زندگینامه و بیوگرافی خواننده مرحوم، محمد نوری (۳ عکس)


بیوگرافی خواننده مرحوم، محمد نوری

عکس شماره ۱ ⇩

عکس زندگی نامه خواننده مرحوم، محمد نوری

محمد نوری یکی از محبوب ترین خوانندگان ایرانی بود که بسیاری از قطعاتی که خوانده بود برای بسیاری خاطراه انگیز شده است. محمد نوری یکی از شاگردان مرحوم فاخره صبا بود. اگه می خواهید در رابطه با محمد نوری بیشتر آگاهی بدارید این مقاله آسمونی را حتما خوانید به این علت که بیو گرافی و زندگی نامه کامل محمد نوری را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که در ادامه می خوانید

زادروز: ۱ دی ۱۳۰۸

کار(ها) : خواننده

سبک‌ها: لایت اصیل

فوت شد : ۹ ماه مرداد ۱۳۸۹

محمد نوری موزیک را زبانی بین المللی و از آن تمام اقوام و ملت‌های روی زمین می‌دانست و از همین رو به اقتباس و الهام از هنر اصیل غرب باور داشت. او برنده جایزه «خورشید طلایی» (۵۰ سال صدای متفاوت و به یاد ماندنی) در سال ۷۸ از فستیوال مهر و دارای مدرک درجه یک هنری خوانندگی از شورای مناسب ارزیابی کشور و وزارت ارشاد بود. وی در سال ۱۳۸۵ (چندین سال قبل از فوتش) به عنوان چهرهٔ به یاد ماندنی انتخاب شد. محمد نوری یکی از شاگردان مرحوم فاخره صبا بود.

نوری در رشت زاده شد و در جوانی آواز را نزد زن باغچه‌بان و تئوری موزیک را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان مناسب موزیک، فراگرفت. وی شیوهٔ آواز خود را متأثر از اساتیدی چون حسین اصلانی و ناصر حسینی می‌داند.

دههٔ بیست زمان شروع نوعی تفکر در غزل و موزیک ترانه ای در بین مردمان کشورمان، به‌ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و انتشار وسیع‌تر موزیک علمی و آثار فولکلور کشورهای گوناگون جهان ازطریق رادیو و صفحات گرامافون آگاهی داشت. محمد نوری در همین سال‌ها – سنین نوجوانی – با خواندن اشعار نوینی که برروی نغمه‌های روز مغرب‌زمین و برخی قطعات کلاسیکِ ترانه ای سروده شده‌بود، کار خوانندگی را شروع کرد. او طی سال‌های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، قادر بود هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، محیط متفکرانه‌ای به گونهٔ آوازیِ خویش دهد.

محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعهٔ ترانه ای اجرا کرد. او همچنین به تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه توجه کرد. محمد نوری در سال‌های انتهاای عمر چندین اجرا به نفع بیماران ویژه داشت. وی ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «کشورمان» را اجرا کرده‌است. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ترانه‌های وی، جان مریم نام دارد که آهنگ خوشگل آن از ساخته‌های خود نوری است.

نوری در جوار تحصیل در رشته ادبیات زبان انگلیسی و رشته اکران، آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت. پس از آن نزد اساتید هنرستان مناسب موزیک «سیروس شهردار» و «فریدون فرزانه» و «مصطفی پورتراب» رفت و از آن‌ها تئوری موزیک، سلفژ و نوازندگی پیانو را فراگرفت. آواز اصیل را نزد نخستین باغچه بان و فاخره صبا یاد گرفته و ترفند ترانه ای خود را با تأثیر از استادانی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی یافت و رفته رفته به ترفند بینظیر خود رسید؛ شیوه‌ای که به سفتی می‌توان آن را در زیر شاخه‌ای از شاخه‌هایی چون پاپ، اصیل و… گنجاند.

محمد نوری فارغ‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهر تهران، و مبانی تئاتر از دانشکدهٔ علوم اجتماعی بود. او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب خنک زمستانی به همراه فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم ترانه های سرزمین خورشید ادامه یافت. در سال ۱۳۸۵ او از سوی سازمان صدا و سیما به عنوان چهره به یاد ماندنی موزیک انتخاب و شناسانده شد.

نوری در اول برج دی ۱۳۰۸ در شهر تهران زاده شد و در جوانی آواز را نزد زن نخستین باغچه‌بان و تئوری موزیک را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان مناسب موزیک، فراگرفت. وی شیوهٔ آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه‌ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی، و محمد سریر می‌داند.

دههٔ بیست، زمان شروع نوعی تفکر در غزل و موزیک ترانه ای در بین مردمان کشورمان، به‌ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و انتشار وسیع‌تر موزیک علمی و آثار فولکلور کشورهای گوناگون جهان ازطریق رادیو و صفحات گرامافون آگاهی داشت. «محمد نوری» در همین سال‌ها – سنین نوجوانی – با خواندن اشعار نوینی که برروی نغمه‌های روز مغرب‌زمین و برخی قطعات کلاسیکِ ترانه ای سروده شده‌بود، کار خوانندگی را شروع کرد.

محمد نوری طی سال‌های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، قادر بود هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، محیط متفکرانه‌ای به گونهٔ آوازیِ خویش دهد. محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعهٔ ترانه ای اجرا کرد. او همچنین به تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه‌ نیز توجه کرد. محمد نوری در سال های انتهاای عمر چندین اجرا به نفع بیماران ویژه داشت. وی ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «کشورمان» را اجرا کرده‌است.

عکس شماره ۲ ⇩عکس زندگی نامه خواننده مرحوم، محمد نورییکی از اصلی ترین و معروف‌ترین ترانه‌های محمد نوری، جان مریم نام دارد که آهنگ خوشگل آن از ساخته‌های خود نوری است. نوری در جوار تحصیل در رشته ادبیات زبان انگلیسی و رشته اکران، آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت. پس از آن نزد اساتید هنرستان مناسب موزیک «سیروس شهردار» و «فریدون فرزانه» و«مصطفی پورتراب» رفت و از آن‌ها تئوری موزیک، سلفژ و نوازندگی پیانو را فراگرفت. آواز اصیل را نزد نخستین باغچه بان و فاخره صبا یاد گرفته و ترفند ترانه ای خود را با اثر از استادانی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی یافت و رفته رفته به ترفند بینظیر خود رسید. شیوه‌ای که به سفتی می‌توان آن را در زیر شاخه‌ای از شاخه‌هایی چون پاپ، اصیل و… گنجاند.

محمد نوری فارغ‏‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهر تهران، و مبانی تئاتر از دانشکدهٔ علوم اجتماعی بود. او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب خنک زمستانی به همراه فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم ترانه های سرزمین خورشید ادامه یافت. در سال ۱۳۸۵ او از سوی سازمان صدا و سیما به عنوان چهره به یاد ماندنی موزیک انتخاب و شناسانده شد.

عاقبت پس از سال‌ها مجادله با سرطان مغز استخوان و وخامت حالت جسمی در شامگاه ۹ ماه مرداد ۱۳۸۹ در بیمارستان جم در شهر تهران رحلت کرد.
آلبوم‌ها

جان مریم

در شب خنک زمستانی

ترانه های سرزمین خورشید

دلاویزترین

در ماه باران

جاودانه با عشق

شکوفهٔ خاطرات

چراغی در افق

شکوفه در شکوفه

جلوه‌های به یاد ماندنیعکس شماره ۳ ⇩عکس زندگی نامه خواننده مرحوم، محمد نوری

جان مریم

۱. جان مریم ۲. آرزوها ۳. نسترن ۴. عروسی ۵. یاد اون روزها بخیر ۶. پس از انتظار ۷. لالایی ۸. یک شب خوش ۹. بیا بار مسافرت بندیم ۱۰. عکس و تصویر تو ۱۱. مبارک باد ۱۲. تا تو بودی ۱۳. ای وطن

در شب خنک زمستانی

(دکلمه: احمدرضا احمدی؛ آهنگساز: فریبرز لاچینی، غزل: نیمایوشیج)

۱. در شب خنک زمستانی ۲. داستان زندگی من ۳. قو ۴. بر سر قایقش ۵. تو را من چشم‌درراه‌ام ۶. از دور ۷. قصه ای نه جدید ۸. هنگام که گریه می‌دهد ساز ۹. ری‌را ۱۰. پدرم ۱۱. خانه‌ام ابری‌ست ۱۲. اجاق گاز خنک

ترانه های سرزمین خورشید

(آهنگساز: فریبرز لاچینی)

۱. چوپان ۲. تو بیو ۳. سرزمین خورشید ۴. ای دیار خوب من ۵. مارال ۶. شالیزار ۷. ای وطن ۸. بخفته دل ۹. نُشو نُشو ۱۰. گیلان جان ۱۱. لالایی

دلاویزترین

(آهنگساز: محمد سریر)

۱. کشورمان کشورمان ۲. دلاویزترین ۳. با نام تو ۴. قایقی باید ساخت ۵. زمان عاشق‌ها ۶. کوچ ۷. غم بیهودگی‌ها ۸. بی تو ۹. میلادت مبارک

در ماه باران

(آهنگساز: شهرام گلپریان، غزل: علی‌اصغر محتاج)

۱. ساقی ۲. مرغ سپیده ۳. آسمان روشن ۴. از روزگاران ۵. مژده نور ۶. همه آبی ۷. در ماه باران

جاودانه با عشق

(آهنگساز: محمد سریر)

۱. اگه تو آمده‌بودی ۲. آواز با عشق ۳. باران ۴. سخن عشق ۵. روزی با غروب ۶. در مسافرت گم شدن ۷. کهکشان عشق ۸. شب‌های شهر تهران

شکوفهٔ خاطرات

گل مریم(آهنگساز: شهرام گلپریان)

۱. گل مریم ۲. گلچهره ۳. جمعه‌بازار ۴. مرغک زیبا ۵. واپسین درود ۶. رود آواره ۷. بزم خیال ۸. نبرد و جنگ‌ساز

چراغی در افق

(آهنگساز: محمد سریر)

۱. چراغی در افق ۲. آواز با عشق ۳. نوازش باران ۴. حریر مهتاب ۵. شب تنهایی ۶. عشق دیرین ۷. حسرت ۸. کوره‌راه زندگی

شکوفه در شکوفه

(آهنگساز: شهرام گلپریان)

۱. زمزمه ۲. باز اومد ۳. شکفتن ۴. خاموشی‌های ساحل ۵. رها ۶. لانهٔ متروک ۷. سرزمین محبوب من

جلوه‌های به یاد ماندنی

۱. رمانتیک ۲. برای بچه ام ۳. زورق شکسته ۴. آرزو ۵. عروسی ۶. رویای جوانی ۷. امید ۸. دور ۹. بدرود

فوت شد

عاقبت پس از سال‌ها مجادله با سرطان مغز استخوان و وخامت حالت جسمی در شامگاه ۹ ماه مرداد ۱۳۸۹ در بیمارستان جم در شهر تهران فوت شد.

****نظرات شما مايه دلگرمى ماست****

نگارش توسط: پويان ذ.

درباره هنر و هنرمندان در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اشک حرم نشين نهانخانه مرا
««« »»»
زان سوی هفت پرده به بازار می‌کشی

زندگینامه و بیوگرافی خواننده مرحوم، محمد نوری (۳ عکس)

TT / 263 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال