آموزش و پرورش گرفتار بیماری ساختاری است


فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در نطق خود در جلسه رای اعتماد با بیان اینکه مخالفان انتقاد می کنند که برنامه من در کوتاه مدت اجرایی نیست، گفت: این برنامه درازمدت است اما در انتها برنامه کوتاه مدتی مرتبط با برنامه اصلی را آورده ام.

وی افزود: در رابطه با آموزش و پرورش و توسعه باید توجه داشته باشیم که نظام آموزش و پرورش ما گرفتار بیماریهای ساختاری است. مساله آموزش، مساله ملی است و نیاز به اجماع ملی دارد و من به عنوان یک فرد در نظام آموزش به تنهایی نمی توانم آن را به جایگاه خودش برسانم و همه باید کمک کنند که این جایگاه در جایگاه اصلی خود قرار گیرد و به عنوان مساله ملی و با اهمیت تلقی شود.

وی افزود: نگرانی نسبت به امروز و آینده سرمایه های انسانی کم اهمیت تر از سرمایه های طبیعی و فیزیکی نیست. باید تمام تلاش خود را داشته باشیم که مدرسه را محور توسعه قرار دهیم تا از طریق کیفیت بخشی به فرایندهای مدرسه انسانهایی کارآمد تربیت کنیم زیرا توسعه کشور نیاز به انسانهای کارآمد دارد.

به گفته وی، توسعه نیازمند رشد متوازن و به هم پیوسته آموزش و پرورش و آموزش عالی است. آموزش و پرورش ۱۳.۵ میلیون دانش آموز دارد و حدود یک میلیون معلم و مربی که در بیش از ۱۰۷ هزار مدرسه و آموزشگاه مشغول فعالیت هستند. نظام آموزش عالی ما با بیش از ۲۵۰۰ واحد دانشگاهی و ۵ میلیون دانشجو در سطح کشور فعالیت دارد اما در شهرستانهایی دانشگاه داریم که با صندلیهای خالی روبروست اما در همان شهرستان مدرسه کم داریم و مدارس شیفتی است تا جایی که حتی در بعضی مناطق هنوز مدرسه کپری داریم که این عدم توازن از مشکلات اساسی آموزش و پرورش ما است.

دانش آشتیانی اظهار کرد: نتیجه تحقیقات ملی نشان می دهد در جامعه به عنوان یک سرمایه اجتماعی معلمان بالاترین گروه از نظر منزلت اجتماعی هستند یعنی از نظر شهروندان دارای بیشترین حرمت هستند اما از نظر معیشتی و اقتصادی در وضعی نابسامان به سر می برند این عدم تعادل ساختاری یک چالش اساسی است که باید به آن پرداخته شود.

[ منبع این خبر سایت شما نیوز می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال