تکنیک های ساده برای آبیاری گیاهان قبل از مسافرت (۲ عکس)


روش های ساده برای آبیاری گیاهان پیش از سفر

اسم سفر که می‌آید، آنهایی که یک سال با گل و گیاهان‌شان حیات کرده‌اند، نگران می‌شوند؛ ‌نگران بی‌آبی و فوت گل‌هایی که به آنها حیات بخشیده‌اند و افق نگاه‌شان را جدید کرده‌اند.
وب‌سایت همشهری شش و هفت: اسم سفر که می‌آید، آنهایی که یک سال با گل و گیاهان‌شان حیات کرده‌اند، نگران می‌شوند؛ ‌نگران بی‌آبی و فوت گل‌هایی که به آنها حیات بخشیده‌اند و افق نگاه‌شان را جدید کرده‌اند.

اما چنانچه اصول آبیاری درست و مواظبت از گلدان‌ها حتی در سفر را آگاهی بدارید، ‌دیگر نگران تعطیلات و خشک شدن گل‌های‌تان نخواهید بود. احتیاجی هم به رو انداختن به رفیق و آشنا و خویشاوند و همسایه هم نیست. با ما همراه شوید.

مواردی برای مواظبت از گیاهان

گلدان‌ها را در روزهای پیش از سفر در قسمتی از ساختمان گذارید که نور کافی داشته باشد اما شدید نباشد. پیش از رفتن به سفر آنها را آبیاری کرده و سپس نایلونی شفاف روی گلدان‌ها بکشید. نایلون‌ها باید طوری روی گل‌ها قرار گیرد که هوا جریان داشته باشد. این روش در ساخت تراریوم نیز نکته استفاده قرار می‌گیرد و محیطی مانند تراریوم برای نگهداری گیاهان به وجود آمده و مانع از هدر رفتن آب می‌شود. انباشته شدن بخار آب داخل نایلون موجب می‌شود تا آب توسط برگ و ریشه‌ها مجدداً جذب برگ‌ها شده و مانع از خشک شدن گیاهان شود.

شیوه‌های آبیاری غیرمستقیم

یک روش دیگر برای جلو گیری از به اتمام رسیدن آب گلدان‌ها بهره گیری از بطری نوشابه است. در این روش بطری نوشابه خالی را سوراخ کرده و داخل آن تا جایی آب بریزید که کمی ‌هوا نیز در آن موجود بوده و آن را به صورت اریب داخل خاک قرار دهید‌. در مرحله بعد در کف گلدان‌ها سوراخ بسیار کوچولوای بوجود آورید.

این روش موجب می‌شود با خروج هوا از انتهای بطری نوشابه؛ قطره قطره آب بیرون رود و خاک گلدان برای مدت طولانی مرطوب بماند. با توجه به تعداد روزهایی که قصد دارید گلدان‌ها را تنها قرار بدهید، حجم شیشه‌های نوشابه را برگزیده و کوچک و بزرگی آن را تعیین کنید. در روش دیگر می‌توانید، از تشت آب بهره گیرید. آن را روی چهار پایه گذاشته و گلدان‌ها را در پیرامون ظرف آب گذارید؛ گلدان‌ها را باید به شیوه‌ای بچینید که انتهای ظرف آب، کمی‌بالاتر از سطح گلدان‌ها باشد و سپس با گذاشتن گلدان‌های خالی یا لوازم عالی در زیر گلدان‌های کوچک آنها را هم سطح کنید. در مرحله بعد برای هر یک از گلدان‌ها رشته طنابی از جنس پنبه برگزیده و یک سر آن را داخل ظرف آب و سر دیگر را داخل گلدان‌های پنبه‌ای گذارید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس راهکارهای ساده برای آبیاری گیاهان پیش از سفر

این کار موجب می‌شود تا رطوبت و آب به‌راحتی از داخل ریسمان‌های پنبه‌ای به داخل خاک رسانده شوند و خاک گلدان‌ها تا مدت‌ها مرطوب باقی بماند. یک روش دیگر برای حفاظت از گلدان‌های بزرگ و جلو گیری از خروج با سرعت رطوبت و آب، بهره گیری از نایلون‌های بزرگ و گره زدن آن به دور ساقه گلدان است.

چنانچه در منزل گلدونی دارید که جابه‌جایی آن برای‌تان سخت است، احتیاجی به جابجایی آن به مکان‌های آفتابگیر منزل نیست. کافی است پیش از ترک منزل و رفتن به سفر آن را آبیاری کرده و کیسه نایلونی را به روی آن کشیده و یک سر کیسه را در قسمت پایانی ساقه و نزدیک به گلدان با طناب یا سیم روکش دار ببندید. به طوری که بخار متصاعد شده از برگ‌ها نتواند از آن بیرون رود. در این صورت بخار به صورت قطرات آب در نایلون نمایان ساخته شده و توسط برگ‌ها باز جذب می‌شود و گلدان‌ها دچار کم آبی نخواهند شد.

احساس گلدان‌ها را مهم بشمارید

ترافیک کاری روزهای پایان سال گاهی موجب می‌شود نگهداری از گل‌ها و گیاهان از یاد برده شود. اما بی‌توجهی به تندرست گل‌ها، طول عمر گلدان‌ها را کم می‌کند. بنابراین بسته به نوع گیاه به حفظ رطوبت، نورگیری و قرار گرفتن ریشه گیاه در خاک عالی دقت کنید. برنامه آبیاری گیاهان‌ در طول سفر را طوری دیزاین کنید که پیش از سفر آن را انجام می‌دادید.

بعضی گیاهان نیاز به آبیاری غیرمستقیم دارند و زهکشی آنها در طول سفر باید به درستی صورت گیرد. بعضی دیگر نیز، آب کافی برای رشدشان نیاز دارند. ازطرف دیگر از یاد نبرید گیاهان نیز احساس دارند. مسافرت های طولانی و سکوت منزل می‌تواند رشد آنها را کندگرداند. بعضی گیاهان به‌رغم برخوردار بودن از شرایط کافی و عالی مانند نور عالی و آبیاری مرتب و زهکشی، در غیاب صاحبان‌شان رشد نکرده و خشک شده‌اند.

رسیدگی به گلدان‌ها بعد از سفر

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس راهکارهای ساده برای آبیاری گیاهان پیش از سفر

بعد از بازگشت از سفر، به طور خصوصی با گلدان‌های‌تان حرف زنید و آنها را از دلتنگی دربیاورید. از یاد نبرید، گیاهان از همان اولین لحظه‌های رویش و رشد، نیاز به محبت صاحب‌شان دارند. چنانچه بعد از بازگشت از سفر متوجه شدید که گیاه کمی‌رنگ پریده به نگاه می‌آید و رنگ عمده خود را از دست داده است، شاید این پیام را منتقل می‌کند که مواد مغذی کافی در طول سفر به او نرسیده است و خوب تر است با آبیاری و در صورت نیاز تعویض کود، گلدان‌های تان را سیراب کنید. در صورتی که نوک برگ‌های گیاه بعد از بازگشت از سفر قهوه‌ای رنگ شده بود، رطوبت محیط را بیشتر کنید و برگ‌های گیاه را در ساعات گرم روز با اسپری آبیاری کنید.

زرد شدن گیاه نیز نشان می‌دهد که درجه حرارت اطاق برای رشد او عالی نبوده و در مدت وقت غیبت صاحب گلدان، گیاه دچار سرمازدگی شده است. کمبود نور در طول سفر نیز با نشانه‌هایی مانند نازک شدن ساقه گیاه و کوچک شدن برگ‌ها ظاهر می‌شود که با ایجاد نور مصنوعی یا گذاشتن گلدان‌ها در مکان‌های نورگیر منزل جبران‌پذیر است. گاهی نیز امکان می دارد، منافذ برگ‌ها به دلیل پاک نشدن، مسدود شده باشند، بنابراین پیشنهاد می‌شود بعد از بازگشت از سفر، برگ‌ها را با اسفنج مرطوب پاک کنید.

راهکاری ساده برای جلو گیری از کم آبی

یک روش دیگر برای آبیاری غیرمستقیم گیاهان هنگام سفر، بهره گیری از ظرف عالی و پارچه‌های کتونی یا نخی است. برای این کار ته ظرف غیر قابل استفاده‌ای را سوراخ کرده و گلدان‌ها را روی آن گذارید. پیش از سفر گیاه را آبیاری کرده و پارچه پنبه‌ای مرطوب را زیر ظرف گذارید. برای آبیاری گیاهان بزرگ و برگ درشت می‌توانید از روش روزنامه‌های خیس بهره گیرید.

به‌این‌صورت که پیش از ترک منزل شماری از برش‌های نشریه را مرطوب کرده و آن را روی خاک گلدان گذارید. این روش موجب می‌شود تا مدت‌ها خاک گلدان مرطوب بماند و گیاه دچار کم آبی نشود. از یاد نبرید برای مسافرت های طولانی و بیشتر از یک هفته باید مسئولیت نگهداری از گیاهان را به عهده فرد دیگری بسپارید و در غیر این صورت پیش از سفر به عواملی مانند با کیفیت بودن خاک گلدان، قرار گرفتن در شرایط نوری کافی و آبیاری عالی آن دقت دارید.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد —

نگارش از : شادی س.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

باد صبا ز عهد صبی ياد می‌دهد
««« »»»
جان دارويی که غم ببرد درده ای صبی

تکنیک های ساده برای آبیاری گیاهان قبل از مسافرت (۲ عکس)

TT / 191 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال