ماجراجویی به شرط داشتن ژن و مهارت


ماجراجویی به شرط داشتن ژن و مهارت

احتمالا شما هم دلتان لک زده که حداقل برای یک بار هم که شده سفری بارنگ و بوی ماجراجویی را آزمایش کنید.اما باید آگاهی بدارید اگرچه این نوع سفر لذت اضافی الوصفی دارد و یک تجربه به یادماندنی در دفتر خاطراتتان را رقم می زند ولی برای دست به کار شدن برای این سفر ملزوماتی مورد احتیاج است که بی گدار به آب زدن و غفلت از آنها خدای ناکرده قادر هست به نرخ جانتان به پایان رسانده شود

به کوشش علیرضا عابدینی- بخش جهانگردی تبیان
عکس شماره ۱ ⇩
عکس ماجراجویی به شرط داشتن ژن و مهارت

جهانگردی ماجراجویانه (adventure tourism) شامل سفرهای با هدف خاص برای کاوش تجربیات تازه است که اغلب شامل ریسک کردن یا مهار خطر به همراه درگیری شخصی، در یک محیط نرمال یا عجیب و غریب است. براساس گزارش سازمان بین المللی جهانگردی، این نوع جهانگردی را می توان به عنوان یکی از عمده ترین علل سفر گردشگران انتخاب کرد و تقریبا ۳۵ درصد از انگیزه های سفر در سال ۲۰۱۴ را شامل شده است.
جهانگردی ماجراجویانه براساس تقسیم بندی سازمان بین المللی جهانگردی به طور کلی به ۳ دسته متداولی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم بندی می شود که از کل آن، کمتر از ۱۵ درصد در بخش فوق حرفه ای، ۳۵ درصد در بخش نیمه حرفه ای و ۵۰ درصد باقی در شرایط متداولی مانند غواصی و اسکی شرکت می کنند.این در حالی است که عمده گردشگران ماجراجویی کمتر از ۳۶ سال سن دارند و مقاصد جهانگردی خود را بیشتر با بهره گیری از تجربیات دیگران و رسانه های آنلاین میبرگزند.
جهانگردی ماجراجویانه راه رفتن در بیابان های بی پایان، بانجی جامپینگ، صعود به قله های مرتفع، تراورس در دامنه های پرشیب، شبی بارانی را در جنگل به صبح منتقل کردن، مواجهه در جنگل با جانداران وحشی ، گام نهادن در کوهستان وقتی که طول مسیر پاکوب از برف پر شده و هر گام تو را به عمقی نامعلوم فرو می برد و کولاک تو را هر دقیقه به سویی می کشد؛ اوج کشمکش با توانایی طبیعت در لحظه رسیدن به قله برف خیز؛ وقتی که دره از آب پر می شود و کوچولوترین حرکت می تواند عواقب جبران ناپذیر داشته باشدو هم در یک شیب ملایم تر رفتینگ ، آفرود، طبیعت گردی در مسیرهای معلوم، پاراگلایدر و ۶ را شامل می شود. این تجربه ها با حضور سختی در دنیا هواداران بی تعداد دارند و گردشگرانی هستند که مسافت های طولانی را برای تجربه یکی از این نکات میگذرانند.

برای ابراز علاقه به خطر و رفتن به سفرهای ماجراجویانه تنها خصلت های نرمال کافی نیست و داشتن آموزش مناسب نیز به همان اندازه نقش می دارد. برای پرواز کردن، بی پروایی لازم است ولی بدون آموزش هرگز کامیاب به انجام آن نخواهید شد. اگه می خواهید به کشورهای مختلف سفر کرده و خوراکی های مختلف را آزمایش کنید، باید ابتدا ذائقه ی خود را برای این کار تهیه کنید.

کشورمان به واسطه نواحی کوهستانی، بیابان های صعب العبور و جنگل های فراوان یکی از کشورهایی است که تواناییهای بالایی در جهانگردی ماجراجویانه دارد. این در حالی است که این نمونه از جهانگردی احتیاج به تجهیزات و ابزارآلات تخصصی دارد و اغلب کسانی که اینشکلی سفرها را به انجام میرسانند به چنین تجهیزاتی مجهز نشده و حتی از ارائه کمترین امکانات کمک به همسفران خود نیز عاجزند. بحث اصلی دیگر نیازبه آموزش دقیق برای کارکنان تورگردان ماجراجویانه است.در جوار این گروه ها آژانس هایی هم هستند که بخش اعظم برنامه های خود را روی جهانگردی ماجراجویانه متمرکز کرده و خدمات مناسب را به علاقه مندان این حوزه عرضه می کنند.
ازدیاد به فروش رسان تجهیزات تفریحی و چاپ مجلات تخصصی و نشریه های مرتبط با این بحث ،. تخصصی شدن شوهای سفر، نمایشگاه های
تخصصی سفر ماجراجویانه و تشکیل اجلاسهای حرفه ای نمایان کننده بازار پیشرفته این نوع جهانگردی به همراه توسعه روزافزون تورهای موجود در این زمینه است.
یکی از علل احتمالی تمایل به سفرهای ماجراجویانه، حضور یک ژن (و یا مخلوطی از ژن های مختلف) در ۲۰ درصد از انسان ها است که سبب ترغیب اشخاص به ترک حیات روزمره و ابراز علاقه به خطر می شود؛ به عنوان مثال ژن DRD4 که مسئول مهار ترشح هورمون دوپامین است و انواع آن سبب بروز رفتارهای انگیزشی متفاوت در انسان ها می شود. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نمایان میکند که اشخاص دارای ژن DRD4 نوع ۷R، در رویارویی با خطرها بسیار بی پروا نمایان ساخته میشوند و از سفرهای ماجراجویانه استقبال می کنند. این اشخاص از ریسک کردن، گشت وگذار در نواحی ناشناخته و دیدار با اشخاص ناشناس ابایی ندارند و از آزمایش کردن خوراکی های تازه و رفتار بر اساس آداب اجتماعی متفاوت صفا میکنند. به همین علت است که بعضی از انسان ها نه تنها از فرقها صفا میکنند بلکه مشتاقانه در جستجوی آن هستند.

عکس شماره ۲ ⇩عکس ماجراجویی به شرط داشتن ژن و مهارت

مهارت های سفر ماجراجویانه

یکی از علل احتمالی تمایل به سفرهای ماجراجویانه، حضور یک ژن (و یا مخلوطی از ژن های مختلف) در ۲۰ درصد از انسان ها است که سبب ترغیب اشخاص به ترک حیات روزمره و ابراز علاقه به خطر می شود؛ به عنوان مثال ژن DRD4 که مسئول مهار ترشح هورمون دوپامین است و انواع آن سبب بروز رفتارهای انگیزشی متفاوت در انسان ها می شود

۱-برای ابراز علاقه به خطر و رفتن به سفرهای ماجراجویانه تنها خصلت های نرمال کافی نیست و داشتن آموزش مناسب نیز به همان اندازه نقش می دارد. برای پرواز کردن، بی پروایی لازم است ولی بدون آموزش هرگز کامیاب به انجام آن نخواهید شد. اگه می خواهید به کشورهای مختلف سفر کرده و خوراکی های مختلف را آزمایش کنید، باید ابتدا ذائقه ی خود را برای این کار تهیه کنید. امکان می دارد در حالت معمولی حتی بعضی از خوراکی های مرسوم در جامعه خود را نیز دوست نداشت ولی با گشودن ذهن و تهیه شدن برای پذیرش مزه های دور از انتظار خواهید توانست که باورنکردنیترین غذاها را به سادگی خورید. برای صفا کردن از سفرهای ماجراجویانه باید از مهارت های آموختنی مورد احتیاج نیز برخوردار باشید تا در تقابل با موقعیت های مختلف بتوانید با تکیه بر این تعلیمها واکنشهای عالیتری نمایان کنید.
۲- اما موردی که قادر هست کیفیت تجربه اشخاص را تحت الشعاع خود گذارد، مطمئنی و استاندارد است. بسیاری بر این باورند که با فراگیر شدن جهانگردی ماجراجویانه حضور برخی زیرساخت های مطمئنی در مقصدها لازم و لازم است. برای مثال خدمات بیمه ای پیشرفته که حوادث احتمالی در این نوع از جهانگردی را پوشش دهد. علاوه بر آن حضور خدمات کمک و نجات مناسب در مقصدهای جهانگردی و یک دستگاه مدیریتی آگاه و کارآمد که بسته های سفرهای ماجراجویانه را حتی الامکان با رعایت ضوابط و استاندارهای مطمئنی برنامه ریزی و اجرا نماید نیز از ضروریات وارد شدن به جهان سفرهای ماجراجویانه است. بنابراین با گروه ها و تورهایی مسافرت کنید که از حداکثر مطمئنی و استاندارد و تجهیزات لازم این نوع سفر برخوردار هستند و از بیمه حوادث اطمینان داشته باشید.
۳-برای بر آن شوی مقصد سفر قادر هستید از وب سایتها و وبلاگهای سفری بهره گیرید اما خوب تر است با یک حرفه ای رایزنی کنید واز
حرفه ای ها پیشنهاد و پیشنهادهایی را در این زمینه بخواهید. آنها ارزش سفر را خیلی خوب آگاهی میدارند و شما را مایوس نمی کنند و شما را در هدفتان نیز قاطع می کنند.
۴- شرایط جوی وکارهایی را که می خواهید به انجام رسانید را انتخاب بکنید. حالت آب وهوای ناحیه مورد نگاه تان را چک کنید. آیا واقعا به اسکی می روید؟ لباس زیر گرم، جورابهای پشمی، لباس اسکی و عینک اسکی را حتما با خودتان بردارید. به کنار دریا می روید؟ لباس شنا، صندل ، کلاه و عینک دودی را باید حتما همراه خود بردارید.
۵-با توجه به مقتضیات این نوع سفر، شبیه به یک حرفه ای بسته بندی کنید. از فضاها بهره گیرید و نگاه بکنید چه چیزهایی قادر هست سودمند باشد. تیپ هایتان را طوری روی همدیگر گذارید که انگار تصمیم دارید آنها را فورا بر تن بکنید. چیزهای شکستنی شبیه به عینک و جواهرات را با دستمالی پنهان بکنید.
۶- تیپ هایی را بر تن بکنید که لایه لایه هستند ، چون قادر هستید خودتان را با تغییرات دمایی خوب تر وفق بدهید.
۷-به یک دوست یا خانواده تان برنامه سفر و نحوه تماستان را برای مواقع اضطراری اطلاع بدهید.
منابع : سیری در کشورمان، انسان شناسی و فرهنگ، بیست ستون، جهان سفر، ویرلن

*********************

تهیه شده توسط : بهگل ف.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خدا را چون دل ريشم قراری بست با زلفت
««« »»»
بفرما لعل نوشين را که زودش باقرار آرد

ماجراجویی به شرط داشتن ژن و مهارت

TT / 286 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال