کارنامه وزیر پیشنهادی ارشاد؛ از ضرب و شتم رزمندگان تا حمایت از فتنه ۸۸


 

 

 

تسنیم: یونس ترکچین: سیدرضا صالحی‌امیری که بعد از اعلام کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، به عنوان معاون فرهنگی ستاد وی منصوب شد، پس از آنکه مسعود سلطانی فر، وزیر پیشنهادی رئیس جمهور  برای تصدی وزارت ورزش نتوانست رأی اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کند  در تاریخ 26 مرداد سال 1392، به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب و در تاریخ 27 مهر همان سال حسن روحانی طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس نهم صالحی امیری را به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت ورزش و جوانان معرفی کرد که در جلسه 5 آبان سال 92 نمایندگان با 107 رأی موافق، 141 رای مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 261 رای ماخوذه با در دست گرفتن سکان وزارت ورزش و جوانان از سوی صالحی امیری مخالفت کردند.

 

سایه سنگین سوابق حاشیه‌دار در جلسه رای اعتماد صالحی امیری

بازخوانی بخشی از کارنامه عملکرد صالحی امیری و سوابق حاشیه‌دار و بعضا مخدوش وی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان که از سوی دولت برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی شده بود، باعث شد تا جلسه بحث درباره سید رضا صالحی امیری در بعضی موارد به حاشیه کشیده شود!

در این جلسه تعدادی از نمایندگان به صورت ضمنی به برخی از مسائل خاص درباره سابقه وی اشاره کردند.

 

واکنش به کلی‌گویی‌های صالحی امیری

سید باقر حسینی ، نماینده مردم زابل در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه برنامه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی کلی گویی است، اظهار کرد:در برنامه پیشنهادی وزیر معرفی شده به بخش دوم این وزارتخانه که بخش جوانان است، توجهی نشده است.

این نماینده مجلس نهم  با بیان اینکه مخالفت من با وزیر پیشنهادی در خصوص برنامه پیشنهادی وی است، گفت: آقای صالحی‌امیری هیچگونه سابقه مدیریت ورزش ندارند و وجود یک مدیر آگاه نسبت به مسایل ورزش و جوانان برای ورزش ما ضروری است.

 

تاکتیک برچسب‌زنی سیاسی به مخالفان صالحی امیری جواب نداد

علی محمد احمدی نماینده مردم دهلران در مجلس نهم  نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت:  در حوزه ورزش وجوانان نشاط، غرور و سرمایه ملی باید به صورت توامان دنبال شود و  هفت راهبرد و برنامه عملیاتی از مهمترین برنامه‌های وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان است، ازجمله این که تامین ورزش از طریق توسعه ورزش همگانی و توسعه ورزش قهرمانی، اصلاح اساسنامه فدراسیون‌ها، زمینه‌سازی برای رشد فکری و علمی و توانمندسازی جوانان، احیاء‌ و بازسازی اخلاق و فرهنگ در عرصه جوانان، مدیریت ستادی مختلف مرتبط با نیازهای جوانان و رفع تبعیض و ایجاد نگرش عدالت‌محور در توزیع مناسب امکانات و منابع است.

وی ادامه داد: سید باقر حسینی جز ایراد به سابقه و گذشته ورزش کشور مطلب و سوال دیگری بیان نکرد.

احمدی با بیان این که برای استفاده از فرصت‌ها جهت پیشرفت کشور باید با درایت و تیزهوشی اجازه از دست دادن زمان را ندهیم، تصریح کرد:‌ در شرایطی که جامعه اروپا از قبل ورزش 4 میلیون شغل مستقیم ایجاد کرده است ولی در جمهوری اسلامی ایران هنوز وزیر ورزش و جوانان تعیین نشده است، البته وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان طی این مدت کوتاه نیاز جامعه ورزش را به خوبی درک و دنبال کرده است.

وی تاکید کرد: جوانان سرمایه‌های ارزشمند کشورند و باید بدون هر گونه پیش داوری برنامه‌های صالحی امیری را بررسی کرد تا مشخص شود رویکرد وی نسبت به گذشته چقدر تغییر کرده است.در راهبرد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان عدالت‌محوری ، تخصیص منابع براساس فرصت‌ها و اصلاح سرانه ورزشی با هدف اختصاص منابع به کم برخوردار‌ترین و کم توسعه‌ترین استان‌ها است و  رویکرد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان احیای ورزش بانوان است.

نماینده دهلران  جوانان را مقوله‌یی فرهنگی و اجتماعی توصیف کرد و افزود: دکتر صالحی امیری تلفیقی از سوابق اجرایی و علمی است، ایشان سابقه 19 کار فرهنگی ، 8 سال سابقه کار پژوهشی و عضویت در انجمن‌های علمی کشور را در کارنامه خود دارند.

محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی که موافق جدی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بود، صدر برنامه‌های صالحی‌امیری را مبارزه با مافیای ورزش خواند و گفت: مخالفت با صالحی‌امیری از نوع سیاسی است.

 

مستنداتی درباره فامیل‌بازی صالحی امیری در دولت

میرگلوبیات دیگر مخالف برنامه‌های صالحی امیری  گفت: جناب آقای رئیس جمهور شما اعتقاد به شایسته‌سالاری و اعتدال داشتید اما عملکرد تعدادی از وزرای شما در عزل و نصب‌ها خلاف این مساله را نشان می‌دهد. عزل و نصب حق یک وزیر است. اما این عزل و نصب‌هایی که صورت می‌گیرد بیشتر جنبه سیاسی داشته و براساس روابط فامیلی و دوستی‌های قدیمی شکل گرفته در نتیجه به شایسته‌سالاری و انتخاب اصلح توجه نشده است.

او این پرسش را مطرح کرد که آیا این گونه می‌توان مشکلات مردم را حل کرد و آیا این برخلاف عدالت نیست؟

نماینده مردم ساوه با اشاره به سخنان امام(ره) و رهبری در رابطه با ورزش گفت: چقدر در رابطه با این سخنان موفق بوده‌ایم. چقدر ورزش در خدمت مردم بوده است و چقدر توانسته جلوی آسیب‌های اجتماعی و بروز بیماری‌های جسمی و روحی را بگیرد؟ چقدر با توجه به بند سه اصل سه قانون اساسی یعنی آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان در تمام سطوح عمل شده و در راستای اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله ورزش جوانان موفق بوده‌ایم؟ در حمایت از جوانان در زمینه‌های مختلف به چه میزان موفق بوده‌ایم که حالا از آن‌ها می‌خواهیم ازدواج کنند. با چه امکاناتی این کار را انجام دهند؟ کسی که شغل ندارد چطور می‌تواند ازدواج کند؟

میرگلوبیات با اشاره به مبحث رفاه، سلامت، فرصت برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد خانواده بدون فقر، تقویت سلامت، توانمندسازی جوانان و به وجود آوردن فرصت‌های برابر، گفت: در مورد جوانان تا کنون بیشتر شعار دادیم و قوانینی که نوشته شده عمل نشده است. کم توجهی به ورزش موجب به خطر افتادن سلامت جامعه شده و باعث افزایش بیماری‌هایی شده که نتیجه بی‌توجهی به فعالیت‌های ورزشی است. حتی در مدارس هم ورزش مورد بی‌مهری قرار گرفته به خصوص در مدارس غیرانتفاعی که مثل قارچ رشد کرده‌اند و چون ورزش از کودکی برای کودکان فرهنگ‌سازی نشده وقتی بزرگ می‌شوند برای همه کاری وقت دارند به جز ورزش.

او ادامه داد: در بحث بانوان هم موفقیت‌های خوبی نداشتیم حتی در بخش ورزش همگانی بانوان هم دستاوردی نداشتیم چه برسد به ورزش حرفه‌یی بانوان. سالمندان هم که با توجه به موقعیت‌شان به ایجاد مراکز تربیت بدنی نیاز دارند از این مورد محروم بوده‌اند. ورزش در کشور ما بیشتر توجه به ورزش حرفه‌یی بوده آن هم نه به صورت صحیح. به علاوه توزیع نامناسب امکانات ورزشی در استان‌ها باعث شده اکثر شهرستان‌ها در ورزش‌های حرفه‌یی و قهرمانی و همگانی مشکل داشته باشند.

این نماینده مجلس با اشاره به نیمه تمام ماندن بیشترین پروژه‌های ورزشی خطاب به صالحی گفت: من برنامه‌های شما را به صورت دقیق و کامل مطالعه کردم اما در مواردی که ذکر شد راهکارهای ارائه شده کلی است؛ به علاوه چه ضمانت اجرایی وجود دارد که این برنامه‌ها عملی شود. ما نمی‌توانیم براساس کلی‌گویی‌ها به این برنامه استناد کنیم و رای اعتماد بدهیم.

 

 

رونمایی از  سوابق سؤ مدیریتی

نادران - علیرغم رفت‌وآمد مکرر موافقان و حامیان صالحی‌امیری - اما تندترین انتقادات را به صالحی امیری وارد دانست.

الیاس نادران نماینده تهران در جلسه بعدازظهر مجلس شورای اسلامی و در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اشاره به دلایل خود برای مخالفت با وی گفت: دلیل اول پرونده بیمه ایران است، این پرونده حکایت از فساد سازمان یافته گسترده دارد و تا به حال به اتهامات دهها تن از متهمان پرونده رسیدگی و برای بیش از 50 متهم حکم قضایی و کیفری صادر شده است.

الیاس نادران در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به نقش او در پرونده بیمه ایران، مسائل خوزستان و فتنه 88 اشاره کرد و گفت: نسبت آقای صالحی به روحانی نسبت مشایی به احمدی‌نژاد است نگذاریم در مملکت مشایی دیگری درست شود.

نادران اظهار کرد: یکی از دلایل فقدان صلاحیت آقای صالحی برای وزارت ورزش وجوانان پرونده بیمه ایران است، این پرونده که حکایت از فساد مالی گسترده سازمان‌ یافته دارد تا به حال به اتهامات ده‌ها تن از متهمان پرونده بررسی و برای بیش از 50 تن از آن‌ها احکام جزایی و کیفری صادر شده است اما هنوز به اتهامات برخی از افراد رسیدگی نشده است. اگر روزی از این پرونده رمزگشایی شود و سیاسیون و مدیران اجرایی و کارچاق‌کن‌ها به مجازات برسند بخشی از دین قوه قضائیه به نظام و مردم ادا خواهد شد.

او ادامه داد: این پرونده یک متهم اساسی به نام د.س دارد که شاه‌کلید بسیاری از مفاسد این پرونده است. اقاریر و اعترافات این فرد در پرداخت رشوه و تحت عناوین مختلف برای رتق و فتق امورش در نهادهای بانکی، نظارتی و قضایی حکایت از وسعت شبکه‌یی دارد که به او خدمات می‌دادند. او مدعی است در چند نوبت مجموعا 300 میلیون تومان به شخص آقای صالحی پرداخت کرده است. در سال 89 هم حکم جلب آقای صالحی صادر شده است ولی تا به حال اجرایی نشده است. بنا به اظهار یکی از مسوولین عالیرتبه قوه قضائیه به جناب آقای دکتر لاریجانی، ریاست مجلس، هنوز به اتهامات همه افراد این پرونده رسیدگی نشده و در مرحله بازپرسی است.

نادران افزود: آن مقام در مورد شخص آقای صالحی به جناب آقای دکتر لاریجانی مسائلی را گفتند که اگر صلاح دانستند واگو می‌کنم. اما در مورد مساله خوزستان، در طول مدیریت ایشان در خوزستان دو اتفاق ناگوار افتاده است. اول این که به دلیل انفجار در لوله‌های گاز، مدیر وقت وزارتخانه از ایشان می‌خواهد که متهمین را پیدا کنند. این امر ممکن نمی‌شود. عده‌یی از رزمندگان دفاع مقدس که از خادمان ملت بودند ولی گرایش چپ داشتند را به اتهام انفجار لوله‌ها زندانی می‌کنند و آنقدر مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند که یکی از آن‌ها اقدام به خودکشی می‌کند. شکایت می‌کنند، شکایت به دفتر رهبری می‌آید. رهبر معظم انقلاب این شکایت را به دفتر بازرسی ارجاع می‌دهد و دفتر بازرسی ماموری را برای رسیدگی به پرونده به خوزستان اعزام می‌کند. آن فرد که به تعدادی از نمایندگان مجلس علنی شهادت داده است گفته است که ما به یقین دریافته‌ایم که این اتفاق به دستور ایشان صورت گرفته است.

نادران با ذکر این مساله که هیئت رئیسه مجلس در جریان این امر هستند، گفت: تدبیر این مساله چیزی است که قرائت می‌شود. الف: توبیخ مدیر کل اطلاعات استان خوزستان. ب: از متهمین به نحو مقتضی اعاده حیثیت شود. ج: مدیر کل اطلاعات استان خوزستان به جلب رضایت متهمین برائت یافته ملزم شود.

این نماینده اصولگرای مجلس درباره قاچاق کالا در این منطقه نیز گفت: در مورد این مساله فرمانده وقت سپاه منطقه خوزستان شهادت داد و دکتر رهبر نیز که دیروز جلسه‌یی با ایشان داشتیم، قرار شد از مسئول وقت وزارتخانه در این رابطه استشهاد بگیرد. ایشان تماس گرفتند و آن فرد گواهی داد که این قاچاق توسط ایشان و دوستانشان در نفت‌کش‌ها صورت گرفته و به مراجع ذیربط نیز گزارش داده شده است. مدیر کل وقت اطلاعات بعد از اعزام ایشان از خوزستان همه موارد را گواهی کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم  به نقش صالحی امیری در فتنه سال 88 نیز اشاره کرد و افزود: در یکی از جلسات از ایشان پرسیدم چرا معاون وقت وزارت اطلاعات گفته است که شما به دلیل این که از عناصر فعال در فتنه 88 بودید ممنوع‌التصویر شدید؟ ابتدا از این که این نامه را صادر کرده‌اند اظهار بی‌اطلاعی کرد و بعد از دفاع از خود مسائلی را گفت که تامل‌برانگیز است.

نادران گفت: لازم است بدانیم که آقای صالحی در هر دوره‌یی به فراخور مقام و قدرتی که در آن بوده است چرخش کرده است از جناب آقای ری شهری تا مدیریت راست در وزارت و از 76 به بعد که اصلاح‌طلب می‌شود و 88 که در ستاد آقای موسوی حضور پیدا می‌کند و همراه همکاران وزارت اطلاعاتش به آنجا می‌رود و تا بعد از آن که خود را نماینده ولایت و حکومت می‌داند و می‌گوید من از طرف نظام ماموریت داشتم و این گزارش‌ها را به آنجا می‌فرستادم.

او ادامه داد: یک بار به من گفت شما با فلانی در دفتر مقام معظم رهبری تماس بگیر و او می‌گوید من چه همکاری‌هایی با نظام داشتم. گفتم به شرط این که شما نوار جلساتی را که اخبار دفتر را می‌بردید به ما هم بدهید تا با هم گوش بدهیم. خلاصه آن که دوستان متعدد با این عزیز تماس گرفتند و ایشان فرمودند نفیا و اثباتا نسبت به آقای صالحی هیچ نظری ندارند.

نادران همچنین با اشاره به نامه‌یی که در زمان فتنه نوشته شده، گفت: معاون وقت وزارت در سال 88 توصیه می‌کند که شما حمایت نکنید و در جریان فتنه باقی نمانید. دوستان برای دفاع از خود نامه‌یی 9 صفحه‌یی را تنظیم می‌کنند. نامه‌یی که روی اجرا‌کنندگان و تدوین‌کنندگان نامه جام زهر در مجلس ششم را سفید کرد. من ابا دارم که فرازهایی از آن را بخوانم. ایشان در پاسخ به این که چرا نامه را امضاء کردند بارها به انواع مختلف جواب‌های مختلف داده است. از این که امضاء نکرده‌ام یا شب امضاء کرده‌ام یا صبح پس گرفته‌ام و این که یک نامه دیگر را امضاء کرده‌ام.

این نماینده مجلس نهم  در پایان خطاب به روحانی گفت: در مجلس صحبت از این است که آقای صالحی نسبت به آقای دکتر روحانی مثل مشایی به احمدی‌نژاد است، نگذاریم در این مملکت مشایی دیگری درست شود.

حمایت عجولانه آقای معاون وزیر اطلاعات

اما در میان مدافعان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان دفاع محمد آشوری تازیانی، نماینده مردم بندرعباس بسیار جالب بود.این نماینده علی رغم اینکه در چند دوره مجلس عضو هیئت رئیسه بود، در حالی که اخطاری و تذکری را در صحن علنی مطرح و یا در مخالفت یا موافقت با هیچ وزیری صحبت نکرده بود در دفاع از صالحی امیری مطالبی را مطرح کرد و از سابقه دوستی 25 ساله‌اش با وی صحبت کرد.و برای هر یک از دفاعیاتش مدارکی را که حکایت از استعلام از وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و دفتر بازرسی مقام معظم رهبری داشت، مطرح می‌کرد.

نماینده بندرعباس در مجلس نهم در موافقت با صالحی امیری گفت: شبهات مختلفی در مورد ایشان و در بیان مخالفان توسط همکارانم مطرح شد که پیش از این نیز در جلسات کمیسیون‌ها نظایر اینها مطرح شده بود و بنده پیشنهاد دادم با حضور ایشان این موضوعات بررسی و مرتفع شود که خوشبختانه این اتفاق نیز رخ داد.

وی با اشاره به دوره‌ سه ماهه سرپرستی صالحی امیری در وزارت ورزش و جوانان،‌ گفت: در دوره‌ کوتاه مدیریت و سرپرستی وی در وزارت ورزش و جوانان شاهد ایجاد نوعی آرامش سازمانی در وزارت‌خانه‌ متلاطم و پرتنش ورزش بودیم که این موضوع نشان از توان مدیریتی ایشان دارد.

آشوری در بخش پایانی صحبت‌های خود در ارتباط با رابطه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اتفاقات سال 88 گفت: گرایشات و نظرات سیاسی ایشان در طول سالهای اخیر مشخص و روشن بوده است و من در تماسی که با معاون وقت وزارت اطلاعات داشتم در ارتباط با عملکرد ایشان در فتنه سوالاتی مطرح کرد و این معاون که هم اکنون نیز مسئولیتی دارد با توجه به این که در سفر حج به سر می‌برد در نامه‌ای تاکید کرده است که سیدرضا صا لحی امیری به هیچ وجه ارتباطی با اغتشاشات خیابانی نداشته و نه در آنها حضور پیدا نکرده با آنها مخالفت خود را نیز اعلام داشته و همواره ارتباط خود را با رهبری حفظ کرده و به دنبال آرام کردن برخی ازتندروهای جریان فتنه بوده است

گفتنی است در پایان یک بعدازظهر داغ در خانه ملت، صالحی امیری علی‌رغم تلاش بسیار نتوانست رای اعتماد نمایندگان مردم را برای خود کند. وی نیز از سابقه سیاسی و امنیتی اش دفاع کرد و گفت: جریانی می خواهد من را بزند که اگر زبان باز کنم، آبروی این افراد می‌رود. من شب و روزم را صرف مبارزه با ضد انقلاب کردم، اما امروز باید در مقابل این سابقه پاسخگو باشم.

 

 

زندگی‌نامه سیدرضا صالحی امیری

سید رضا صالحی امیری در سال 1340 در شهرستان بابل، شهر امیرکَلا متولد شد. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در همان شهر گذراند. با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه‌های نبرد شد و همزمان تحصیل در دانشگاه را آغاز و موفق به اخذ مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس در رشته علوم سیاسی و مدرک دکتری در رشته مدیریت شد. وی بعد از اخذ مدرک دکتری تدریس در دانشگاه را آغاز نمود و توانست در سال‌های بعد به عنوان استادیار به عضویت هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات درآید.

صالحی امیری در سال‌های پس از پیروزی انقلاب در مشاغلی همچون رئیس کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی، عضو هیئت رئیسه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، معاون بررسی‌های استراتژیک، عضو هیئت امنای مؤسسه مطالعات راهبردی، مشاور رئیس‌جمهور در دولت هفتم و هشتم ، عضو شورای اجتماعی کشور و عضو شورای اطلاع‌رسانی دولت بود. وی همچنین به‌مدت هشت سال معاونت پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامهٔ خود دارد. صالحی امیری همچنین به عنوان مدیرمسئول و سردبیر، در نشریات و مؤسسات علمی همچون مؤسسات مطالعات سیاسی، مطالعات راهبردی، فصلنامه مطالعات میان فرهنگی، نشریه علمی پژوهشی مدیریت فرهنگی و... عضویت داشته است. وی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معاون فرهنگی ستاد حسن روحانی بود و نماینده فرهنگی او در بحث‌ها و مناظرات انتخاباتی محسوب می‌شد و به تبیین نگرش‌های روحانی در زمینه فرهنگ می‌پرداخت.

صالحی امیری در اواخر مرداد سال 1392 از سوی رئیس جمهور، به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب و مهرماه همان سال به عنوان وزیر برای تصدی وزارت ورزش و جوانان برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی شد که موفق نبود و پس از آن رئیس دولت یازدهم وی را در92/11/30 در  طی حکمی به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی منصوب کرد.

 

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات