوند نقل کردند ما عبدناک حق عبادتک. حق آن که تو را آن طور که شایسته است بشناسیم و عبادت کنیم میسر نشد. مال ما که دیگر مشخص شد. ما عَرَفناکَ حقَّ معرفتکَ. خودت وصف خودت را می کنی، ما قادر نیستیم تو را تمجید کنیم. زمانی کسی نتواند بزرگی را تمجید و توصیف کند و وزن او را بکشد به چه صورت می تواند تکلیفش را نسبت به او به انجام رساند؟ قادر نیست. ماکسری داریم، نه فقط نسبت به خدا، بلکه نسبت به هرچه مافوق ما هست، ما به همین حالت دچار هستیم نسبت به والدین و معلّم، نسبت به همه.

زمانی پیامبران می گویند ما عرفناکَ، کار من که دیگر مشخص است. این را نقل میکنیم تا تو یک وقت هول نکنی. زمانی نخست کار حرف را تکلیف زدم، فردا شب نپرسی که چنانچه آدم نتوانست چه کند. چنانچه نتوانست باید بایستد. کسی که قادر نیست سر پا نماز بخواند باید به دیوار تکیه دهد. چنانچه آن طور هم نشد بنشیند. چنانچه نتوانست بنشیند، استراحت بکند و نماز بخواند. چنانچه نطق نداشت با نفس نماز بخواند. چنانچه نفسش هم در نیامد که دیگر مشخص است، باید دفنش کنند.

به این ترتیب راحت می شود مرتباً از زیرش در می رود، زیرا وسائلش را ندارد. زمانی قدرتمندی ندارم ناگزیر نیستم. این حکم خداست می درخواستم تکلیف را آگاهی بداری تا به تکلیفت رفتار کنی.

چنانچه روزی این سه تکلیف مقداری اندیشید خدا راهتان می دهد هیچکس قادر نیست حق این سه تکلیف را ادا کند. حتّی نسبت به فرزندهایمان هم قادر نیستیم چون خودمان خیلی گرفتاریم. نسبت به خدا که ناتوانیم. در حدّ وسط هم که همه اش دعوا و جنجال است و قادر نبوده اند حق را پیاده کند. شما بیا مردانگی کن هر مقدار از این سه را که می توانی نصب العینت گذار.

کتاب طوبی محبت؛ جلد۳ – ص ۵۹
مجلس حاج محمد اسماعیل دولابی

ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد

تهیه از: آرميتا د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد
««« »»»
ياد حريف شهر و رفيق سفر نکرد

مرحوم دولابی: ما کسری داریم، نه فقط نسبت به خدا، بلکه نسبت به هرچه مافوق ما هست

TT / 83 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال