روایت تاریخ بر کاشی های مصور


روایت تاریخ بر کاشی های مصور

تکیه «معاون الملک» کرمانشاه صدها کاشی مصور دارد که هر کدام روایتگر یک دوره تاریخی هستند و سازمان میراث درصدد است تا پرونده آن را در فهرست میراث بین المللی یونسکو به تصویب رساند.

بخش جهانگردی تبیان
عکس شماره ۱ ⇩
عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

شهر کرمانشاه بافت تاریخی وسیعی ندارد. آثار تاریخی باقی مانده در محوطه بازار این شهر، شبیه به نگینی هستند که دربین ساخت و سازهای فراوان در امان مانده‌اند مانند تکیه معاون الملک که حصار پیرامونش، خانه‌ها و مغازه‌های تازه‌سازی است که به این عمارت تاریخی تکیه زده‌اند.

اکنون با حضور همین شلوغی‌های اطراف، سازمان میراث فرهنگی درصدد ثبت بین المللی تکیه معاون‌الملک برآمده است. تکیه‌ای که وجب به وجب حتی کاشی‌هایش یک قصه، نقش و یک ماجرا از اسلام و تشیع و تاریخ مردمان قاجار را دارد.

همه کرمانشاهی‌ها زمانی می‌خواهند یکی از آثار تاریخی شهرشان را نام ببرند غیر از طاق بستان و بیستون حتما از تکیه معاون‌الملک نیز اسم می‌برند و پیشنهاد می‌کنند نگاه نکرده شهرشان را رها نکنید.

عکس شماره ۲ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

وارد شدنی این تکیه احتمالا دلچسب نباشد آن هم به خاطر حمله خیابان‌ها و ازدحام عابران پیاده کنارش. همین بحث باعث می‌شود تا کارشناسان میراث فرهنگی برای ثبت بین المللی آن به فکر ترفند بیفتند تا این ازدحام و شلوغی را از اطراف بنا کمتر کنند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

اما همین که گردشگران وارد محوطه بنا شوند جدید متوجه خواهند شد که تکیه معاون الملک یکی از معدود ساختمان‌ها و تکیه‌هایی است که هر بازدیدکننده‌ای دلش می‌خواهد ساعت‌ها تماشایش کند؛ نکند مکانی از این بنا نادیده بماند.

عکس شماره ۴ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

کاشی‌ها، نفش و سبک جداگانه‌ای دارند گاهی اساطیر ایرانی و شاهان زمان تاریخی را شناسایی می‌کند و گاهی صحنه‌ای از عاشورا و قیام مختار بخشی از تکیه را به خود اختصاص داده و دیگر گوشه و کنار پوشیده از طرح‌هایی متنوع است؛ از عکس و تصویر علما و روحانیون گرفته تا فرشته‌های سردر وارد شدنی اتاق‌ها، وقایع تاریخی و داستان‌های قرآنی.

بخش نخست این تکیه، یک حسینیه است که در سال ۱۲۸۰ توسط حسن معینی ملقب به معاون الملک ساخته شده و این حیاط را مسقف و روی آن آیینه کاری کرده است.

عکس شماره ۵ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

این بنا با حضور اتفاقات تاریخی متفاوت اکنون به عنوان یک مکان مذهبی در کرمانشاه شناخته می‌شود و تا همین چندین سال پیش در آن تعزیه برگزار می‌شد اما هنوز هم در ایام محرم و صفر دسته‌های عزاداری به این تکیه می‌آیند. بخش دیگر تکیه یک مکان مسقف بنام زینبیه است با آینه‌کاری‌های یک اطاق کوچولو در کنارش که قبر حسن معینی ملقب به معاون‌الملک نیز در آنجا قرار گرفته است. معمولا بازدیدکنندگان فاتحه‌ای نثار او می‌کنند و در جوار آیینه‌کاری‌های زینبیه عکس می‌گیرند.

عکس شماره ۶ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

اما در بخش عباسیه گردشگران با حیاطی رو به رو می‌شوند که دور تا دور درخت و حوض آب دارد و بازهم کاشی‌هایی که روایتگر یک قصه و قصه است.

در این بخش از تکیه روی یکی از دیوارها یک جای پا قرار دارد که نکته پرسش همه بازدیدکنندگان است؛ این جای پا را مالکان تکیه معاون‌الملک همان زمان که این بنا را می‌ساختند به حرم منزه علی بن موسی الرضا(ع) بردند تا متبرک شود و آنهایی که استطاعت مالی را ندارند تا به مشهد بروند این جای پای نمادین را زیارت کنند.

عکس شماره ۷ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

اما گردشگران باید برای آگاهی داشتن این بحث تنها به راهنمای جهانگردی تکیه مراجعه کنند چون در هیچ یک از بخش‌های این تکیه هیچ توضیحی درباره هیچ بخشی از تکیه داده نشده است.

کاشی‌ساز تهرانی ۱۱۷ سال پیش هیچ جای خالی در این تکیه قرار نداده و همه انها را با کاشی‌های مصور تزئین کرده است. به نحوی که اکنون نمونه آن در کشور نیست به همین دلیل قرار است سازمان میراث فرهنگی پرونده این تکیه را تهیه و آن را برای ثبت بین المللی در فهرست میراث توصیه ای یونسکو گذارد.

راهنمای جهانگردی که هربار با تورهای جهانگردی از بخش‌های گوناگون بنا بازدید می‌کند همواره تذکر می‌دهد که گردشگران به کاشی‌ها تکیه ندهند مبادا کاشی‌ها نابود بشود. این بنا در سال ۸۳ تعمیر شده و معلوم نیست دیگر چه زمان مرمت مجدداً آن صورت خواهد گرفت.

عکس شماره ۸ ⇩عکس روایت تاریخ بر کاشی های مصور

بخش دیگری از این تکیه به موزه مردمان شناسی تعلق گرفته است موزه‌ای که کاملا شک و شمایل و ظاهرش متفاوت از بقیه بخش‌های تکیه است. زمین پارکت شده با ویترین‌هایی از اشیای مردمان شناسی خاک خورده موزه مردمان شناسی کرمانشاه است.

در بخش‌هایی از این موزه می‌توان رد نم دیوار را دید و به حال فقر اطلاعاتی این موزه تاسف خورد. به این علت که تمام اظهارات این موزه به چندین لغت ناقص کنار هر تاثیر برگزیده شده است و خردسالان هر زمان بخواهند به گوشه‌ای از این موزه که خمره‌هایی در آنجا قرار گرفته می‌روند و بازی می‌کنند بدون توجه به این که امکان می دارد این سفال‌ها نابود بشود و بشکند.

این بخش از موزه بعدها به تکیه افزوده شد. هنوز اداره میراث فرهنگی استان کرمانشاه معضل تملک خانه‌های اطراف را حل نکرده تا این عمارت تاریخی بینظیر از مزاحمت‌های اطراف به دور ماند و در فهرست بین المللی به تصویب رسانده شود.

—ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد—

گردآوری توسط : خجسته ز.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر خلوت ما را شبی از رخ بفروزی
««« »»»
چون صبح بر آفاق جهان سر بفرازم

روایت تاریخ بر کاشی های مصور

TT / 115 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال