رسوم خوراکی خوردن در یونان


آداب و رسوم غذا خوردن در یونان

همانگونه که آگاهی میدارید فرهنگ سرو غذا در کشور های گوناگون فرق می دارد، ما در اینجا قصد داریم شما را با رسوم و رسوم غذا خوردن در یونان آشنا سازیم.

ساعات سرو غذا در یونان:

اصلیترین مورد در اینجا ساعات سرو غذا است، در کشور یونان قول ناهار در ساعت یک و شام ساعت ۹ شب در رستوران ها عرضه میشود از این رو اگه زود تر از این ساعات به غذاخوریهای مکانی این کشور مراجعه کنید بی تردد با در بسته مواجعه خواهید شد. البته لازم است آگاهی بدارید در سطح شهر غذاخوریهای محدودی هستند که در ساعات ۶ پس از ظهر آماده سرویس دهی هستند.

وعدهای غذای یونانی ها:

ناشتایی:

در یونان بر خلاف خیلی از کشور ها قول ناشتایی بسیار سبک و مختصر است احتمالا یک فنجان قهوه غلیظ به همراه نان کنجد دار و یا پای پنیر ناشتایی اهالی یونان را تشکیل دهد.

پیش غذا (طعم) :

پیش‌غذاها در یونان  شامل گوجه‌فرنگی، خیار، انواع مختلف زیتون‌ها، انواع مختلف فلفل‌ها و پنیر فِتا می‌باشد. جالب است آگاهی بدارید که  یونانی‌ها هرگز سیب‌زمینی تفت داده به شکلی که در تمام (فست‌فودها) دیده می‌شود میل نمی‌کنند، آنها سیب‌زمینی سرخ کرده‌ای که با دست حین شده و جدید باشد می‌خورند نه سیب‌زمینی‌های حین شده و منجمد که در اکثر (فست‌فودها) تهیه می‌شود.

ناهار:

نیز درمیان یونانی ها بسیار مختصر و ساده سر سفره آورده می شود، ناهار آنها شامل پایِ پنیر، پای اسفناج، پنیر برشته شده، ساندویچ «سُوولاکی) و یا برگ درخت انگور که با برنج، پیاز، و گوشت پُر شده و به‌نام (دُلمِدز) است که شبیه  همان دلمه برگ مُو در کشورمان است.

تصویر و عکس رسوم و رسوم غذا خوردن در یونان

شام:

در این قول یونانی ها خوراکی های سنگین و پر ملات می خورند انواع مختلف گوشت ها و خوراکی های مکانی این کشور برای شام انتخاب می شود.

خوب است آگاهی بدارید که یونانی ها به تندرست و تازگی مواد اهمیتی انبوه ای میدهند و تمامی مواد از جمله گوجه فرنگی و زیتون و پنیر و …را کاملاً جدید که همان روز و مستقیماً از مزارع خریداری می‌کنند تهیه می‌نمایند.

نحوه پیشنهاد غذا در غذاخوریهای یونان:

بحثی که احتمالا برای شما باورنکردنی و یا باحالی که در یونان هر غذاخوری ای که مشاهده می‌کنید این است که رستوران ها  دارای یک اسم یونانی است و این یک دستور قانونی است که هر غذاخوری ای باید اسم یونانی داشته باشد حتی اگه اسم رستوران یک لغت یونانی نمی‌باشد ولی باید حروف آن به یونانی نگاشته شود. هر چند بسیاری از مکان‌های گردشگری در یونان این قانون را نادیده می‌گیرند و برای جلبِ مشتری بیشتر و اینکه به سلیقه خارجی‌ها بیشتر خوش آید اسم غذاخوریشان را با حروف انگلیسی می‌نویسند حتی اگه اسم یونانی باشد و این نمایان کننده آن است که بعضی از یونانی‌ها برای جلب توریست و مشتری بیشتر حضور می دارند نقض قانون کنند.

اگه در یونان به غذاخوری ای می‌روید و وقتی که پشت میز غذا می‌نشینید گارسون با مِنویی در دست نزد شما می‌آید و از شما می‌خواهد که غذای خود را از روی مِنو برگزیده و پیشنهاد دهید. شما به یک رستورانِ اصیلِ یونانی نرفته‌اید، زیرا مسافرخانه‌ها و یا رستوران‌های معتبر و کلاسیک یونانی هرگز مِنوی از پیش نگاشته شده ندارند؛ و منوها چیزهای غیر قابل استفاده‌‌ای هستند. زیرا مِنوها فقط یک سری خوراکی های معلوم شده‌ای را به همراه نرخ در خود لیست کرده‌اند و خوراکی ای را که برای همان روز تهیه شده به ما شناسایی می‌کند، و اما ساده‌ترین راه این است که از گارسونِ رستوران پرسش شود، یک گارسونِ یونانی بسیار علاقمند است که از وی در رابطه با خوراکی های آن روزِ رستوران پرسش شود و او توضیح می‌دهد که چه خوراکی ای برای آن روز تهیه شده و از شما می‌خواهد که بهترینِ آنها را برگزید زیرا در نهایت و در صورت رضایتمندی شما انعام خوبی هم نصیب وی می‌شود.

در یونان، ‌وعده‌های خوراکی ای اعم از ناشتایی و ناهار و شام فرصتی است برای دور هم جمع شدن، از اینرو وقتی که با هم به غذاخوری ای می‌روند غذا برای «میز» پیشنهاد داده می‌شود نه برای هر فرد به تنهایی. از هر چیزی به میزان کم پیشنهاد داده می‌شود و در سر تا سر میز قرار داده می‌شود و یا اغلب چند نوع غذا بر روی میز قرار داده می‌شود و هرکسی از هر نوع غذا کمی میل می‌کند و اگه خوراکی ای بیشتر خورده شود دوباره آن غذا برای «میز» پیشنهاد داده می‌شود. البته یک عامل در پیشنهاد دادن غذا دخیل است و آن مقام و موقعیتِ افرادی است که غذا را برای میز پیشنهاد می‌دهد بعضی اوقات فردی که پیشنهاد غذا می‌دهد بیش از میزانی که غذا احتیاج است برای میز پیشنهاد می‌دهد و در این صورت یا می‌خواهد موقعیت خود را به رُخ بکشد و یا آدم بسیار دست و دل بازی است و این رفتار برای یونانی‌ها چندان غیر متداول نمی‌باشد؛ و البته این عمل منجر به هدر رفتن مقدار بسیار زیادی از غذاها خواهد شد.

البته عادات غذاخوری بر سرِ یک میز چندان سخت و سخت نیست و می‌توانید آن را عوض کنید. البته در نزد یونانی‌ها این رفتار اصلاً دوست داشته نمی‌باشد که وقتی گروهی بر سر میز می‌نشینند به‌صورت فردی پیشنهاد غذا بدهید. اما شما می‌توایند طبق عادات غربی‌ها رفتار کرده و هر فرد برای خود یک نوع غذا پیشنهاد دهد و پیشنهاد غذا به‌صورت مشترک نباشد، مردمان یونان به اشخاص خارجی و عادت آنها نیز عادت کرده‌اند و این شما هستید که یک تجربه خوبِ غذا خوردن به صورت گروهی را از دست می‌دهید و این خیلی متداول است که انواع مختلف پیش‌غذاها را برای میز پیشنهاد دهید و غذای اصلی را برای هر فرد به تنهایی پیشنهاد دهید.

نحوه توجه کرد صورتحساب:

توجه کرد صورتحساب نیز شبیه به پیشنهاد دادن غذا به همراه مهمان‌نوازی است، وقتی که یونانی‌ها به‌طور گروهی و دسته‌جمعی به رستوران می‌روند (یک فرد هرگز به تنهایی به رستوران نمی‌رود در یونان) هرگز صورتحساب خوراکی ای را که در یک رستوران صرف شده به‌صورت مشارکتی توجه کرد نمی‌کنند و یا حداقل جلوی چشم دیگران این کار را نمی‌کنند که هرکسی پول خودش را بدهد؛ یک نفر صورتحساب را توجه کرد می‌کند و اغلب هم بر سر اینکه چه کسی اَرجح‌تر است برای توجه کرد صورتحساب چک و چانه می‌زنند.

اگه شما، به‌عنوان یک فردِ خارجی با یونانی‌ها به رستوران می‌روید بسیار سخت است که مجوز دهند شما صورتحساب توجه کرد کنید مگر اینکه شما به راه‌های دیگری متوسل شوید. مثلاً دور از سر میز و وقتی که کسی متوجه شما نیست آن را توجه کرد کنید که البته این کار هم برای یونانی‌ها بسیار ناپسند و زشت می‌باشد. زیرا از نظر یونانی‌ها شما میهمان هستید و آنها میزبان و تکلیف آنهاست که از شما مهمان‌نوازی کنند. البته این رسوم و رسوم غیر قابل نقص نمی‌باشد و امکان می دارد بین خانواده‌های گوناگون و یا اهالی یک شهر و یک دهکده فرق داشته باشد.

رسوم غذا خوردن در یونان:

در یونان، خوردن غذا با دست به مکان بهره گیری از کارد و چنگال بسیار شایع است، زیرا از نظر آنها غذا چیزی است که باید لمس شود و خورده شود و نه اینکه با چنگال برداشته شود. از نظر یونانی‌ها خوردن خوراکی های گوشتی شبیه به (بره، مرغ و یا ماهی) با کارد و چنگال احمقانه است زیرا در این‌صورت شما آن حسِ شیرین لمس کردن غذا را در حین خوردن از دست داده‌اید. یونانی‌ها عادت دارند که در قول خوراکی ای خود از نان بهره گیرند و این نام به‌عنوان وسیله‌ای است برای هدایت غذا به سمت چنگال (اگه از چنگال استفاده می‌کنند) و هم‌چنین جمع کردن غذا در بشقاب و جذبِ روغن غذا از طریق نان به کار گرفته می شود.

خوراکی های دوست داشتنی یونانی ها:

ماست یونانی که ماستی غلیظ و خامه ای ست و تقریباً در هر قول خوراکی ای میل می‌شود. یک پیش‌غذا به‌نام «تِسازیکی) که مخلوط از ماست، خیار، و سیر معمولاً در هر قول بر سر میز غذا حضور دارد. یک ظرف حاوی ماست که با عسل شیرین شده و مغز بادام و پسته و ….. روی آن پاشیده می‌شود از دسرهای موردعلاقه یونانی‌ها است. اکثراً از گوشتِ بره استفاده می‌کنند اما گوشت خوک، مرغ، گوشت گاو و خوراکی های دریایی نیز به‌صورت کاملاً جدید استفاده می‌شود. از خوراکی های دریایی که در یونان خورده می‌شود می‌توان انواع مختلف صدف‌ها، میگو، هشت‌پا، ساردین، ماهی حلوا، نیزه‌ماهی و شاه‌ماهی را نام برد.

پنیر مورد استفاده یونانی‌ها نیز فِتا است، نوعی پنیر نرم و سفید و خامه‌ای که به آن پنیر یونانی هم می‌گویند و از شیر بُز درست می‌شود، و این پنیر یکی از مواد اصلی و لازم در سالادهای یونانی به‌شمار می‌آید. در سالادهای کلاسیک یونانی هرگز کاهو سرو نمی‌شود و بیشتر از گوجه فرنگی، خیار، پیاز، پنیر فتا و زیتون استفاده می‌شود.

ساندویچ «سوولاکی» ساندویچ سرشناس در یونان می‌باشد به همان اندازه که همبرگر در امریکا سرشناس است، این ساندویچ شامل گوشتی است که به همان راهکار کباب تُرکی که در کشورمان نیز شایع است طبخ می‌گردد و سپس درون نان مخصوصی به‌نام نان «پیتا» قرار داده می‌شود و گوجه‌فرنگی و پیاز هم به آن اضافه می‌شود و به همراه سُسی به‌نام «تسازیکی» که ترکیبی از ماست و خیار و سیر می‌باشد میل می‌گردد.

—لطفا نظر دهيد—

تهیه از : شهناز ع.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شراب خانگی ترس محتسب خورده
««« »»»
به روی يار بنوشيم و بانگ نوشانوش

رسوم خوراکی خوردن در یونان

TT / 252 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال