بایدها و نبایدهای یک مسافرت خوب


دانستنی های یک سفر خوب

سفر پیوسته حال و هوای خود را دارد؛ با این حال، خیلی زمانها این فرصت طلایی با بی برنامگی و مدیریت بد، قادر هست به راحتی نابود بشود و نوستالژی بدی به جا قرار بدهد…

به کوشش محسن سعادتی – بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس بایدها و نبایدهای یک سفر خوب

همین است که می گویند سفر رسوم دارد و برای داشتن یک سفر خوب باید راه و رسم آن را دانست.

خوردن در سفر

کسانی که با خودرو شخصی مسافرت می کنند ۲ راه بیشتر ندارند یا از خانه خوراکی ای بردارند یا اینکه بین راه غذا بخورند. در هر دو صورت امکان فاسد بودن یا فاسد شدن مواد خوراکی ای و مسموم شدن آنها حضور دارد. رعایت نشدن بهداشت در غذاخوریهای بین راه از یک طرف و گرفتاری های پخت غذای تازه در اقامتگاه های بین راهی از طرف دیگر، معضلی بنام تغذیه را در سفر به حضور می آورد.
امکان می دارد بگویید که در سفر مواظب بهداشت رستوران بین راهی هستید اما باید بگوییم که برخی از این رستوران ها اگرچه ظاهر پاکی دارند از برای حفظ سلامت شما گزینه اطمینان می داری به حساب نمییایند.
مثلا در این رستوران ها از صابون های جامد بهره گرفته میشود که خود قادر هست عامل جابجایی بعضی مریضیها باشد. اگه در غذاخوریهای بین راهی غذا می خورید سعی کنید تا حد امکان سالاد، به مخصوص سالادی که در آن از کاهو بهره گرفته شده نخورید. غذاهای دریایی هم انتخاب عالی ای در غذاخوری های بین راهی نیستند.
مصرف غذاهای مانده در هنگام سفر بخصوص گوشت چرخ کرده و ماهی تفت داده شده از عوامل عمده ایجاد مسمومیت است. کنسروها، غذاهای خشک و نان تازه جزو غذاهای سلامت هستند
همچنین تا حد امکان از خوردن انواع مختلف خورشت و کباب کوبیده خودداری کنید، از یاد نبرید خورشت را می توان چند بار حرارت داد و ماندگی آن قابل تشخیص نیست.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس بایدها و نبایدهای یک سفر خوب

کباب کوبیده هم که وظیفه اش روشن است. کیفیت گوشت و ماندگی گوشت و مصرف کردن موادی شبیه به خرده نان و مانده غذاها در تهیه کباب کوبیده خوردن آن را به واقع نامطمئن می سازد. بنابراین می نگاه کنید که عملا هیچ خوراکی ای برای خوردن در غذاخوریهای بین راهی اطمینان نمی دارد.
اما اگه از خانه غذا همراه با می برید پیوسته بسته خوراکی ای خود را روی یخ گذارید. در صورت نبود دسترسی به یخدان از مصرف مجدد خوراکی ای که بیش از ۲ ساعت از طبخ آن می گذرد خودداری کنید؛ در هر شرایطی خوراکی هایی را که بیش از ۳ روز باقی مانده اند، به کار نبرید.
مصرف غذاهای مانده در هنگام سفر بخصوص گوشت چرخ کرده و ماهی تفت داده شده از عوامل عمده ایجاد مسمومیت است. کنسروها، غذاهای خشک و نان تازه جزو غذاهای سلامت هستند.
شاید پسندیده باشید بساط کباب را در جوار جاده به راه کنید اما به یاد داشته باشید وقتی که بیرون از خانه کباب طبخ میکنید، از ظروف تمیز برای گذاشتن کباب های طبخ کرده بهره گیرید، و هیچ وقت از ظروفی که در آنها گوشت نپخته واقع بوده و هنوز شسته نشده است برای کباب های طبخ کرده بهره نگیرید و حواستان باشد گرسنگی مانع از پخت کامل کباب نشود. گوشت را هم از مغازه های درون شهرها تهیه بکنید تا از سلامت آن اطمینان داشته باشید.
اگه به نقاط گرم سفر می کنید اندام شما آب و املاح زیادی دفع می کند؛ به همین دلیل به آب بیشتری احتیاج دارید. اما آب های غیر بهداشتی یکی از عوامل بیماری زا در سفرها هستند. سعی کنید از آب های معدنی ای بهره گیرید که از بهداشتی بودن آنها اطمینان می دارید.
اگه از سلامت آب مورد مصرف اطمینان ندارید ابتدا آب را حداقل به مدت چند دقیقه جوشانده و بعد از خنک شدن به کار برید. به دلیل داشته باشید یخ های به فروش رسانده شده در جوار جاده ها امکان می دارد از منابع ناپاک آماده شده باشند پس نباید از آنها بهره گیرید. نوشابه های گازدار شیرین هم گزینه عالی ای برای نوشیدن نیستند. چون نه تنها ضرر می‌ دارند، بلکه تشنگی را تشدید می کنند.

چند مورد مسافرتی

– یک فهرست از کلیه وسایل و وسایل مورد احتیاج خود را آماده کنید و بعد از هر سفر و تجربه تازه آن را بازنگری و تکمیل کنید. پیش از آغاز سفر ، وسایل خود را مطابق این فهرست به دقت همراه خود بردارید.سعی کنید یک نقشه شهری از مقصد خود آماده کنید.
– سعی کنید جزئیات سفر خود را حتی الامکان ، از پیش برنامه ریزی کنید. برای احتمالات گوناگون ، پیشگوییهای لازم را به انجام رسانید.در ایام شلوغ ،شبیه به تعطیلات عمومی، از مسافرت خودداری کنید.
– پیش از ترک خانه کلیه وسایل مربوط به مشغولی های محبوب خود را بردارید.این مشغولی ها قادر هستند بسته به علاقه شما مشغولی های دیجیتالی شبیه به فیلم وبازی های رایانه ای و یا مشغولی های فیزیکی یا فکری و غیره باشند.
– برای غلبه بر پیشامدهای غیرمترقبه شبیه به تاخیر در پرواز ها ، یا ترافیک ، پیوسته سعی کنید ، کمی زودتر از خانه بیرون روید تا به موقع به مقصد برسید.برای تاخیرهای احتمالی یا از دست دادن پرواز، برنامه ریزی داشته باشید. پول و وقت لازم را حدس زنید.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس بایدها و نبایدهای یک سفر خوب

– سبک مسافرت کنید. از حمل وسایل غیر لازم و حجیم خود داری کنید. در کل فردی آسانگیر باشید و در سفر زیاد سفت نگیرید. تا قادر هستید از تجملات سفر کاهش دهید.
– مسائل مطمئنی را انتخاب بکنید. بعنوان مثال از سلامت خودرو خود اطمینان داشته باشید. یا با یک شرکت مسافربری معتبر سفر کنید. یا پیش از سوارشدن به هواپیما کلیه وسایل فلزی و یا اشیای ممنوعه خود را شبیه به ناخن گیر ، موچین ، چاقو و غیره را در قسمت بار قرار بدهید.
– اقوام و دوستان نزدیک خود را از برنامه سفر و مقصد خود آگاه سازید و آنها را در جریان موقعیت های خود در طول سفر گذارید. و اگه شاید ناگزیر به اقامت در یک مکان ناشناس و نامطمئن هستید، و یا تاخیری در بازگشت رقم خورده ،حتما آنها را در جریان قرار بدهید.
– پیش و در ضمن سفر تعادل را در غذا خوردن رعایت کنید. با معده خالی سفر نکنید. گرسنگی و ضعف باعث سردرد و ناتوانی شما می گردد. از طرفی معده خالی باعث بروز وضعیت تهوع و رنجش شما خواهد شد. از طرفی پرخوری نیز رنجش های خود را دارد.
– پیش از آغاز سفر کارهای لازم خود را شبیه به توالت رفتن و اجابت مزاج به انجام رسانید و مدت و جا های بعدی را حدس زنید.
– اگه به جاهای دوردست و کشورهای دیگر مسافرت می کنید سعی کنید در رابطه با مریضی های رایج در آنجا اطلاعات لازم را کسب کنید و اگه لازم است واکسن های مورد احتیاج را تهیه و آمپول زنید.کلا در رابطه با تندرستی خود و بسته به آب و هوای مقصد ، پیشگوییهای لازم را به عمل آورید.در هنگام سفر از غذا خوردن و نوشیدن آب در جاهای غیر بهداشتی جدا خودداری کنید. پیوسته مقداری داروهای عمومی همراه خود بردارید. بویژه اگه داروهای ویژه ای به کار میبرید ، حتما به اندازه لازم آنها را بردارید.
– بخاطر داشته باشید که دیگران هم شبیه به شما دلهره دارند و نگران برنامه های خود هستند ، بنا براین در سفر همراهی و همکاری با دیگر مسافران و رعایت نظم و ترتیب و نوبت در سوار و پیاده شدن و غیره بسیار اهمیتی می دارد و حتی به کاهش دلهره خودتان یاری میرساند.
– صفا کردن از سفر را از درب خانه آغاز کنید. راه را جزئی از سفر آگاهی بدارید. از شتابزدگی و تعجیل بپرهیزید. اگه خودتان میرانید ، قوانین و قوانین رانندگی را حتما مراعات کنید. با تانی و توجه به مسیر سفر ، مسافرت کنید. با مکالمه های شیرین و فرح بخش به هشیاری راننده یاری رسانید. برای فرزندها در طول راه، مشغولی و بازی ترتیب بدهید. منابع: آکا کشورمان، تک فارس، پارس ناز

— نظرات شما مايه دلگرمى ماست —

نگارش : آريامنش ح.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلم گرفت ز سالوس و طبل زير گليم
««« »»»
به آن که بر در ميخانه برکشم علمی

بایدها و نبایدهای یک مسافرت خوب

TT / 337 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال