به چه دلیل تشکیل پلیس جهانگردی لزوم دارد؟


چرا تشکیل پلیس گردشگری ضرورت دارد؟

مخدوش شدن چهره جهانگردی یک ناحیه در ذهن گردشگران، اولین عارضه ساده انگاری در نبود ایجاد امینت آن ناحیه است.

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس به چه دلیل تشکیل پلیس جهانگردی لزوم دارد؟

بدیهی است یکی از مباحث بسیار حساس و قابل توجه در صنعت جهانگردی مقوله امنیت و حفظ جان و مال گردشگران در هر کشور است. هرچه گردشگران در یک کشور از ضریب مطمئنی و امنیتی بالاتری برخوردار باشند، تمایل بیشتری برای مسافرت به آن کشور خواهند داشت. بحثی که سبک آن در اینجا لازم به چشم مییاید، چگونگی تعامل پلیس با گردشگران است.

تکالیف پلیس در حیطه جهانگردی بسیار گسترده و حائز اهمیت است؛ از مرزها گرفته تا درون شهرها، روستاها، سایت های گردشگری و نواحی جهانگردی، پلیس است که با تامین امنیت یک ناحیه شرایط ایده آل و عالی ای را برای گردشگران فراهم می آورد. در صورتی که پلیس نتواند از همان برخورد اول در مبادی وارد شدنی هر کشور رفتار مناسب و مناسب فرهنگ کشورش را به عنوان میزبان داشته باشد و حس امنیت را به معنای قرار می داری به گردشگر القا کند، نرمال است که نوعی حس بدبینی و همچنین احساس نبود امنیت و به وحشت افت از پلیس کشور مقصد تا انتها مسافرت و حتی پس از آن با گردشگر همراه خواهد بود.

تعرض به جان و مال گردشگران از گردشگران داخلی گرفته تا خارجی، اقدامی علیه امنیت ملی یک کشور است و وقوع هرگونه اتفاقی برای توریست ها به خاطر نبود تامین امنیت، مسوولیتی جهانی برای کشور میزبان بوجود مییاورد. در برخی از کشورهای صاحب نام عرصه جهانگردی کماکان چنین مسائلی به عنوان یک معضل مطرح است؛ برای نمونه می توان به برخی از کشورهای آسیای جنوب شرقی اشاره کرد که به رغم محسناتی که در حوزه جهانگردی و جذب گردشگر از آن برخوردارند، اما پلیس آن کشورها هنوز قادر نبوده در تعاملی اثرگذار با گردشگران قرار بگیرد. تعارض به اموال گردشگران در فرودگاه و در بخش بار یکی از این مشکلات است که نویسنده نیز خود چنین تجربه ای را از سرگذرانده است. این موضوع که احتمالا شمار زیادی از مسافران وارد شدنی به این کشورها نیز آن را آزموده اند، به مرور وقت باعث خدشه دار شدن چهره جهانگردی کشورهای مقصد شده و مانع تمایل گردشگران برای مسافرت مجدداً به آن مقاصد می شود.

نرمال است که مخدوش شدن چهره جهانگردی یک ناحیه در ذهن گردشگران اولین عارضه این ساده انگاری است و لغزش پلیس در برخورد با آنان به عنوان اجراکننده تامین امنیت خود موج تبلیغات منفی و زیرپوستی را علیه جهانگردی یک کشور درپی خواهد داشت؛ بازرگانی که ناخواسته و در بعضی اوقات برنامه ریزی نشده شکل می گیرد و به مرور پر رنگ تر می شود. از آنجا که محافظت از جان و مال گردشگران جزو اولویت های عمده هر کشور است، لزوم ایجاد پلیس مخصوص برای گردشگران در مقاصد پر بازدید لازم است. بدیهی است با تشکیل پلیس جهانگردی می توان از حقوق گردشگرهای داخلی و خارجی محافظت کرد. رفتار پلیس نیز بر مبنای این تکالیف بوجود خواهد آمد؛ وظایفی که پلیس را به طور کامل موظف به تامین امنیت گردشگران در تمام جاهای وابسته به جهانگردی، از فرودگاه ها گرفته تا سایت های تفریحی و تاریخی، می کند.

در همین زمینه برگزاری دوره های تعلیمی لازم و بنیادی مخصوص نیروهای پلیس در مباحثی همچون مروری بر الگوهای رفتاری با گردشگران، راهنمایی آنان نسبت به مقررات وجود در کشور مقصد، خبر دهی اطراف نواحی شهری، خدمات و جاذبه های جهانگردی، قادر هست عاملی بازدارنده و پیشگیرانه نسبت به هرگونه لغزش رفتار نیروهای امنیتی در قبال گردشگران باشد.

علاوه بر تمام این نکات لازم است نیروهای پلیس در دو حوزه انتظامی و راهنمایی و رانندگی نیز به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند تا بتوانند به گردشگرانی که به صورت شخصی وارد کشور می شوند و از وجود راهنما برخوردار نیستند، در مواقع احتیاج و لزوم خدمات رسانی کنند. توجه به آنچه نقل شد و اجرایی کردن آن قادر هست فضای فرهنگی جامعه را به فرا زمینی ایده آل برای گردشگران مبدل کند و از آنجا که از نظر امنیتی نمی شود مقررات جداگانه ای را به صورت پشتیبانی ای و با اعمال تبعیض برای گردشگران خارجی وضع کرد، با تشکیل پلیس جهانگردی می توان به حمایت از گردشگران و حقوق آنان توجه کرد.

—با تشکر از حسن انتخاب شما—

گردآوری توسط : بيژن د.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خوش بود گر محک تجربه آيد به ميان
««« »»»
تا سيه روی شود هر که در او غش باشد

به چه دلیل تشکیل پلیس جهانگردی لزوم دارد؟

TT / 136 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال