رباتی که جهان را برای نابینایان نمایش می دهد


رباتی که دنیا را برای نابینایان به تصویر می کشد

دانشمند جوان ایرانی دست به اختراع رباتی زده که با مشابه سازی بینایی انسان و قابل لمس کردن زیبا ها، جهان نابینایان را متحول می کند.
'احسان زهره وند' که در ایده ای بینظیر، ربات مسیریاب نابینایان را دیزاین و ساخته است، در مکالمه با خبرنگار علمی ایرنا بیان داشت: حوزه رباتیک طی سال های اخیر بهبودهای زیادی داشته و در عرصه های انبوه ای به انسان ها یاری رسانده است.
دانش یاد گرفته کارشناسی ارشد مکاترونیک دانشگاه آزاد واحد قزوین به هدفگذاری فدراسیون جهانی ربوکاپ ( RoboCup) در حوزه ربات های انسان نما در افق۲۰۵۰ اشاره کرد و گفت: براساس این هدفگذاری، ربات های فوتبالیست باید بتوانند تا سال ۲۰۵۰، خوب ترین تیم ورزش فوتبال دنیا و قهرمانان فیفا را با هوش، چابکی، استحکام و ادراک خود غلبه کنند.
به اعتقاد وی، رباتیک مطمئنا اهداف بلندتر و پر ارزش تری را دنبال می کند که یکی از اصلیترین آنها، کمک به انسان ها برای غلبه بر محدودیت های فیزیکی و یا توانبخشی به اشخاص ناتوان برای حیات خوب تر است.
زهره وند از زمان تحصیل در مقطع کارشناسی به عضویت کمیته رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین درآمد و در لیگ ربات های انسان نما به فعالیت ادامه داد و در همین زمان، ایده دیزاین و ساخت رباتی که بتواند یاریگر انسان های نابینا باشد، در ذهنش بوجود آمد.
وی این ایده را به صورت عملی دنبال کرد و با راهنمایی و همکاری دکتر 'علیرضا محمدشهری' مدیر گروه مکاترونیک دانشگاه آزاد واحد قزوین کامیاب به ساخت ربات مسیریاب نابینایان شد.
این دانشمند جوان، توانایی مشابه سازی بینایی انسان برای نابینایان را اصلیترین خصوصیت ربات اختراعی خود عنوان کرد و گفت: انسان ها معمولا وقتی که یک حس خود را از دست می دهند، حواس دیگرشان تقویت می شود و در رابطه با اشخاص نابینا نیز قوه شنوایی یا لامسه آنها اغلب قوی تر از انسان های بینا است و همین اختصاصیت در دیزاین ربات مسیریاب نابینایان به کار گرفته شد.
وی ادامه داد: این ربات به گونه ای دیزاین شده که محیط پیرامون را با دوربین، فیلمبرداری می کند و حدود جایگیری اشیا و موانعی را که بر سر راه اشخاص نابینا قرار دارد، با یک الگوریتم و با بهره گیری از یک کمربند لرزشی روی پوست معده نابینا در ابعاد کوچولو شده، به وحشت افتیم می کند تا فرد بتواند این اشیا را تصور کند.
زهره وند یاد آوری کرد: البته فعالیت کردن و تسلط بر عملکرد این ربات، نیازمند تمرین یکی دو روزه است که شخص نابینا بتواند فاصله و حدود جایگیری و همچنین ابعاد و اندازه قرار می داری اشیایی را که عکس و تصویر آنها بر روی پوست او کشیده می شود، به خوبی شناسایی کند.
به گزارش سرزه به نقل از وی، برای تمرین نابینایان متقاضی بهره گیری از ربات مسیریاب، یک محیط آزمایشگاهی آماده شده و قابل استفاده است.
ربات مسیریاب نابینایان درحال حاضر مرحله تولید آزمایشگاهی را پشت سرگذاشته و در صورت پشتیبانی ضروری، به تولید صنعتی و مهندسی خواهد رسید.
این ربات به عنوان یکی از ۱۰ سبک برتر نمایشگاه ابتکار کنفرانس جهانی رباتیک و مکاترونیک (ایکرام) ICROM (پنجم تا هفتم آبان ۹۵) انتخاب و شناسانده شد.

—پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست—

تهیه از : شايگان ز.

سخت افزار در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مفلسانيم و هوای می و مطرب داريم
««« »»»
آه اگر خرقه پشمين به گرو نستانند

رباتی که جهان را برای نابینایان نمایش می دهد

TT / 100 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال