سعودی ها موقعیت از دست رفته خود را باز نخواهند یافت


سعودی ها موقعیت از دست رفته خود را باز نخواهند یافت

به اعتقاد کارشناس مرکز مطالعات خلیج‌فارس، سیاست‌های تخاصم‌ برانگیز سعودی‌ها به هدف بازیابی موقعیت از دست‌رفته خود انجام می‌شود؛ اما به نظر می‌رسد که آنها قادر به تحقق این هدف نیستند.

عکس   سعودی ها موقعیت از دست  رفته خود را باز کشف نخواهند کرد

«مسعود رضایی»، قائم مقام مرکز مطالعات خلیج همیشگی فارس در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص دستور کشور عربستان به کشورهای عربی برای مجوز گرفتن جهت تماس با ایران، با اشاره به ناکامی های گسترده سعودی ها در ناحیه یاد آوری کرد: این خبر برای نخستین بار از سوی «الشرق الاوسط» که رسانه ای متمایل به کشور عربستان سعودی است، اعلام شد. هرچند نشریه «امارات الیوم» به سرعت آن را انکار کرد. با این حال وقتی که اظهاراتی به نقل از دیپلماتی مطرح شود که در تضاد با سیاست های کلان کشور متبوع وی باشد، این بحث موضع گیری سیستم دیپلماسی آن کشور یا خود دیپلمات را درپی دارد که در بحث نقل کرده شده چنین موضعی اتخاذ نشد.

وی با توجه به توضیحات سفیر کشور عربستان در امارات گفت: «محمد بن عبدالرحمن» اعلام کرده که هرگونه رابطه با کشورهای دشمن کشور عربستان در گرو چراغ سبز دبیر کلی شورای همکاری خلیج همیشگی فارس در ریاض است. بر این اساس دبیر کل شورای همکاری در کشور عربستان سعودی مرزهای روابط خارجی اعضای این شورا را معلوم می کند. ریاض در این داستان هیچ دستاویزی را برای عبور از خطوط سرخ مدنظر خود مورد پذیرش نگذاشته است.

قائم مقام مرکز مطالعات خلیج همیشگی فارس ادعای «محمد بن عبدالرحمن» مبنی بر اخطار سابق کشور عربستان به کشور قطر را مورد توجه قرار داد و خاطر نشان کرد: احتمالا این اخطار در مورد تماس تلفنی «تمیم بن حمد» امیر کشور قطر با ریاست جمهوری اسلامی ایران در عید قربان بوده است. با این حال جدا از صحت یا نبود صحت خبر انتشار داده شده می توان این بحث را در راستای سیاست های سلطه گرانه ریاض در بلوک کشورهای عربی ناحیه غرب آسیا انتخاب کرد.

وی با اشاره به خصومت های ریاض در روابط خارجی تأکید کرد: سیاست خارجی کشور عربستان در ناحیه خصوصاً پس از فوت ملک عبدالله و روی کار آمدن طرز فکر تازه از سوی ملک سلمان و بچه وی محمد بن سلمان روحیه پرخاش جویانه ای را به خود گرفته و رفتارهای تخاصم برانگیزی در دستور کار خود گذاشته است.

رضایی با یادآوری مواضع ضد ایرانی وزیر امور خارجه کشور عربستان افزود: عادل الجبیر در طول ۲ سال گذشته بارها ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای عربی کرده است. مقصود وی از این سخنان وجود مستشاری ایران در کشور عراق و کشور سوریه است.

وی مساعدتهای ایران به کشورهای ناحیه را برخاسته از خواست آنها خواند و یاد آوری کرد: کشور عراق و کشور سوریه به عنوان اعضای سازمان ملل متحد کشورهای مستقلی به حساب مییایند. این کشورها برای مجادله با تروریسم از کشور رفیق خود ایران خواست یاری رسانده اند و ایران نیز در حد توان خود به شکل مستشاری اقدام به یاری میرساند. این بحث مسئله ای بین ایران و این کشورها است که در عرف مناسبات جهانی امری معمولی است.

کارشناس مسائل خلیج همیشگی فارس با تأکید بر ناکامی های سعودی ها خاطر نشان کرد: سعودی در سال های گذشته و تحولاتی که در کشورهای عربی روی داده، سنگر به سنگر عقب نشینی کرده و شکست خورده است. مناسبات کشور عربستان و مصر نمونه ای از این شکستهاست که این دو کشور تا چندین ماه اخیر روابط خوبی داشتند و گفتمان از تحویل دو جزیره مصری به کشور عربستان بود؛ اما طی هفته های گذشته مناسبات قاهره و ریاض تنش آلود شده است. به چشم مییاید که قاهره تمایل بیشتری به سمت ایران یافته است.

وی کشور یمن را نیز برای کشور عربستان از دست رفته آگاهی داشت و افزود: حالت کشور عربستان در کشور یمن نیز اظهر من الشمس است. تحولات کشور یمن به نحوی جلو میرود که سعودی ها دیگر قادر نیستند این کشور را به عنوان حیاط خلوت خود تلقی کنند.

قائم مقام مرکز مطالعات خلیج همیشگی فارس شکست دیگر سعودی ها در کشور سوریه را مورد توجه قرار داد و اشاره داشت: بهبود های قابل توجه جبهه مقاومت و ارتش کشور سوریه در این کشور با مددهای ایران و کشور روسیه، بلوک تروریسم عکس سلفی را با شکست مواجه کرده است. تروریست هایی که از لحاظ مالی، لجستیکی و ارتشی وابسته به کشور عربستان هستند، سنگر به سنگر عقب نشینی می کنند.

وی موفقیت های دولت کشور عراق و وجود حشد الشعبی در عملیات موصل علی رغم مخالفتهای کشور عربستان سعودی را ناکامی دیگری برای ریاض خواند و گفت: نیروهای کشور عراق، گروهک تروریستی داعش را از واپسین پایگاه خود اخراج می کنند؛ بنابر این سیاست خارجی کشور عربستان سعودی هیچ چشم انداز مثبتی در جلو رو ندارد. سیاست های تخاصم برانگیز سعودی ها به هدف بازیابی موقعیت از دست رفته خود انجام می شود؛ اما به چشم مییاید که آنها قادر به تحقق این هدف نیستند.

__________________________________

گردآوری از : شكوفه ک.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گريه حافظ چه سنجد پيش استغنای عشق
««« »»»
کاندر اين دريا نمايد هفت دريا شبنمی

سعودی ها موقعیت از دست رفته خود را باز نخواهند یافت

TT / 185 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات