منزل تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی» (۲۵ عکس)


خانه تاریخی اختر چرخ ادب ایران زمین، «پروین اعتصامی»

تبریز، یکی از مقصد های فوق العاده گیرا و زیبای ایران چهار فصل بوده که عاشقان بسیاری در درون و خارج از کشور دارد
وب‌سایت روزیاتو: تبریز، یکی از مقصد های فوق العاده گیرا و زیبای ایران چهار فصل بوده که عاشقان بسیاری در درون و خارج از کشور دارد. تبریز و یزد، دو شهر فوق العاده و تاریخی ایران هستند. در سال ۲۰۱۸، تبریز به عنوان پایتخت هنری کشورهای جهان اسلامی برگزیده شده است و این انتخاب، مسئولیت تبریزی ها برای ارتقای صنعت جهانگردی و فراهم کردن زیر ساخت های پذیرایی از میهمانان این دیار را در دو سال آینده زیاد میکند.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
به چه دلیل تبریز؟

تبریز به واسطه اینکه اولینهای ایران، از چاپ خانه و کودکستان تا سینما و کافی شاپ و غذاخوری، برای اولین بار در این دیار عرضه شد و به شهر های دیگر کشور سرایت کرد،‌ از اهمیت شگفت انگیزی در تاریخ معاصر برخوردار است. هم چنین، تبریز، پایتخت مشروطه ملت ایران است و قیام مردمان تبریز علیه حکومت پهلوی، سرمنشا بسیاری از رویدادهایی شد که به انقلاب اسلامی بهمن ۵۷ خورشیدی منتهی شد.

تبریز، فقط جای سیاسی نیست. تبریز جاییست که سوغاتش، آوازه خاص و عام و یک مارک جهانیست. سوغات تبریز را می شود در بسیاری از کشور های دنیا به عنوان مرغوبترین و طعم دار ترین سوغات ایران در مغازه های معتبر دید. در تبریز، محله مقصودیه، شانزلیزه ایران است. مکانی که کهنه ترین منزلهای ایران در آن جا قرار دارد و به همین خاطر، تبریز را پایتخت منزلهای قدیمی ایران آگاهی میدارند.

عکس شماره ۲ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

علاوه بر تبریز که صفت ویژه ای را در عرصه جهانگردی یدک می کشد، یزد نیز حالت مشابهی دارد. سنتیترین شهر تاریخ که در ایران قرار دارد، شهر “ترین” ها نامیده می شود. بلند ترین، بینظیرترین، درختان و بادگیر ها و آب انبار ها و خیلی چیزهای دیگر را می شود در دیار قنات و قنوت و قناعت مشاهده نمود و خوشی برد.

عکس شماره ۳ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
بنابراین اگه در نیمه دوم سال ۱۳۹۵ خورشیدی،‌ قصد جهانگردی در ایران زیبا را دارید، اگه به تبریز و یزد مسافرت نکرده اید، دیار ترین ها و سرزمین نخستینهای ایران را از یاد نبرید.

گفتمان از تبریز شد. در تبریز، نام ها و جاها، یادآور تاریخ هستند. یادآور بخشی از تاریخ معاصر پر فراز و نشیب کشوری که میراث دار تاریخ و فرهنگ و ادب کهنی چندین هزار ساله بوده و دیار آذربایجان، مدام از جمله قلمرو های اثربخش در فرهنگ، سیاست، هنر و سازنده ای و ادب این مرز و بوم به شمار می آمده است.

تبریز، هم دیار منزلهای قدیمی است، هم یکی از پایتخت های سازنده ای و شکوه هنر ایرانی اسلامی که الهام بخشی سازنده ای اصفهان و دیگر نقاط کشور نیز به حساب مییاید. سازنده ای در تبریز، شما را با جهانی از ظرافت ها و خوشگلی ها آشنا میسازد که احتمالا نمونه اش را در هیچ جای این مرز و بوم نتوانید بینید.

اختر چرخ ادب که بود؟

پیش از گفتمان درباره ظرافت های خانه پروین اعتصامی، سخن را با شناسایی این چهره ادبی سرشناس تاریخ ادبیات معاصر ایران شروع می کنیم. درباره پروین، در دوران مدرسه، گفتار های نغز و شیرین بسیاری خواندیم اما دیوان او، هم چون دیوار سایر سرایندگان معاصر کشور، خیلی نکته توجه نسل جوان قرار نگرفته است که امیدواریم فرهنگ دوستان از اشعار این چهره فرهیخته کشور در رسانه های آنلاین بیش تر بهره گیرند.

عکس شماره ۴ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
غزلی از پروین در کتاب ادبیات فارسی دوران مدرسه- یادش بخیر

تبریز، دیار فرهنگ دوستان و نام آوران ادبیات و فرهنگ و سیاست سرزمین ایران است. یکی از آن ها، فردی بنام درخشنده اعتصامی است که در ۲۵ ماه اسفند ۱۲۸۵ چشم به جهان باز کرد و متاسفانه عمرش کوتاه بود و ۳۵ سال بعد، در ۱۵ فروردین ماه ۱۳۲۰، چشم از جهان فرو بست.

عکس شماره ۵ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
تصویر نامه استخدام پروین اعتصامی به عنوان کتابدار در تبریز

پروین از جمله شهروندان ایران بود که عمر کوتاهش، ثمرات فروانی داشت و برخی او را سرشناسترین شاعره معاصر ایران آگاهی میدارند. وی بچه یوسف اعتصامی آشتیبانی و اختر شوری بخشایشی بود. وی از خردسالی،‌ زبان های فارسی و انگلیسی و عربی را نزد پدر و مادرش فرا گرفت و باحال است که آگاهی بدارید، به واسطه شهرت پدرش، قادر بود در حضور اساتیدی هم چون دهخدا و ملک الشعرای بهار، اصول سرودن و تصنیف را یاد بگیرد.

پدر پروین، خود شاعر و از ادیبان روزگار بود و کارهای ترجمه بسیاری به انجام رساند. فعالیت های ادبی پدر پروین تاثیر زیادی بر ورود او به دنیای شعر و سراینده ای داشت و به همین خاطر، پروین بر خلاف هم سن های خودش، وارد دنیای حرفه ای شعر و سراینده ای شد.

عکس شماره ۶ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
تصویر پروین اعتصامی در زمان کتابداری در دانش سرای مناسب در جریان بازدید محمد رضا پهلوی

از پروین در ایران بیش تر در ۲۵ ماه اسفند که در تقویم مجلسی کشور، روز گرامی داشت پروین اعتصامی است. سخن به میان می آید. تنها اثر چاپ شده از پروین،‌ دیوان شعر اوست که شامل ۶۰۶ شعر در قالب مثنوی، قطعه و قصیده است.

یکی از علل شهرت پروین، مصرف کردن سبک شعره مناظره در سروده هایش است و پیش از انتشار دیوان او، بخش هایی از اشعارش در نشریه بهار و منتخبات آثار هشترودی و امثال الحکم علامه دهخدا انتشار داده میشد.

عکس شماره ۷ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
عکس و تصویری از پدر پروین اعتصامی که بر روی طاقچه خانه قرار گرفته است

پروین، استاد اشعار مباحثه ای است و مضامین و معانی اشعارش، به مقولاتی از جمله دلبستگی به پدر، نبوغ و شوق انبوه در اموختن دانش، روحیه ستم ستیزی و مخالفت با ستم و ستمگران دلالت دارد. در دیوان پروین اعتصامی، بیش از ۷۰ نوع شعر در قالب مناظره دیده می شود که پروین با مهارت تمام، از نبوغ خود استفاده میکند و از زبان اشیا وحیوانات و گیاهان، مباحثه هایی برای ارائه مفاهیم نغز و نو و اموزنده بهره میگیرد.

پروین را استاد شخصیت توجه کنی و تخیل و تمثیل در ادبیات معاصر آگاهی میدارند.

اینکه خاک سیهش بالین است اختر چرخ ادب پروین است
گرچه جز تلخی از ایام نگاه نکرد هرچه خواهی سخنش شیرین است
صاحب آنهمه گفتار امروز سائل فاتحه و یاسین است
دوستان به که ز وی یاد کنید دل بی رفیق دلی غمناک است
خاک در دیده بسی جان فرساست سنگ برسینه، بسی سنگین است
بینید این بستر و عبرت گیرد هرکه را چشم واقعیت بین است
هر که باشی و ز هرجا برسی واپسین منزل هستی این است
آدمی هرچه توانگر باشد چو بدین نقطه رسد مسکین است
اندر آنجا که قضا هجوم کند ترفند تسلیم و ادب تمکین است

محمدعلی مجاهدی شعرهای پروین را غزل هایی عفیف می‌داند و اظهار می‌کند: شعر پروین شعر عروسکی و ویترینی نیست؛ بلکه چه به لحاظ ساختاری و چه به لحاظ لفظی فاخر و متین است. هنر پروین در این است که هم متانت لفظ را رعایت کرده و هم فخامت معنا را، و همین خصوصیت شعرهای او را در زمره به یاد ماندنی ترین آثار شعر فارسی گذاشته است. پروین در غزل و مثنوی و قطعه از سبک عراقی و در چکامه‌سرایی از سبک خراسانی پیروی می‌کند.

عکس شماره ۸ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
مقبره پروین اعتصامی

گشتی در خانه اختر چرخ ادب

در تبریز، محفل نخستینهای ایران و دیار منزلهای قدیمی سرزمین ایران، خانه اختر چرخ ادب، متولد تبریز و افتخار ادب اذربایجانی ها، یکی از منزلهای تاریخی است که نه در محله معروف مقصودیه، بلکه در خیابان عباسی واقع شده است. اگه به تبریز رفتید، خیابان عباسی، جنب مسجد میرآقا و کوی ساوجلاغی را از یاد نبرید. در ان جا، بخشی از فرهنگ و ادب ایران را می شود جست و جو کرد.

عکس شماره ۹ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

خانه پروین اعتصامی در سال ۱۳۸۵ به عنوان یکی از آثار ملی کشور به تصویب رسانده شد و امروزه،‌یکی از مقصد های جهانگردی این دیار به حساب مییاید. زمانی به سمت کوچه بروید، تابلوی بزرگی از دور، گویی شما را به نظاره نشسته است. تابلویی که رویش نگاشته شده است: خانه پروین اعتصامی (۱۲۸۵-۱۳۲۰).

این جا مکانیست که پروین، زمان خردسالی خود را در آن جا سپری کرد و قدمتش به اوایل دوره پهلوی اول باز می گردد. خانه دو طبقه ای که در محله ششگلان تبریز قرار دارد و حیاطی بزرگ و باغچه های با صفایش، دورانی، روزگاران پروین ادب ایران بود.

عکس شماره ۱۰ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
عکس و تصویری از ضلع شرقی حیاط خانه پروین اعتصامی که تصویر بزرگان ادب تبریز در دیوار سمت چپ دیده میشود

آپارتمان، سازنده ای آجری دارد و مجسمه ای از پروین اعتصامی، در ابتدای پله ها، مخاطبان را به انتظار می کشد. گویی به آن ها نقل میکنید که درون شوید تا با هم از پله ها زیاد شده و به درون آپارتمان برویم.

عکس شماره ۱۱ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
مجسمه ای زرد رنگ از پروین اعتصامی که ابتدای پله های وارد شدنی خانه نصب شده است

این خانه از دو طبقه و یک زیر زمین تشکیل شده است. بسیاری از منزلهای قدیمی تبریزی ها، دارای زیر زمین بوده که در واقع برای شب نشینی های تابستانی از آن بهره گرفته میشد و معمولا هم از حوضی بزرگ هشت ضلعی، آبی در آن جا جریان داشته است.

در طبقه نخست خانه،‌ دو اطاق و یک تالار با دو وردی شرقی و غربی ، منظر خلوت و دلنشینی را تشکیل می دهد. در طبقه بالا، سه اطاق که یکی از آن ها به آب انبار قدیمی راه دارد دیده میشود و یک تنور طبخ کرد نان که اتفاقا در جریان مرمت خانه در چندین سال اخیر از دل خاک بیرون آمده است.

همانگونه که در دیگر منزلهای قدیمی با سازنده ای زیبای و خاص تبریزی میبینیم، زیر زمین خانه پروین اعتصامی دارای خوض خانه بوده سقفش کلیل آذری است و پنچ اطاق گهواره ای در ان قرار دارد.

خانه دارای حیاط وسیع و دلبازی در مساحتی به وسعت ۹۰۰ متر است که احتمالا همین محیط دلگشا و عاشقانه باشد که طبع شعر و ذوق هنری اختر چرخ ادب را به سر ذوق آورده است. این خانه یک هزار و سیصد متری، چندین سالی است که مکان عرضه و به فروش رسان آثار صنایع دستی و ادبی استان آذربایجان شرقی شده و مخاطبان زیادی را به خود آزموده است.

عکس شماره ۱۲ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
عکس و تصویری از ضلع شرقی حیاط خانه پروین اعتصامی- غروب دل انگیز حیاط، تماشاگه راز می شود

در بخش جنوبی حیاط، مجسمه ای سفید رنگ از پروین اعتصامی دیده می شود که دربین محیط سبز حیاط، دلربایی می کند.

عکس شماره ۱۳ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
نمای حیاط خانه قدیمی پروین اعتصامی

آن چه بیش از همه در خانه دلگشا و نوستالژیک پروین اعتصامی، نگاه ها را به خود جلب می کند، اجر کاری زیبا و باکلاس و ساده بنا است که امروزه در منزلهای مدرن عصر مدرن، جایگاهی ندارند. پنجره های چوبی خانه نیز، یادآور ارسی ها و پنجره های چوبی در منزلهای قدیمی و تاریخی محله مقصودیه تبریز است که بازدید از ان را نیز به مخاطبان این خانه پیشنهاد میدهیم.

عکس شماره ۱۴ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
در دیوار سمت راست خانه، تصاویری از بزرگان ادب و فرهنگ تبریز نیز به چشم می خورد که در تصویر زیر، تصویر و عکسی از بازار تبریز، مسقف ترین بازار ایران و یکی از آثار ملی کشور به چشم می خورد.
عکس شماره ۱۵ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

در درون خانه، بر دیوار ها، اشعار و تصاویر از اختر چرخ ادب میبینیم که نمونه اش را در قطعه غزلی که به دست خط پروین برای سنگ مزارش برگزیده شده است، می بینیم.

عکس شماره ۱۶ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
قطعه غزلی که برای درج بر روی سنگ قبر پروین اعتصامی انتخاب شد

در بخشی از دیوار خانه، نوشته نامه های قدیمی هم به چشم می خورد که نمونه اش را در زیر میبینید. نامه فرمانداری قم درباره دفن پروین اعتصامی در سال ۱۳۲۰.

عکس شماره ۱۷ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

در این خانه آثار خوشگلی در درون کمد هایی شیشه ای قرار گرفته که درتصویر زیر میبینید.

عکس شماره ۱۸ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
عکس شماره ۱۹ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

در یکی از دیوار های طبقه نخست خانه،‌ قطعه غزلی به دست خط مرحوم پروین اعتصامی برخورد می کنیم که برای از دست دادن پدر سرود.

عکس شماره ۲۰ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

مشاهده حیاط دلگشای خانه خردسالی پروین از درون طبقه نخست خانه نیز زیبا است که در تصویر پایین میبینید.

عکس شماره ۲۱ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»
تصویر حیاط از درون خانه

وارد شدنی زیر زمین خانه پروین نیز دارای چنین وضعی است که یادآور زیر زمین همه منزلهای قدیمی تبریز است.

عکس شماره ۲۲ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

خانه پروین تا کنون با بازدید مقامات و گردشگران بسیاری همراه شده است که برای همه بازدید کننده گان، مجسمه پروین در وارد شدنی پله های خانه،‌جالب توجه به چشم مییاید.

سازنده ای داخلی خانه پروین اعتصامی نیز هم چون نمای بیرونی، باحال توجه بوده که البته در سال های اخیر بار ها نکته مرمت قرار گرفته است.

عکس شماره ۲۳ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

تصویر زیر، نمایان میکند که در خانه پروین، موزیک کلاسیک ایرانی هم رواج داشته است.

عکس شماره ۲۴ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

تصویر زیر مرمت خانه پروین اعتصامی را نمایان میکند.

عکس شماره ۲۵ ⇩عکس خانه تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی»

چندین توصیه

۱- خانه پروین اعتصامی و کلیه آثار ملی ایران، اثر ملی بود و محافظت و صیانت از آن، تکلیف آحاد مردمان است. اگه به خانه پروین رفتید، از دست زدن به آثار و دیوار ها خودداری کنید.

۲- از مسئولان جهانگردی تبریز انتظار می رود برای افزایش میزان بازدید از این خانه فرهنگی و تاریخی، پرتال آنلاین چندین زبانه برای ان افتتاح کنند.

۳- خبر دهی برنامه های این خانه در رسانه های آنلاین عکس و تصویری و ویدئویی داخلی خالی از لطف نیست.

۴- خانه پروین اعتصامی و خانه شهریار در تبریز و دیگر منزلهای قدیمی تبریز، یکی از خوب ترین مقصد های جهانگردی در ایران هستند. شناسایی بهینه آن ها به گردشگران داخلی و خارجی در قالب خبر دهی جایزی پیشنهاد داده میشود.

۵- خانه پروین اعتصامی بنا به گزارش سرزه به نقل از گردشگران، کتیبه ها و بروشور هایی برای خبر دهی چندین زبانه در اختیار ندارد. امیدواریم کشور چین ظرفیت های خبر دهی با توجه به اینکه تبریز یک شهر جهانگردی جهانی ایران است، نکته توجه مسئولان موزه قرار بگیرد

۶- تبریز ۲۰۱۸، یکی از فراموش نشدنیترین سال ها برای دیار مشروطه و نخستینهای ایران خواهد بود. در ستاد تبریز ۲۰۱۸، می بایست برای افزایش سطح گردشگر و بهره گیری از ظرفیت منزلهای قدیمی تبریز از جمله خانه پروین اعتصامی، کارهای گسترده ای در دستور کار فعالان و مقامات قرار بگیرد.

— با تشکر از حسن انتخاب شما —

نگارش از : آتوسا ظ.

دکوراسیون و هنر در بخش خانه سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در چمن باد بهاری ز کنار گل و سرو
««« »»»
به هواداری آن عارض و قامت برخاست

منزل تاریخی اختر چرخ ادب سرزمین ایران، «پروین اعتصامی» (۲۵ عکس)

TT / 442 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال