اربیل به دنبال الحاق زمین های آزادشده به اقلیم کردستان است


اربیل به دنبال الحاق زمین های آزادشده به اقلیم کردستان است

به اعتقاد دانشمند عراقی، اقلیم کردستان از ضعف نیروهای امنیتی بعد از وارد شدن گروهک تروریستی داعش به خاک کشور عراق استفاده می‌کند و بعد از اخراج این گروه تکفیری توانسته زمین‌های آزاد شده را جزئی از اقلیم کردستان شناساند.

عکس   اربیل درپی الحاق زمین های آزادشده به اقلیم کردستان است

«محمدباقر حکیم»، دانشمند و کارشناس عراقی در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اقدام دولت اقلیم کردستان و نیروهای پیشمرگ برای حفر خندق در پیرامون شهرهای شنگال و زومار در استان نینوا و برافراشتن درفشهای کردستان در این دو شهر و خواست نیروهای پیشمرگ و امنیتی کُرد در کرکوک از عرب ها برای ترک این استان، با اشاره به سبک سابق این بحث گفت: بحث حفر خندق در اوایل سال ۲۰۱۶ تولدی برجسته شد؛ اما این بحث به سرعت از جانب حزب دموکرات اقلیم کردستان انکار شد.

وی با توجه به فرصت طلبی اربیل اشاره داشت: قضیه حفر خندق چند روز گذشته مجدداً توسط نماینده «شبک ها» برجسته شد؛ اما عکس العملی در این امر از جانب حکومت اقلیم کردستان دیده نشد. بی شک امروز اقلیم کردستان از ضعف نیروهای امنیتی بعد از وارد شدن گروهک تروریستی داعش به خاک کشور عراق بهره میگیرد و بعد از اخراج این گروه تکفیری توانسته زمین های آزادشده را جزئی از اقلیم کردستان شناساند و حتی درفشهای خود را در این نواحی بالا ببرد.

دانشمند مسائل کشور عراق تلاش اقلیم کردستان کشور عراق برای الحاق نواحی گفته شده را مورد توجه گذاشت و اضافه کرد: شایان توجه است که نیروهای ارتشی اقلیم کردستان امروز تلاش می کنند تا این نواحی را رها نکنند و این بحث را چند بار از جانب رهبران خود اعلام کرده اند؛ اما سندی دال بر حفر خندق در این نواحی به صورت هویدا و روشن حضور ندارد. نکته موجود در حال حاضر تأکید رهبران اقلیم کردستان دال بر الحاق این نواحی به اقلیم کردستان است که آنها بر این موضع خود پافشاری می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که «سرنوشت نواحی مشمول ماده ۱۴۰ قانون اساسی کشور عراق به کجا ختم خواهد شد؟» خاطر نشان کرد: این ماده قانونی از سال ۲۰۰۵ تولدی تا به حال مورد بحث و تنش بین دو طرف بوده و هیچ گاه همکاری لازم از دو طرف برای رسیدن به نتیجه نهایی صورت نگرفته است. در واقع باید اقداماتی برای اجرای این ماده قانونی شبیه به بازگشت ساکنان عمده، سرشماری آنها در نواحی گفته شده و برگزاری رفراندوم صورت گیرد؛ اما حکومت مرکزی کشور عراق به خاطر این که در سال های گذشته پیوسته در بحران های گوناگونی سرگرم بوده، قادر نبوده است این قانون را اجرا کند.

حکیم از طرفی دیگر حکومت اقلیم کردستان را درپی فرصتی خواند که بتواند این نواحی را بدون اجرای اقدامات قانونی تصاحب کند و اضافه کرد: به چشم مییاید این فرصت بعد از وارد شدن گروهک تروریستی داعش به این نواحی مهیا شد. بیانیه هایی که از جانب رهبران اقلیم کردستان در این ماه ها انتشار داده میشود، لهجه زور و توانایی دارد که اقلیم کردستان دیگر از این نواحی بیرون نمیرود؛ اما به چشم مییاید بعد از خروج گروهک تروریستی داعش بحران این بحث در کشور عراق پررنگ خواهد شد.

وی با توجه به اقدام غیر مجاز اربیل تأکید کرد: سرنوشت این بحث باید در تعاون و همکاری بین حکومت مرکزی کشور عراق و اقلیم کردستان معلوم شود. اقدام اقلیم کردستان در حال حاضر غیر مجاز است و قادر هست در آینده شروع کننده بحران های سیاسی تازه ای بین دو طرف باشد.

کارشناس عراقی در پاسخ به این سوال که «آیا واقعا دولت اقلیم کردستان با سیاست جدید خود قصد بیرون رانندگی کردن عرب ها، ترکمن ها و شبک ها را از نواحی مذکور دارد؟» گفت: اقلیم کردستان به صورت مستقیم اعلام می کند که اقلیت ها خود خواهان الحاق این نواحی به اقلیم کردستان هستند که در واقع این بحث عمومیت ندارد. صحیح است که شماری از اقلیت ها این بحث را اعلام کرده اند؛ اما دربرابر تعداد قابل توجهی (احتمالا بیش از ۵۰ درصد اقلیت ها) خواهان نبود الحاق این نواحی به اقلیم کردستان هستند.

وی با اشاره به تلاش اربیل برای الحاق اقلیت ها به اقلیم کردستان کشور عراق تأکید کرد: اقلیم کردستان به صورت مستقیم این موضع را برجسته می کند و به صورت غیرمستقیم تلاش می کند تا کسانی را که با این برنامه مخالفت می کنند، از نواحی مورد نظر اخراج کند یا آنقدر آن ها را تحت فشار گذارد تا این که این خانواده ها خود از آن نواحی مهاجرت کنند.

دانشمند مسائل کشور عراق در پاسخ به این سوال که «خواست نیروهای پیشمرگ و امنیتی کُرد در کرکوک از عرب ها برای ترک این استان نیز در چارچوب سیاست جدید اربیل قرار می گیرد؟» اشاره داشت: این بحث صحیح است. همانگونه که نقل شد امروز گروه هایی از کردها به خانواده هایی که نگاه شان با برنامه کردها قبول نمی دارد فشار می آورند تا از این نواحی بیرون روند. این گروه ها که به عنوان گروه های غیررسمی و غیر مجاز کردی شناخته شده اند، با راهکارهای گوناگونی تلاش می کنند تا به این خانواده ها فشار بیاورند تا نواحی خود را رها کنند.

وی دو نکته را در مورد اقدامات پیشمرگ ها در کرکوک مورد توجه گذاشت و اضافه کرد: نکته اول تنش های نیروهای امنیتی کردی با این اشخاص و خانواده ها است. تنش ها در کرکوک چند بار در ماه های گذشته دیده شده که در نهایت معلوم شده است که برخی از نیروهای کردی تنش هایی را با نیروهای عربی شروع کرده اند و نقل میشود هدف اساسی این تنش ها فشار بر عرب ها و تحدید آن ها برای خروج از این نواحی است.

حکیم با اشاره به نکته دوم در این زمینه یاد آوری کرد: عرب های کرکوک چند مرتبه مورد هجوم گروه های تروریستی گروهک تروریستی داعش قرار گرفتند که این امر منجر به مهاجرت تعداد قابل توجهی از عرب های کرکوک از این ناحیه شد. این بحث واکنش سرپرست فدراسیون پناهندگان و آوارگان کشور عراق را نیز همراه با داشت. دشتی جمال، دبیر کل فدراسیون آوارگان و پناهندگان کشور عراق روزهای گذشته طی نامه ای به نجم الدین کریم، استاندار کرکوک مراتب دادخواهی و نقد این فدراسیون نسبت به اخراج ۲۵۰ خانواده عرب آواره از کرکوک درپی هجوم تروریستی عناصر گروهک تروریستی داعش به این شهر را ابراز داشت.

وی تلاش اربیل در نواحی مورد اختلاف را مورد توجه گذاشت و خاطر نشان کرد: اقلیم کردستان شرایط کنونی را یک موقعیت طلایی می نگاه کند تا بتواند اهداف خود را در نواحی مورد مناقشه به حقیقت مبدل کند. اربیل تلاش می کند از تمام شاخص های توانایی خود بهره گیرد تا زودتر به اهداف موردنظرش برسد.

*************************************

متن از : شايان ی.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

احرام چه بنديم چو آن قبله نه اين جاست
««« »»»
در سعی چه کوشيم چو از مروه صفا رفت

اربیل به دنبال الحاق زمین های آزادشده به اقلیم کردستان است

TT / 255 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال