قصه کوتاه و نامدار نظریه کلبرگ (۲ عکس)


داستان کوتاه و معروف نظریه کلبرگ

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس قصه کوتاه و معروف نظریه کلبرگ

حتما تاکنون قصه نظریه کلبرگ را خوانده اید و چنانچه نخوانده اید اسم آن را شنیده اید. سایت آسمونی در ادامه این مقاله نوشته کامل قصه کوتاه و البته بسیار معروف و تامل برانگیز نظریه کلبرگ را برای شما عزیزان تهیه و کرده است که از شما همراهان دایمی آسمونی فرا میخوانیم تا انتها این مقاله ما را همراهی کنید.

یکی از سرشناس ترین معماهای اخلاقی کلبرگ در باره ی فوت شدی است بنام هانز که خانمش در حال فوت شدن است . هانز به اندازه کافی پول ندارد تا داروئی را که جان خانمش را نجات می دهد آماده کند . داروساز هم تخفیف نمی دهد و نمی پذیرد که پول را بعداً گیرد . از این رو هانز دارو را از دارخانه می – دزدد . سئوال این است ( که آیا واقعا هانز ضروری بود این کار را بکند و به چه دلیل ؟ ) سطح قضاوت اخلاقی بستگی دارد به ساخت یا نوع استدلالی که شخص بکار می- برد ، نه محتوای قضاوت . در صورتیکه شخص نقل بکنید که هانز کار صحیحی کرده یا غلط کرده در هر دو وضعیت قادر هست در قضاوت اخلاقی نمره بالایی بیاورد ، نمره ای که می آورد بستگی دارد به دلایلی که در رابطه با داوریش پیشنهاد می کند

تصور کنید، فوت شدی که همسرش به شدت بیمار است و چیزی به فوتش نمانده. تنها راه نجات یک داروی بسیار پربها است که در شهر فقط یک نفر هست که آن را به فروش میرساند. مرد تهیدست قصه ما، هیچ پولی ندارد، هیچ آشنایی هم  برای قرض گرفتن ندارد. به سراغ دارو فروش می رود و التماس می کند. به دست و پایش می افتد و عاجزانه خواهش می کند آن دارو را برای همسر بیمارش به عنوان وام یا قرض به او بدهد. دارو فروش به هیچ وجه خشنود ساخته نمیشود. به هیچ وجه.

حالا مرد ما دو راه دارد. یا دارو را برباید و یا نظاره گر مرگ همسرش باشد. مرد دارو را شبانه میرباید و همسرش را از مرگ نجات می دهد. پلیس شهر او را دستگیر می کند.

کلبرگ، روانشناس و نظریه توجه کن بزرگ قرن بیستم، با سبک این قصه از مردمان درخواست به دو پرسش جواب دهند:

۱- آیا واقعا کار آن مرد درست بود؟

۲- آیا واقعا برای این ربایی، مرد باید مجازات شود؟ به چه دلیل؟

قصه معروف کلبرگ تمام بزرگان جهان را به درگیری کشید. وی بعد از سبک آن نقل کرد از روی جوابی که قادر هستید به این پرسش بدهید من قادر هستم میزان هوش و شعور اجتماعی  شما را شناسایی کنم و اصلی ترین قسمت این سنجش، پاسخ به پرسش “به چه دلیل” در پرسش دوم بود. هر کس جواب فرق می داری می داد.

حتی سیاستمداران بزرگ جهان به این پرسش پاسخ دادند:

آری، باید مجازات شود، ربایی به هر حال ربایی است.

 زیر پا قرار دادن قوانین، به هر حال گناه است. فارغ از مریضی همسرش.

– کار آن مرد درست عدم اما مجازات هم نشود. زیر تهیدست است و راهی نداشته.

اما هنگامی که از گاندی این پرسش را سؤال کردند، پاسخ باورنکردنی ای داد. گاندی نقل کرد کار آن مرد درست بوده است و آن مرد نباید مجازات شود.

به چه دلیل؟ زیرا قانون از آسمان نیامده است. ما انسان ها قانون را وضع می کنیم تا آسانتر زییم. تا بتوانیم در زندگی اجتماعی کنار هم تاب بیاوریم. اما هنگامی که قانون منافی جان یک انسان بی گناه باشد، دیگر قانون نیست. جان انسان ها در اولویت است. آن قانون باید تغییر کند. گاندی نقل کرد انسان بر قانون مقدم است.

کلبرگ بعد از شنیدن سخنان گاندی نقل کرد بالاترین نمره ای که می توان به یک مغز داد همین است. گاندی مغز ششم (بالاترین سطح شعور اجتماعی) است.

***تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس قصه کوتاه و معروف نظریه کلبرگمراحل رشد اخلاقی از دیدگاه کلبرگ

سطح نخست: اخلاق پیش عرفی

مرحله ۱، جهت گیری مبتنی بر مجازات،

مرحله ۲، جهت گیری مبتنی بر پاداش

سطح دوم: اخلاق متعارف

مرحله ۳، جهت گیری مبتنی بر پسر و دختر خوب

مرحله ۴، جهت گیری مبتنی بر مراجع توانایی

سطح سوم: اخلاق پس عرفی

مرحله ۵، جهت گیری مبتنی بر میثاق های اجتماعی

مرحله ۶، جهت گیری مبتنی بر اصول اخلاقی.

___________________________________

تهیه و تدوین : روشنك و.

داستانهای خواندنی در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اين چنين موسمی عجب باشد
««« »»»
که ببندند ميکده به شتاب

قصه کوتاه و نامدار نظریه کلبرگ (۲ عکس)

TT / 146 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال