اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به خاطر نمره ۱۸ (۶ عکس)


اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به خاطر نمره ۱۸

اقدام به خودکشی معمولا با پشیمانی همراه است؛ نکات متعددی دیده شده که اقدام به خودکشی در خردسالان و نوجوانان، به آنها یاد گرفته شده است، دانشجوی پزشکی که به دلیل نمره ۱۸ اقدام به خودکشی کرد،گشت‌زنیهای پلیس فتا در فضای سایبری بسیار کم است …

عکس شماره ۱ ⇩

عکس   اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ خودکشی عبارت ایست که طی روزها و ماههای اخیر بارها بر صدر اخبار پربازدید حوادث رسانه های کشور قرار گرفته و حتی از پربازدیدترین اخبار روز خبرگزاریها بوده است.

طبق آمار اعلام شده از سوی احمد با شهامتی؛ رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال ۱۳۹۴، ۴۰۲۰ مورد خودکشی منجر به فوت در کشور به ثبت رسید که ۲۸۸۷ مورد از این خودکشیها مربوط به آقایان و ۱۱۳۳ مربوط به بانوان بوده است؛ این آمار در حالی اعلام شد که شمار اقدام به خودکشی مدام چند برابر خودکشیهای منجر به فوت است.

اما در خودکشیهای که در سال ۹۵ پیش آمد شاهد پدیده تازه «خودکشیهای دو نفره» بودیم، اولین خودکشی همزمان دو نفره در سال ۹۵ در یاسوج پیش آمد؛ در این داستان دو جوان بیست و هفت و بیست و هشت ساله یاسوجی خود را با طناب حلق آویز کردند، در وصیت نامه منتسب به این دو جوان، خستگی از دنیا دلیل این اقدام عنوان شده بود.

تنها چند روز پس از انتشار خبر خودکشی جوانان یاسوجی، دختران سیزده و چهارده ساله در خیابان پیامبر غربی تهران بزرگ با پریدن از طبقه پنجم آپارتمان به زندگی خود انتها دادند، بررسی دلیل خودکشی این دو دختر نوجوان نمایان کرد که آنها پیش از اقدام به خودکشی در کانال اپلیکیشن تلگرامی ویژه ای عضو بودند که محتوای اصلی این کانال، القای یاس، ناامیدی و حتی ارائه راهکار هایی برای انتها دادن به زندگی بود و این دو دختر از این کانال اپلیکیشن تلگرامی تأثیر پذیرفته بودند.

پنج روز پس از انتشار خبر خودکشی دختر نوجوان تهرانی پسر و دختر جوان کیاسری در اقدامی شبیه با جوانان یاسوجی خود را از درخت حلق آویز کردند، مدتی پیش نیز دو جوان همدانی با حلق آویز کردن به حیاتشان انتها دادند.

پس از خودکشیهای اخیر، برای بررسی دلایل و روش های رویارویی با خودکشی، میزبان اساتید و صاحب نظران این حوزه در باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» بودیم؛ در این نشست تخصصی که با وجود دکتر جعفر کوشا؛ رئیس اجلاس ایرانی جرم شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی و دکتر مهدی کریمی؛ روانپزشک و متخصص در زمینه خودکشی به انجام رسانده شد؛ مباحثی از جمله نحوه انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها، نقش اینترنت در بروز خودکشی، روش های عملیاتی و نقش سیستم های اجرایی برای جلو گیری از خودکشی مورد بحث قرار گفت.

بخش نخست این نشست تخصصی با عنوان «ضرورت تشکیل کمیته زیان های خودکشی زیر نظر ریاست جمهوری/ انتشار اخبار خودکشی قبح آن را می شکند» و بخش دوم با عنوان «سعادت آباد، فرحزاد و شوش بیشتر از محله کشورمان و خورشید مستعد اقدام به خودکشی/ کنکوریهای ناموفق، پرخورهای عصبی و فرزندان متارکه در معرض خطر» انتشار داده شد؛ در ادامه مشروح بخش سوم این نشست اهداء مخاطبان ارجمند تسنیم می شود.

تسنیم: در نکات متعددی دیده شده فرد پس از اقدام به خودکشی پشیمان شده، به طور مثال افرادی که دارو می خورند و پس از آن پشیمان می شوند بنابراین آیا واقعا افرادی که خودکشی می کنند (مخصوصاً نوجوانان و جوانان)، درک درستی از لحظه وقوع خودکشی و زجری که آن لحظه امکان می دارد با آن روبه رو شوند، دارند؟

کریمی: خودکشیها را به دو دسته کلی برنامه ریزی شده و بدون برنامه ریزی قبلی (تکانه ای) انتخاب میکنیم؛ در سنین پایین، اقدام به خودکشی به دلیل احساسات، عواطف و منطقیت پایین معمولاً اقدام به خودکشی به صورت تکانه ای انجام می شود؛ این اشخاص تحت تاثیر یک احساس عاطفی، طرد شدن، ناکامی و تراژدی سازی از یک استرس بسیار کوچولو (که این استرس امکان می دارد برای دیگران اصلاً استرس به حساب نیاید) اقدام به خودکشی می کنند.

اینها، افرادی هستند که اقدام به خودکشی آنها، معمولا با پشیمانی همراه است یعنی آن لحظه به صورت ناگهانی اقدام به خودکشی می کنند؛ من با اشخاص متعددی گفت و گو کرده ام که با داروهای بسیار خطرناک اقدام به خودکشی و در نهایت از دنیا رفته اند (داروهایی که اقدام به خودکشی با آن برگشتی ندارد)، در طول وقتی که گفت و گو صورت گرفت آنها کاملاً از اقدام به خودکشی پشیمان شده بودند اما پشیمانی سودی نداشت و منجر به فوتشان شد بنابراین اقدام به خودکشی در سنین پایین تر به همراه اقدامات بدون برنامه ریزی شده است.

معمولاً اقدام به خودکشیهای موفق برای آقایان در سنین بالای ۴۵ سال و برای بانوان در سنین بین ۵۵ تا ۶۰ سال ناشی از افسردگی، به همراه برنامه ریزی قبلی و وصیت کردن است یعنی پیش از اقدام به خودکشی برخی از لوازم خانه شان را می بخشند، کارهای خیرخواهانه به انجام میرسانند، وصیتنامه مینگارند؛ دیگران با اتفاقاتی که این فرد به انجام میرساند باید متوجه شوند که شاید از زندگی دل بریده است و قصد انتها دادن به زندگی خودش را دارد.

در سنین بالاتر اقدام به خودکشیها، با برنامه ریزی، وصیت قبلی و کامیاب تر است و اقدام آنها منجر به مرگ می شود و معمولاً بازگشتی در آن نیست اما در سنین پایین تر اقدامات به صورت تکانه ای است و احتمال بازگشت در آنها وجود دارد.

کوشا: همانطورکه دکتر کریمی مطرح کردند وجود نامه پس از خودکشی حاکی از عدم پشیمانی است یعنی فرد می آگاهی داشته چه می کند، او قاطع بوده و به آثار و عارضه کار خودش آگاه بوده است، مورد بعدی در ارتباط با انگیزه های مربوط با خودکشی است، قادر هستیم با بررسی انگیزه ها در مورد پشیمانی یا عدم پشیمانی فرد پس از اقدام به خودکشی تفکیک قائل شویم.

وقتی، فردی که خودکشی می کند، دست خودش نیست مثلاً وقتی فردی، مواد توهم زایی به کار میبرد در این شخص پشیمانی و عدم پشیمانی مطرح نیست اما به طور مثال فردی که در ارتباط با موضوع های ناموسی تصمیم هیجانی در اقدام به خودکشی می گیرد، دلیل بر آن است که آگاهی نمیدارد چه می کند و باید این اشخاص را در زمره تهدیدکنندگان انتخاب کرد، این اشخاص خواسته هایی را اعلام می کنند و اگه اطرافیان به خواسته هایشان دقت دارند شاید دیگر خواسته را تکرار نکند اما وقتی که خواسته را مدام تکرار و کسی به خواسته اش دقت نداشت، اقدام به خودکشی می کند؛ اقدام به خودکشی که با پشیمانی همراه است.

در پرونده ای که وکالت آن را عهده داشتم جوانی به خواستگاری فرزندی رفته و از آن دختر جواب منفی شنیده بود، پس از این خواستگاری ناموفق، شخصی به پسر جوان گفته بود مجدداً به خواستگاری دختر برو و در آنجا بگو قصد خودکشی داری، در نهایت آن پسر مجدداً از شیراز به تهران بزرگ آمد و پس از تهیه بنزین در حیاط منزل دختر محبوبش خودش را آتش زد و عاقبت در بیمارستان فوت کرد؛ آن پسر نمیاندیشید فوت بشود، با این کار قصد جذب دختر محبوبش را داشت اما روش پر خطری را بهره گرفته بود و گمان می کرد با این کار می تواند دختر محبوبش را به دست بیاورد.

سابقه خودکشی در اقدام به خودکشی اهمیت دارد، در حال حاضر اشخاص زیادی به بیمارستان لقمان مراجعه می کنند که با دارو اقدام به خودکشی کرده اند و اقدام آنها موفق نبوده است، باید به مردمان و جوانان و نوجوان آگاهی و آموزشهای بازدارنده بدهیم، و نهایتاً مردمان آگاهی بدارند که عواقب اقدام به خودکشی به کجا می انجامد به طور مثال اگه دست به سیم برق بزنند یا از بلندی خودشان را پرت کنند نابود میشوند اینطور نیست که پس از آن پشیمان بشوند.

عکس شماره ۲ ⇩عکس   اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸

مردمان باید آگاهی بدارند که توهم ناشی از مصرف مواد مخدر یا مواد صنعتی شبیه به شیشه و کراک، بالاست یعنی فرد در جاده ای سریع ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است ناگهان بر اثر توهم ناشی از مصرف در ماشین را میگشاید و پیاده می شود، توهمی که برای این مصرف کنندگان این دسته از مواد مخدر رقم میخورد در اثر استعمال ارادی و به دلیل عدم آگاهی است، به کار برنده آگاهی نمیدارد که این مواد مواد مخدر تا چه میزان توهم زا است رحلت کرده مواد مخدر گیاهی بیشتر مخدر بودند در حالیکه اکنون موادهای مخدر، توهم زا نیز هستند.

قرایی مقدم: من با مطالب دکتر کریمی قبول می دارم یعنی خودکشی در سنین پایینتر عاطفیتر است اما هر چه سن خودکشی بالاتر می رود فرد از نظر بر آن شوی آگاهانه تر عمل می کند اما «دورکیم» می گوید «خودکش می داند که می خواهد خودش را بکشد» اما جوانان در یک لحظه بر آن میشوند و خودکشی می کنند.

اما من با نظر دکتر کوشا برای آموزش جامعه مخالف هستم، مشکل جامعه با آموزش حل نمی شود باید کار سازیم، نشاط و شادمانی بیاوریم، ازدواجها سنجیده تر و منطقیتر شود، تشنجهای داخل جامعه کم و ارزشها و هنجارها معلوم شود، آموزش این همه نقل شده است، اما به چه دلیل آمار خودکشی بالا می رود؟

کوشا: نقل نشده! دکتر قرایی یک مورد بگویید که درباره راههای جلو گیری از خودکشی در صدا و سیما آموزش داده شده است؟ کلی صحبت نکید و علمی بحث کنید.

قرایی مقدم: در حال حاضر برنامه های صدا و سیما این را مطرح می کند و دهها مقاله در این زمینه وجود دارد.

کوشا: اتفاقاً در دادسرای امور جنایی تهران بزرگ پرونده ای در مورد سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» تشکیل شده؛ این سریال برعکس عمل کرده و خودکشی را آموزش داده است و پرونده شکایت از این سریال در دادسرا است.

قرایی مقدم: آموزش یک عامل است.

کریمی: پیوسته قبول می دارم که آموزش در رأس امور و بسیار تأثیرگذار است، آموزش می تواند گروهی ، خانوادگی در سطح جامعه یا فردی باشد، وقتی فردی انتظاراتش از خودش برآورده نمی شود، اقدام به خودکشی می کند یا احساس می کند انتظارات خانواده را قادر نیست تخمین زند مثلاً دانش یاد گیری که می خواهد حتماً در کنکور در رشته پزشکی یا مهندسی دانشگاه شریف قبول شود اما نتایج آزمونهای او نمایان کننده توان کمتر وی است، مراجعه کننده های زیادی دارم که می گویند توان برآورده کردن انتظارات خانواده را ندارند و در نتیجه اقدام به خودکشی می کنند؛ اینجاست که آموزش فرد نقش دارد و پس از آن با خانواده او حرف میزنیم و آنها انتظاراتشان را کم میکنند چون تندرست و زنده بودن فرزند از قبول شدن در کنکور مهمتر است، آموزش جامعه نیز حتماً نقش می دارد متأسفانه دچار یکسری تناقضهایی در برنامه ، فیلم و تعلیم هایمان هستیم و متولیان و سیاستگذاران باید در این زمینه از اساتید مجرب بهره گیرند و آموزش را در سطح جامعه گسترش دهند.

قرایی مقدم: آیا واقعا تعلیمی از اسلام بالاتر داریم؟ آیاتی در قرآن کریم آمده که در منع خودکشی است، کسی که خودکشی می کند در قبرستان مسلمین دفن نمی شود.

کوشا: دلهره هایی در مدرسه بوجود مییاورند که دانش آموز باید حتما ۲۰ بیاورد، مسابقه آنچنانی بوجود مییاورند، استرس باید آموزش داده شود که به چه دلیل کنکور هدف گذاشته شده است، این همه درس خوانده بیکار داریم!

قرایی مقدم: در این مورد تلویزیون حرف نزده است؟

عکس شماره ۳ ⇩عکس   اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸

کوشا: خیر! صدا و سیما درپی کار خودش است وقتی که فرد درباره مسأله علمی حرف میزند، می گویند وقت نداریم! برای این که آگهی تبلیغاتی انتشار دهد و پول می خواهد.

قرایی مقدم: در مورد کنکور مدام حرف زده میشود که خانواده ها استرس نداشته باشید، برنامه های روانشناسی قرار داده شده است.

کوشا: این موراد از جنبه جامعه شناسی وعظ است و آموزش نیست.

تسنیم: اخیراً با ازدیاد رسانه های آنلاین شاهدیم برخی از جرم و جنایتها در بستر اینترنت شکل می گیرد و فضای رابطه ای تازه سبب بسترسازی در این جنایتها می شود، این اینترنت در اقدام به خودکشیهای اخیر نیز موثر بوده است به طور مثال در خودکشی دختران سیزده و چهارده ساله تهرانی شاهد بودیم این دختران عضو کانال اپلیکیشن تلگرامی ویژه ای عضو بودند که محتوای اصلی این کانال، القای یاس، ناامیدی و حتی ارائه راهکار هایی برای انتها دادن به زندگی بود و این دو دختر از این کانال اپلیکیشن تلگرامی تأثیر پذیرفته بودند با این وجود در حال حاضر بستر اینترنت و شبکه های متعدد اجتماعی تا چه میزان در سوق دادن افکار نوجوان و جوانان و اقدام به خودکشی در آنها تأثیرگذار است؟

کریمی: در اقدام به خودکشی متأسفانه بحث آموزش نیز وجود دارد؛ در نکات متعددی دیده شده که اقدام به خودکشی در خردسالان و نوجوانان، به آنها یاد گرفته شده است؛ از افرادی که با آنها مرتبط بودند یا از اعضای خانواده، دوستان و افرادی که پیش از آنها اقدام به خودکشی موفق یا ناموفق کرده اند.

وقتی که فردی اقدام به خودکشی می کند گروهی از اشخاص خانواده و دوستان پیرامون فردی که اقدام به خودکشی کرده را می گیرند و به هر حال قضیه برای اطرافیان فردی که خودکشی کرده، بسیار پررنگ می شود و شاید گمان کنند با خودکشی مورد توجه قرار می گیرند، ارتباط با فردی که خودکشی کرده خود نوعی آموزش را درپی دارد،افرادی که در سنین پایین شبیه به هشت و ده ساله اقدام به خودکشی کرده اند، آموزش در آنها خیلی هویدا بوده و آنها خودکشی را آموخته اند.

موضوعی بنام «Parasuicide» داریم؛ یعنی اقداماتی شبیه به خودزنی که در جوار خودکشی به حساب مییاید و خودکشی نیست و هدف فرد، برطرف کردن خودش نیست اما به هر حال بعضی اوقات این اقدامات منجر به مرگ می شود، در سنین پایین تر و در افرادی که پایه خانوادگی مناسب و به دلیل اختلافات خانوادگی، پختگی کافی ندارند هم دچار سوءمصرف مواد می شوند و هم به سمت خودزنی می روند.

تلقی و درک اشخاص از دلهره هایی که در سنین گوناگون به آنها وارد می شود، فرق می دارد؛ گاهی استرس ثابتی در سن هشت، همان استرس در سن ۱۵ و مجدداً در سن پنجاه سالگی به فرد وارد شود، وقتی فرد از آن استرس، تراژدی سازی می کند و یک استرس بسیار کوچولو را تبدیل به تراژدی می کند؛ بانمک است که نقل بکنیم یک دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸ اقدام به خودکشی کرده بود یعنی انتظار داشت نمره او ۲۰ شود و چون این موضوع برای او استرس بود، اقدام به خودکشی کرد.

عکس شماره ۴ ⇩عکس   اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸

مسئله دیگر هم بزرگنمایی شدن خود فردی است که اقدام به خودکشی می کند، بهلحاظ شخصیتی گاهی فرد اقدام به خودکشی می کند تا خودی در جامعه نمایان کند یعنی به دلیل ناکامیهای زیادی که داشته و مورد طردهای متعدد عاطفی و بی توجهی از جامعه قرار گرفته است می خواهد حداقل با خودکشی کردن مطرح شود، در این نکات نیز امکان می دارد در سنین پایینتر چون فرد بینش کافی را نداشته و پختگی کافی را به لحاظ فکری ندارد، دست به خودکشی بزند.

قرایی مقدم: بحث رسانه های بیگانه و اینترنت به طور کلی نقش می دارد به طوری که نوعی آموزش می دهد، من با بحث آموزش مخالف نیستم، آموزش باید در همه جا باشد، کسی منکر تعلیم و تربیت نیست که بگوییم آموزش ندهیم، اساس زندگی آموزش و ابتدایی ترین نهاد است مسئله مدنظر من تک علّی گریه نکن نیست اما رسانه های بیگانه مستقیم خودکشی را تبلیغ نمی کنند و از طریق سریال، فیلم، پویانمایی و … بحث می کنند و اینها در اقدام به خودکشی تاثیر می دارد یعنی شیوه آموزش را صحیحتر از ما مصرف میکنند، یک آمریکایی نقل نمیکنید ایالات متحده بزرگ است، این بزرگی را در درفشش و در «تام و جری» نمایان میکند، رسانه های بیگانه با توجه به تئوریهای «مارشال مک لوهان» و… برنامه هایشان را طوری تمرین می کنند و به خورد مخاطب می دهند اما ما این کار را نمی کنیم، اساس این رسانه ها شیوه هایی است که مصرف میکنند.

در حال حاضر از طریق سریالهای «فارسی وان» و «جِم» طوری مطرح می کنند که همه این جامعه بد است و فرد را ناامید و مأیوس می کنند در خانواده ها هم طوری شده است که کعبه آمال فقط نمره ۲۰ و پزشکی است، جامعه این کعبه آمال را ایجاد کرده که جوانان فقط باید در رشته پزشکی و مهندسی درس خوانند و جراح مغز و قلب شوند.

به دلیل آگاهی ندارم کاری رادیو و تلویزیون، درصدی از نوجوان و جوانان از خردسالی رسانه های گوناگون و متنوع بیگانه را می نگاه کند و رسانه های بیگانه این مسائل را به خورد جوانان و نوجوانان ما می دهند و در نتیجه آمار خودکشی بالا می رود.

در حال حاضر حدود ۴ میلیون جوان بیکار در جامعه داریم، تورم، بیکاری و قیمتی ای آمار خودکشی را بالا می برد، تمامی عوامل خودکشی به جامعه برمی گردد، خودکشی پدیده تام است، یک دلیل نیست، در کشور ماه دهها دلیل در اقدام به خودکشی تاثیر می دارد و باید چک شود، مسئولان باید روی این مسائل چک کنند.

کریمی: اصلی ترین مسأله این است که سیاستهای پنهانکاری نباید در جامعه موجود موجود باشد، بالاخره در جامعه مبتلا به این معضلات هستیم، آمار متارکه و سوءمصرف زیاد است.

قرایی مقدم: هر ساعت ۱۹ متارکه ثبت و از هر سه ازدواج، یکی منجر به متارکه می شود، حقوقهای نجومی و قاچاق کالا خودش یکی از عوامل [برای اقدام به خودکشی] است، به چه دلیل یک استاد دانشگاه که چند دهه سابقه تدریس دارد باید ۵ میلیون و یک فرد دیپلمه ۲۰ میلیون حقوق بگیرد، چه کسی اختلاف و شکاف طبقاتی را زیاد کرده و جوانان را مأیوس کرده؟ جوان ، مایوس شده که خودش را حلق آویز می کند، جوان پیش خود می گوید چه آینده ای دارم و به دلیل عدم مسکن و شغل مزدوج نمیشود، در حال حاضر میانگین سن ازدواج در فرزند ها به ۲۸ سال رسیده است.

عکس شماره ۵ ⇩عکس   اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸

کوشا: فناوری می تواند فرهنگ یک جامعه را بالا ببرد و اخبار را به راحتی به مردمان برساند و از طریق داده ها و آموزش در فضای سایبری قادر هستیم فرهنگ مردمان را زیاد بکنیم، در مورد این کاربرد فناوری کسی شک ندارد اما ما به عنوان یک جامعه در حال گذار یا گذر فناوری را با عنوان «فضای سایبر» برگزیدیم بدون این که زیرساختها و پیش زمینه ها را برای مردمان فراهم کرده باشیم؛ فضای سایبر، فضای بسیار عالی ای است برای این که بتوانیم با یکدیگر مرتبط باشیم، جهان احتیاج به ارتباط دارد، اعتقاد به یک دهکده داریم، در جهت بین المللی سازی و بین المللی شدن اقتصاد، فرهنگ، حقوق و… فناوری می تواند در فضای سایبر به ما مدد شایانی کند.

در کشورهایی شبیه به کشورمان که مذهبی هستیم در عین حال دروازه هایی با عنوان «درگاه» گشوده شده و اطلاعات پشت سر هم وارد این درگاه ها می شود اما در فضای واقعی می گوییم اگه پنجره اطاقی را گشاییم امکان می دارد تمام جانداران موذی وارد آن اتاق و فضا شوند؛ در فضای سایبر کشور احتیاج به توری و فیلتری داریم که اطلاعاتی را می خواهیم وارد فضای سایبر کشور کنیم و آنها را براساس فرهنگ جامعه خودمان منطبق کنیم.

به هر حال فضای سایبر می تواند یک وسیله انتخاب جرم باشد، یعنی ناهنجاری از این طریق صورت گیرد، دقیقاً قانون گذار ایرانی به این مسأله توجه داشت که تحریک خودکشی از طریق رایانه جرم انگاری شد چون در فضای سایبر شما فرد مقابلتان را نمی نگاه کنید، در بسیاری از عروسی های آنلاین که منجر به متارکه می شود به دلیل این است که فرد فریب می خورد و صحنه مقابلش را نمی نگاه کند.

فرزندی در مراجعه به من گفت «با فرزندی در اینترنت و از طریق چت» آشنایی پیدا کردم، آن پسر در چت آنلاین خودش را ۲۵ ساله شناساند اما در واقعیت سی و پنج سالش بود و وقتی که مزدوج شدیم متوجه سندار او شدم یا در مورد دیگری فرزندی با فرزندی در اینترنت آشنایی پیدا کرده بود و آن پسر از دختر خواسته بود که عکس عریانش را اعزام بکند، آن دختر هم این کار را کرده و بعد والدینش از این کار مطلع شده بودند و چون والدینش آدمهای متعصبی بودند اقدام به خودکشی کرده بود.

اعتقاد داریم که در فضای سایبر مهار باید شدیدتر باشد؛ مهار به معنای محدودیت نیست و به معنای نظام مند کردن است، در حال حاضر در کشوری شبیه به کشور چین یا ایالات متحده گشت زنیهای را در فضای سایبر بوجود آورده اند و دسترسی به اطلاعات، تصاویر و … نسبت به سن برنامه ریزی شده است.

در شرایط فعلی با عضویت در تلگرام به سرعت برای مخاطب پیامهای متعدد می آید و مدیر کانال اپلیکیشن تلگرامی یا اشخاص گروه به مخاطبهایشان دقت نمیدارند که چه کسانی هستند، در فضای واقعی مخاطب و درجه وی را می شناسیم اما در فضای ناشناخته ای شبیه به سایبر به طور مثال یک پسر سیزده ساله که نسبت به حیاتش امیدوار است با یک مرد شصت ساله که از حیاتش ناامید شده می تواند مکالمه کند و آن مرد ناامید اطلاعاتی به نوجوانی می دهد که امیدوار به آینده است.

در فضای سایبر باید اولاً فرهنگ بهره گیری از فناوری را زیاد بکنیم که این احتیاج به کار سفت دارد و متأسفانه متولیان فرهنگی ما یا غافل یا جاهل یا اساساً به نظر من معاند هستند و از جامعه ما غفلت کردند، امروزه با بهره گیری از فناوری قادر هستید یک حدیث امامان معصوم را از طریق تلگرام به همه منتقل بکنید و این بسیار خوب است، حضرت هم چند بار نقل کرده اند که از فناوری بهره گیرید؛ با بهره گیری از همین فناوری نامه ایشان به جوانان غربی ارسال شد.

اما این سؤال مطرح است که متولیان فرهنگی، وزارت ارشاد و حوزه و دانشگاه تا چه حد در جهت به کارگیری و بهره گیری از فناوری فعالیت کرده اند؟ در بحث آموزش در مدارس باید به دانش آموزان بگویند که نباید وارد هر کانال اپلیکیشن تلگرامی شوند یا حداقل کانالهای نامناسب را فیلتر کنیم، اکنون پلیس فتا اقداماتی در حال انجام دارد اما گشت زنیهای پلیس فتا در فضای سایبری بسیار کم استچون نرم افزاهای پلیس فتا بسیار محدود استمثلاً باید نرم افزاری در اختیار والدین گذارند که آنها بتوانند با بهره گیری از این نرم افزار بر فرزندان خود در اینترنت نظارت و مهار داشته باشند اما در حال حاضر به کنج اتاق می روند و در هر گروهی عضو می شوند.

بنابراین مهار ما براساس فرهنگ باید به صورت نظام مند دربیاید، امروز بودجه اختصاص کشف کرده در مجلس در قبال مسأله فرهنگ بسیار پیش پا افتاده است، اقتصاد بسیار مهم شده در صورتی که مسأله فرهنگ اهمیت ندارد، امروزه از اخلاق رانده شده ایم، تهمتهایی که در فضای سایبر می زنند و تصاویری که در این فضا می اعزام کنند خلاف اخلاق است، انحطاط اخلاقی سبب شده که امروز جوان به هر کاری دست بزند، هر موضوع، عکس و تصویر و غزلی را در اینترنت برای دیگران ارسال می کند، خط قرمزها نابود شده است.

رحلت کرده در فضای واقعی در خانه را می بستیم و هر کس قصد وارد شدن به خانه مان را داشت، در می زد اما اکنون در اینترنت کسی برای وارد شدن به حریم شخصی شما در نمی زند بنابراین با فناوری، آزادی اطلاعات و سیر جریان اطلاعات مخالف نیستیم، باید همه چیز را همگان آگاهی بدارند اما باید آگاهی بدارید اگه چلوکبابی به یک طفل دهید، این غذا در ظرفیت او نیست و شکم وی غذا را پس می زند در صورتی که غذا خوب است اما متناسب با اقتضای حال آن کودک نیست.

کریمی: سطح اخلاقیات در جامعه ما بسیار پایین آمده است و باید در مورد پایین آمدن سطح اخلاقیات آسیب شناسی کنیم، شاید دلیل این اتفاق فقط مقوله فرهنگی نباشد، گمان می کنم که اکثر مردمان عوام هستند و درصد کمی از مردمان ما فواید هستند، پیوسته در جوامع، عوام دنباله رو فواید هستند و وقتی که عوام نگاه بکنند در سطح فرهنگی و در سطوح دیگر دروغگویی بین فواید بالاست، میزان نیکو کاری، اندیشه، کردار و رفتار ناثواب درمیان فواید جامعه زیاد است، عوام نیز دنبال فواید می روند و دچار تعارض فرهنگی و عناد می شوند.

به چه دلیل به این سمت و سو ما رفتیم که متأسفانه جامعه دچار خرابی، احساس ناامیدی و بیکاری زیاد شده است، خردسالان و نوجوانان وقتی اینها را می بینند دچار تعارض، بی فرقی نسبت به زندگی می شوند، عشق، علاقه و انگیزه آنها نسبت به زندگی پایین می آید، ما باید آسیب شناسی را در سطح بالاتر به انجام برسانیم.

کوشا: یک ضرب المثل ژاپنی می گوید «دُم طرف سَر می رود»، در رأس یک اداره اگه مدیر سلامت و اخلاقمدار باشد، کارمندان آن اداره نیز اخلاقمدار هستند، به طور مثال اگه رئیس اداره، ورزش فوتبال پسندیده باشد صبح که سر کار می رود همه کارمندان او درباره ورزش فوتبال حرف میزنند، اگه اهل سینما باشد همه درباره سینما و فیلمها صحبت است، این ضرب المثل بسیار اهمیتی می دارد، باید سؤال بکنیم اکنون در کشور ما سر کجا می رود؟ سَر در حال رفتن به سمتی است که اخلاق را زیر پا قرار میدهد، امروز وقتی نوجوان کم بضاعت می نگاه کند معلمش، به خانه رفیقش می رود، معلم اختصاصی می شود و درس می دهد و بین پر درآمد و بی پول تفاوت قائل می شوند؛ این اختلاف طبقاتی سبب ایجاد گسل و گسست در جامعه می شود، ایجاد گسلها، زلزله به وجود می آورد می کند و زلزله و بحرانهای منفی زیادی در جامعه داشته ایم.

عکس شماره ۶ ⇩عکس   اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به دلیل نمره ۱۸

قرایی مقدم: باور می‌ دارم موضوعی که آقای دکتر کوشا مطرح کردند، مربوط به عوامل درونزاست، من ۳۰ سال پیش نگاشتم «بیگانگی با فرهنگ ملی از کودکستان شروع می شود»، «ایرانی بمانیم اما از تمدن غرب عقب نمانیم»، «زنگها برای ما به صدا در می آیند»، «در افکار خود خانه تکانی کنیم»، «خانه از پایبس ویران است»، کشور ژاپن ۱۹۴۸ انقلاب فرهنگی کرد، ژاپنی، ژاپنی مییاندیشد، گفت ژاپنی بمانیم اما از تمدن غرب عقب نمانیم، مثلاً مدتهاست که در مورد غذای سریع و ساندویچ حرف زده میشود اما آیا واقعا قادر هستیم آن را برطرف بکنیم؟ به هیچ عنوان! چون غذای سریع مناسب زندگی صنعتی است.

اقتدار پدر و مادر در داخل خانواده نابود شده است، اقتدار معلم را برطرف کردیم، ارتباطات داخل خانواده، ارتباط «موزاییکی» است، یعنی مادر در مطبخ است، پدر نشریه می خواند، دختر با تلفن حرف میزند و پسر غذا می خورد، ما خودباخته شدیم، این خودباختگی به تئوری «آنومی اجتماعی» و به این که جامعه نابود شده است، برمی گردد.

جهان امروز به وعده «پیتریم سوروکین» «جهان مادیات و حِسیات است»، دوره شهودی عقلانی گذرانده شده بنابراین ذهنیت و عشق، معنویات و همه چیز پول شده است.

اکنون کدام پدر در خانواده توانایی دارد؟ بنده به عنوان پدر توانایی دارم؟، خیر! چون توانایی را از ما گرفته شده است، پایه های فرهنگی سست شده است، رهبری در رابطه با «ولنگاری فرهنگی» حرف زدند، ولنگاری را چه کسی به وجود آورد؟ ولنگاری را من معلم به وجود آوردم! مسأله فرهنگ مزاح نیست،اکنون نیز دروازه وارد شدن اطلاعات را ول کردیم و اینترنت همه را تحت تأثیر قرار داده است، بسیاری از جوانان جامعه ما سمت شبکه های «فارسی وان»، «من و تو» و «جم» رفته اند، علاوه بر این سال پیش ۸ میلیون از مردمان کشور ما برای مسافرت به آنتالیا رفتند و ۱۸ میلیارد دلار آنجا خرج کردند چون برنامه های تلویزیون را تا یک بچه می نگاه کند، خاموش می کند، خنده و نشاط در این برنامه ها وجود ندارد، جامعه ای هم که در آن خنده نیست، هیچ چیز دیگری در آن نیست.

در نتیجه باور می‌ دارم عوامل درونزا سبب شده که ما دیگر ایرانی نمانیم، تا وقتی که این عوامل درونزایی شبیه به بیکاری، متارکه، آشفتگی ها، تجردگرایی و… کاهش داده نشود، آمار خودکشی، فساد و … ازدیاد کشف خواهد کرد.

—براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد—

تهیه از : ستايش ی.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رواست در بر اگر می‌طپد کبوتر دل
««« »»»
که ديد در ره خود تاب و پيچ دام و نشد

اقدام به «خودکشی» برای مطرح شدن در جامعه و غلبه احساسات/ خودکشی دانشجوی پزشکی به خاطر نمره ۱۸ (۶ عکس)

TT / 779 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال