شورای راهبردی جهانگردی در شهرداری ابر شهر تهران تشکیل شد


شورای راهبردی گردشگری در شهرداری تهران تشکیل شد

نخستین جلسه شورای راهبردی جهانگردی با وجود فعالان و اساتید این حوزه در شهرداری تهران تشکیل شد قرار است در این شورا برنامه جامع جهانگردی تهران نگاشته شود.

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس شورای راهبردی جهانگردی در شهرداری تهران تشکیل شد

نخستین نشست شورای راهبردی جهانگردی روز پیش در معاونت اجتماعی شهرداری تهران با وجود اساتید و فعالان حوزه جهانگردی به انجام رسانده شد. در این برنامه، محمدحسین یزدانی سرپرست اجلاس صنفی راهنمایان جهانگردی استان تهران نقل کرد: در جلسه های راهبردی یا اشخاص وجود مییابند که تنها نشستی به انجام رسانده شود، یا تلاش می کنند جلوی کاری که می خواهد صورت گیرد را نگیرند و یا این که راهی مییابند که واقعا کاری صورت گیرد. امیدوارم این جلسه هدف سوم را دنبال کند.
در ادامه داوود فرزانه ، سرپرست هیات مدیره هلدینگ جهانگردی مارکوپولو نیز نقل کرد: خیلی از مردمان تهران هنوز جاذبه های این شهر را نگاه نکرده اند. ما هنوز آگاهی نمیداریم که کمیته شورای راهبردی جهانگردی قرار است چه برنامه هایی را داشته باشد. احتمالا به وارسی بیشتری احتیاج است.
امامی نیز از فعالان حوزه جهانگردی اظهار کرد: این که شهرداری اقدام به تشکیل ستاد جهانگردی و یا شورای راهبردی در این زمینه کرده اتفاق جدیدی نیست. شهرداری پیرو وظایفی که داشته باید زودتر اقدام به چنین کاری می کرد. این کار تفننی و یا از سر لطف نیست بلکه تکلیفی است که مدتها به آن توجه نکرده اید.
وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی متولی سیاست گذاری در جهانگردی است اما مکانی شبیه به شهرداری مسئولیت اجرایی دارد. چون کار دیگری نباید به انجام رساند. اگه جهانگردی کشور بخواهد شکل صحیحی داشته باشد باید این اتفاق بیفتد و شهرداری ها وارد حوزه تهران گردی شوند. به اعتقاد من تهران موتور محرک جهانگردی کشور است و اگه سازمان جهانگردی تهران بوجود بیاید می توان به آن امیدوار بود.
محمدتقی رهنمایی استاد دانشگاه نیز نقل کرد: توجه کردن به حوزه جهانگردی برای شهرداری تهران یک مسئولیت و رسالتی است که اکنون می خواهد روی آن فعالیت کند. پس تشکیل ستاد جهانگردی اتفاق جدیدی نیست. ولی برای اجرایی شدن توجه کردن به حوزه جهانگردی شهری باید عزم جدی موجود موجود باشد. می توان جهانگردی شهری را از ناحیه ۱۲ آغاز کرد. چون ناحیه ۱۲ پایتخت تهران و تهران پایتخت کشور است. پس می توان پایلوت جهانگردی شهری را از این ناحیه آغاز کرد. برای این منظور ضروری است که ظرفیت های تهران بازشناسی شود. من موافق با این ایده نیستم که باید بافت تاریخی را از کل شهر جدا کنیم بلکه به نگاه ام باید فراگیر دید و در ۲۲ منظقه تهران جهانگردی شهری را جا انداخت.
وی با اعلام این پیشنهاد که از بخش اختصاصی باید برای حوزه تهران گردی بهره گرفت ادامه داد: باید تهران را به ساکنان آن معرفی بکنیم و آنها آگاهی بدارند که اوقات فراغتشان را کجا طی بکنند یک نوع تهران گردی هم قادر هستیم برای مسافران ایرانی داشته باشیم که در مسافرت به کشورمان به خویشاوندان خود وابسته هستند. همچنین تهران گردی برای گردشگران خارجی را نیز مد نظر گذاریم. پس تهیه یک طرح استراتژیک باید در اولویت شورای راهبردی جهانگردی باشد.
محمود ضیایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم در این برنامه نقل کرد: از آنجا که قبلا در بحث سند چشم انداز تهران همکاری کردیم به نگاه ام باید اسناد بالادستی را نگاه بکنیم من مییاندیشم دو رویه باید جلو برود یکی این که نقشهای بحثی انتقاد شود و دیگر این که نقش اسناد بالادستی تبیین شود. بد نیست اگه سند چشم انداز تهران داشته باشیم. برای تهران هنوز حتی یک طرح جامع توسعه جهانگردی مصوب نشده است.
احمد محیط طباطبایی سرپرست ایکوم کشورمان نیز بر این مورد تاکید داشت که جاذبه های جهانگردی و تاریخی تهران را می توان نه تنها در یک ماه بلکه در ۹۰ روز هم دید. او تاکید کرد: تعریف ما از جهانگردی بسیار اهمیتی می دارد. این که چه نگاهی به تهران داریم آیا واقعا نگاه به جهانگردی تنها به آمار و عددهایی محدود می شود که سبب کسب درآمد خواهد شد یا اهداف دیگر را نیز دنبال می کند. تهران پایتخت است و هر کسی از هر قومی قادر هست تهرانی باشد چون تهران جنبه ملی دارد.
وی با اظهار این که در همه جای جهان نقش شهرداری ها را در فستیوالها و برنامه های می بینیم تصریح کرد: جهانگردی یک نهاد میان بخشی است و تکلیفش هماهنگی بخش ها برای ارائه یک برنامه مدون و راهگساست. شهرداری باید این هماهنگی را بین بخش اختصاصی و دولتی به انجام رساند.
علی محمد نائینی مشاور و قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران بعد از شنیدن سخنان شرکت کنندگان در این نشست نقل کرد:باید چشم اندازی نگاشته شود و برنامه جامعی برای جهانگردی تهران در جلسات آینده بنگاریم. پس خوب تر است که دستور جلسات آینده شورای راهبردی جهانگردی وارسی طرح توسعه جامع جهانگردی شهر باشد که به طور نرمال باید تمجیدی از جهانگردی در آن لحاظ و نقشه جهانگردی تهران در قالب یک چشم انداز روی آن کار شود. همچنین فهرستی از اقدامات عملیاتی را نیز آماده کنیم.سامانه خبر دهی نیز بسیار اهمیتی می دارد. جلسات بعدی شورای راهبردی جهانگردی موضوع محور است و جهانگردی تهران بزرگ از زوایای علمی بحث خواهد شد تا مددی به ستاد جهانگردی شود برای رسیدن به موفقیت.
نائینی سفارش کرد که هر دو هفته یک بار جلسه شورای راهبردی جهانگردی تشکیل شود.

— براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد —

نگارش توسط : سرور ا.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو گر خواهی که جاويدان جهان يک سر بيارايی
««« »»»
صبا را گو که بردارد زمانی برقع از رويت

شورای راهبردی جهانگردی در شهرداری ابر شهر تهران تشکیل شد

TT / 205 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات