انتقاد از خلاء بانکها در پروژه های عمرانی


به گزارش صبحانه، مرسل جلالی اظهار کرد: اجرای پروژه های بزرگ کمکها و حمایتهای مختلفی را می طلبد. تا حمایتها همه جانبه نباشد پروژه ها به مشکل برمی خورند.

وی افزود: هیچ جای دنیا نمی بینید که یک پروژه با ۴۶۰ واحد مسکونی و ۷۰ هزار متر مربع به طور کلی از طریق مجموعه بخش خصوصی تامین مالی شود. همه جای دنیا تامین مالی با بانکها است که مستقیم یا با واسطه سرمایه گذاری می کنند.

این انبوه ساز ادامه داد: در حال حاضر در ایران شرایط به گونه ای است که اگر یک سازنده بخواهد برای پروژه های بزرگ وام کلان بگیرد با توجه به بهره های ۳۰ درصد به بالا، بهره وام، پروژه را می خورد. لذا در صنعت ساختمان نیاز به بازنگری اساسی در ضوابط و آیین نامه های بانکی داریم.

جلالی به قانون پیش فروش که اخیرا توسط وزارت راه و شهرسازی بازنگری شده اشاره کرد و گفت: یک خلاء قانونی وحشتناک در زمینه وجود داشت که امیدواریم با این اصلاحیه برطرف شود. ما از هر نوع قوانین سختگیرانه در زمینه پیش فروش حمایت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تا پیش از این پروژه‌هایی تحت عنوان فروش سهام مطرح می شد و پیش فروشهایی در بحث مسکن و ساختمان انجام می شد اما متاسفانه سوءاستفاده هایی صورت گرفت که ناشی از ضعف قوانین بود. تغییر قانون پیش فروش می تواند شرایط را به گونه ای برقرار کند تا افرادی که می خواهند پیش فروش کنند یک سری ضوابط مانند اینکه حتما ملک به ثبت رسیده باشد را رعایت کنند.

این انبوه ساز با بیان اینکه هم اکنون در دوران "مال‌ها" و ساخت مراکز تجاری در ایران قرار داریم، گفت: درخواست ما از دولت و مجلس این است که سازندگان را حمایت کنند تا ساختمانها با قیمت پایین تری به دست مصرف کنندگان برسانند اما هم اکنون چنین شرایطی حاکم نیست.

وی تاکید کرد: وقتی بانک ۳۰ تا ۳۵ درصد سود تسهیلات دریافت می کنند در واقع با این فرمول دولت دارد به ما می گوید باید ۱۰۰ درصد سود کنید که این مساله باعث بالا رفتن قیمت پروژه ها می شود. بعضی وقتها می گوییم اگر کمک نمی کنید لااقل اذیتمان نکنید.

جلالی به نبود مرجعی برای ارزیابی ساختمانها در ایران اشاره کرد و گفت: اغلب مراکز تجاری که در منطقه یک تهران ساخته شده است فاقد امکانات، خدمات استاندارد و کافی است. حتی پروژه های بسیار لوکس منطقه یک تهران که مراکز تجاری داخل آنها بیش از ۱۲۰ واحد نیست، از سقف خدمات برخوردار نیستند.

این انبوه ساز به مشکلاتی که سازندگان از سال ۱۳۹۱ به این طرف با آن مواجه شدند به پروژه برجهای دوقلوی کیش اشاره و خاطرنشان کرد: مدت زمان اجرای برخی پروژه های ما بالغ بر ۷ سال طول کشید. در زمان شروع کار، دلار ۱۲۰۰ تومان بود که در اواسط پروژه به ۳۸۰۰ تومان رسید و به ما شوک عجیب و غریبی وارد کرد. یعنی هزینه های سه برابر به سازنده تحمیل شد و ما وارد مسیری بی بازگشت شدیم. این در حالی بود که هیچ نوع کمک دولتی و بانکی به ما صورت نگرفت.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال