ثبات اقتصادی، اولویت اصلی بانک مرکزی


به گزارش صبحانه، پیمان قربانی در افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در کیش گفت: آن چیزی که برای بانک مرکزی از اهمیت زیادی برخوردار است ثبات اقتصادی است و البته در سال های گذشته با تورم بالا و همچنین نوسانات نرخ ارز مواجه بودیم که این مشکلات رفع شد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: نرخ تورم تک رقمی مهرماه ۷.۸ درصد و نرخ تورم تولید کننده نیز کاهش یافته و دستاورد چشمگیری در این زمینه داشتیم و برای داشتن بازار ارز با ثبات باید نرخ تورم تک نرخی داشته باشیم.

به گفته وی، زمینه مناسبی فراهم شده و بانک مرکزی ایده تورم زدایی داشته و ضمن اینکه رشد اقتصادی در دستور کار است و رشد اقتصادی در سال گذشته مثبت بود، در عین حال ایران تنها کشوری بود که در منطقه با حفظ ذخایر مواجه بود.

قربانی با اشاره به رونق ایجاد شده از اواخر سال گذشته گفت: امید است که بتوانیم در بخش غیرنفتی هم رشد خوبی داشته باشیم.

وی به حرکت های مثبتی که در پسابرجام ایجاد شده، از ایجاد ۶۱۴ روابط کارگزاری خبر داد و افزود: البته نسبت به بانک های بزرگ دغدغه هایی وجود دارد و با مذاکراتی که با بیمه های صادراتی در بخش فاینانس داریم پیشرفت خوبی حاصل شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی بیان کرد: اقتصاد ایران تنها اقتصادی است که به صورت بکر بهشتی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

در افتتحایه این نمایشگاه که در جزیره کیش برگزار شد، شاپور محمدی گفت: توسعه بازار بدهی دولتی اقدام مناسبی است و تلاش داریم بخش خصوصی در این بخش فعالتر باشد و تامین مالی این بخش از این بازار باید مد نظر قرار گیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: اوراق خزانه به بازار آمده است و فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد شده و اوراق مرابحه و سلف موازی گندم از اوراقی بود که امسال منتشر شد.

به گفته وی، نقش بازار بدهی به عنوان بازار اهرمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که حجم ۳۵ هزار میلیارد تومانی دارد، این در حالی است که نسبت به بازار سهام حجم بازار بالا نیست اما مقدمه و شروع خوبی است و امیدواریم در آینده با نقش بخش خصوصی بتوانیم این بازار را گسترش دهیم.

محمدی گفت: بورس ها و شرکت فناوری برنامه های مشترک زیادی داشته اند و امیدواریم بتوانیم اوراق اختیار و سایر ابزارها را هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حمایت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران در دستور کار است، عنوان کرد: سامانه زمان سنجی فعالیت ها و صدور مجوزها راه اندازی شده است و در بازار سرمایه سرعت صدور مجوزها باید تسریع شود.

وی گفت: اگر خواستار حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور هستیم باید ظرفیت های موجود را برای آنها تشریح کنیم.

رئیس سازمان بورس افزود: بازده واقعی با توجه به کاهش نرخ تورم مناسب است و با توجه به اینکه نرخ تورم ۷.۸ درصد است باید میزان بازده را بالا برد و در عین حال پیش بینی صادرات نفت وجود دارد و بازده واقعی سرمایه گذار خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است.

محمدی بر داشتن بسترهای اطلاع رسانی قوی تاکید و بیان کرد: البته مصوبه ای را سازمان بورس داشته که بر اساس آن سرمایه گذاری های بزرگ می تواند در شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام شود.

وی مزایای ورود سرمایه گذاری خارجی را افزایش شفافیت و شفاف سازی صورت های مالی اعلام کرد و گفت: وقتی سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد کشور سهیم می شوند می تواند امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری را افزایش دهد.

وی اظهار امیدواری کرد که بتوان راه را برای ورود بیشتر سرمایه گذاران خارجی فراهم کنیم.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال