روابط دوشنبه پکن در راستای منافع امنیتی و ثبات منطقه است


روابط دوشنبه پکن در راستای منافع امنیتی و ثبات منطقه است

خبرگزاری فارس: روابط دوشنبه-پکن در راستای منافع امنیتی و ثبات منطقه است

«پراودا» چاپ مسکو با اشاره به تقویت همکاری‌های ارتشی کشور چین و تاجیکستان، تحکیم روابط «دوشنبه» و «پکن» در این زمینه را به نفع هر ۲ کشور و در راستای منافع امنیتی و ثبات منطقه عنوان کرد.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، نشریه «پراودا» چاپ مسکو، با انتشار گزارشی تحت عنوان «مانورها در پس زمینه یک تحدید قرار می داری» به تقویت همکاری های ارتشی «پکن» و «دوشنبه» اشاره کرد و آن را در راستای منافع امنیتی و ثبات منطقه اثرگذار آگاهی داشت.

در این مطلب که با قلم «سرگئی کوژمیاکین» نگاشته شده است، آمده است: اگرچه همکاری های ارتشی تاجیکستان و کشور روسیه را می شود یک نوع روابط باستانی عنوان کرد، اما ارتباطات این کشور با پکن در این حوزه یک پدیده تازه به حساب مییاید.

درپی هجوم اخیر طالبان به «قندوز» که همجوار با استان ختلان تاجیکستان است و تصرف مرکز آن دغدغه های مقامات تاجیک ازدیاد کشف کرد و باعث تقویت بیشتر و در وضعیت آماده باش قرار گرفتن نیروهای مرزبانی این کشور شد.

باید نقل کرد که دوشنبه در رویارویی با نیروهای خراب کار تنها به نیروهای داخلی خود امید نبسته بلکه گاهی تمرینات مشترک ارتشی با پایگاه ارتشی ۲۰۱ کشور روسیه نیز به انجام میرساند.

علاوه بر این با هدف تقویت مرز با کشور افغانستان بعد از ناامنی در این کشور و همچنین پیش گیری از تهدیدات خارجی برابر «دوشنبه» در مرکز تعلیمی «شیترو» ناحیه «اشکاشم» استان «بدخشان» رزمایش مشترک ارتشی ضد تروریستی تاجیکستان و کشور چین به انجام رسانده شد.

به این ترتیب، چنانچه همکاری دوشنبه با مسکو در این زمینه را می شود یک نوع همکاری باستانی عنوان کرد، ارتباطات این کشور در حوزه ارتشی با پکن یک پدیده تازه می باشد.

با این حال تاجیکستان و کشور چین در حوزه ارتشی اقدامات اهمیتی می داری را به صورت داده اند. از جمله با سرمایه طرف چینی مقر دیدبانی مرزی در استان ختلان و منزل افسران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان احداث شده است.

علاوه بر این در اواخر سپتامبر امسال کمیته امنیت ملی تاجیکستان توافق نامه ای با کشور چین برای ساخت و ساز ۱۱ واحد ارتشی و مرکز تعلیمی برای مرزبانان تاجیک را به تصویب رساند. تجهیزات مربوطه را همچنین طرف چینی ارائه خواهد کرد.

ضروری به یادآوری است که در ماه آگوست امسال نمایندگان ارتشی کشور چین، تاجیکستان، کشور افغانستان و کشور پاکستان حین مذاکراتی در رابطه با ایجاد «اتحاد ضد تروریستی ناحیه ای» که تبادل اطلاعات میان سرویس های امنیتی این کشورها را در بر می گیرد، توافق کردند.

نگرانی پکن و این همه تلاش های این کشور در این خصوص نه تنها به خطرات ناشی از کشور افغانستان ارتباط می دارد. بلکه چندین هفته پیش یکی از رسانه های آمریکایی مطلبی تحت عنوان «برنامه درازمدت برای کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی» را انتشار داد. در این مطلب درباره تهیه استراتژیک واشنگتن جهت خارج کردن کشور روسیه و کشور چین از این منطقه اظهار شده است.

جابجایی افسران آمریکایی به عنوان اساتید به یکی از پایگاه های ارتشی مستقر در استان بدخشان تاجیکستان، تقویت شبکه جاسوسی تحت پوشش سفارت ایالات متحده در دوشنبه و تحکیم ارتباطات با ساختارهای امنیتی این کشور از جمله اقداماتی است که در این برنامه استراتژیک آمریکایی درج شده است.

بنابراین ازدیاد توجه کشور چین به تاجیکستان کاملا قابل درک است. در این زمینه همکاری دوشنبه و پکن به طور کامل متقابلا مفید و در راستای منافع امنیت و ثبات منطقه است.

— ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد —

نگارش از : افسانه ا.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای عروس هنر از بخت شکايت منما
««« »»»
حجله حسن بيارای که داماد آمد

روابط دوشنبه پکن در راستای منافع امنیتی و ثبات منطقه است

TT / 122 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال