ونسان ونگوگ بخاطر دل شکستگی گوش خود را برید!


ونسان ونگوگ بخاطر شکست عشقی گوش خود را برید!


تصویر و عکس ونسان ونگوگ بخاطر شکست عشقی گوش خود را برید!

مطمئنا درباره ونسان ونگوگ و این که گوش خود را بریده است مطالب زیادی شنیده اید اما دلیل عمده این کار چه بوده است؟

به چه دلیل ونسان ونگوگ گوش خود را برید؟

گوش بریدن «ونسان ونگوگ» سرشناسترین خودزنی تاریخ هنر است اما عشق؟ حسادت؟ خشم؟ انگیزه قرار می داری چه بوده است؟ بیش از یک قرن است که تصمیم ونگوگ برای بریدن گوش خود ناشناخته باقی مانده است.

تحقیقات تازه نمایان میکند که «ونگوگ» نقاش بزرگ، گوش خود را با تیغ ریش تراشی برای ناکامی عشقی بریده نه به دلیل دعوا با همکار آرتیست نقاشش «پل گوگن». بر اساس پژوهشی تازه از زمان حیات ونگوگ در ناحیه «پروونس» کشور فرانسه، این رویه وحشت انگیز از خبر عروسی رمانتیک «تئو» برادر ونگوگ که معتمدترین و وفادارترین پشتیبان مالی ونسان بود نشات می گیرد. این تحقیق، نظریه عمومی که ونگوگ پس از دعوا با پل گوگن همکار هنرمنش، با تیغ ریش تراش گوش خود را بریده است رد می کند.

نقل میشود ونگوگ با شنیدن خبر عروسی برادرش پریشان حال شده که می توانسته صمیمیت و نزدیکی ارتباطشان را به مخاطره اندازد و البته برادرش تئو و همسر و خانواده اش را برای پشتیبانی حفظ می کند. وی نتوانسته با تنها برادری که بوم های طرح و نقاشیهایش را می به فروش رسانده نزاع کند و تاحالا همه بر این عقیده بودند که ونگوگ پس از این که با پل گوگن چالش لفظی مییابد گوش خود را با تیغ می برد و پس از این اتفاق خبر عروسی برادرش با فرزندی را که پسندیده می شنود و این خود خانمی ربطی به داستان عروسی برادرش ندارد در صورتیکه تحقیقات تازه خلاف این را نمایان میکند.

مارتین بیلی نگارنده کتاب تازه «استودیوی جنوب» شواهدی نمایان کرده که ونگوگ تقریبا از نامه ای که تئو در ۲۳ ماه دسامبر ۱۸۸۸ نوشته مطلع بوده است. البته همان شب پس از آن که دو آرتیست در ادامه روزی بارانی که سرگرم به کار هستند نزاعی درمی گیرد و گوگن خانه را با تهدید نقل جا به پاریس ترک می کند اما ماشه خودزنی ونگوگ نه بخاطر چالش با گوگن بلکه به دلیل خبر عروسی برادر کشیده می شود.

بیلی نقل میکنید که تئو قبلا نامه ای به مادرش نوشته بوده و از او مجوز عروسی گرفته و «جو» هم نامه ای به برادر بزرگ ترش نوشته و وی در پاسخ به او تبریک گفته و این نامه هم در تاریخ ۲۳ ماه دسامبر نگاشته شده است. بیلی اطمینان دارد که تئو همزمان برای برادرش هم نامه نوشته و به خانه زرد معروف «آرلز» نیز در ۲۳ ماه دسامبر تحویل داده شده است.

ونگوگ گوش خود را با تیغ ریش تراش می برد و با حالیکه خونریزی شدید دارد، گوش را لای کاغذی قرار داده و به خانه روسپی و فساد محبوبش می رود و آن را به زن جوانی که می شناخته می دهد. البته برنادت مارفی نیز در کتاب اخیر خود مینگارد که این زن جوان روسپی نبوده و دختر یک کشاورز مکانی بوده که در آنجا خدمتکار بوده است. مارفی همچنین با مستندات نمایان میکند که ونگوگ تمام گوش خود را بریده و نه فقط بخش جلویی آن را. زن بیچاره بسته را میگشاید و با نگاه کردن گوش ونگوگ غش می کند و دیگران به پلیس گزارش میکنند و ونگوگ پا به فرار قرار میدهد.

صبح روز بعد که روز نخست کریسمس است گوگن به خانه برمی گردد و پلیس را دم در می نگاه کند و ونگوگ که در تختخواب در خون خود استراحت کرده است. تئو نیز که مشتاق طی کردن روز نخست کریسمس با نامزدش است به دیدار برادرش در بیمارستان می رود و ونگوگ پس از طی کردن چندین روز در بخش مواظبتهای مخصوص در ۷ ژانویه از بیمارستان مرخص می شود و برای برادرش تئو نامه ای با این عنوان مینگارد:”به زودی روز های خوش خواهد آمد و من کارم را با شکوفه های درختان شروع خواهم کرد”. ونگوگ پس از آن علی رغم اختلالها و اضطرابها و بستری شدن در بیمارستان، به نقاشی کردن ادامه می دهد تا این که در ماه آوریل از «آرلز» نقل جا می کند.

نقاشی های این دوره ی استیصال ونگوگ از خوب ترین آثار این آرتیست اعجوبه است. نقاشی «اطاق خواب» که یکی از خوب ترین و سرشناسترین آثار ونگوگ حساب میشود در این زمان خلق شده است. بیلی از جنبه فنی توضیح می دهد که حضور دو بالش در این نقاشی نشان از امید و انتظار ونگوگ برای وصال به دوست پسر دارد.

تختخواب ونگوگ که در طرح و نقاشی اش آمده توسط خود او با قطار به ناحیه «اوور» در شمال پاریس اعزام شد. ونگوگ واپسین تابلوهایش را پیش از خودکشی در ماه جولای در آنجا خلق کرد. تئو برادرش نیز یک سال پس از خودکشی ونسان فوت شد و همسرش آن تختخواب را به ارث برد و در میهمان منزلی که در کشور هلند افتتاح کرد از آن بهره میگرفت. نقل میشود که این تختخواب به موزه «خانه زرد» ونگوگ برگردانده شد اما این آپارتمان در طی نبرد بین المللی دوم ویران شد و تختخواب که به برادرزاده اش رسیده بود توسط وی به روستاییانی که منزلهایشان در نبرد ویران شده بود تقدیم شد. بیلی در این کتاب مینگارد که نتوانسته بیش از این رد این تختخواب را بگیرد که سرنوشتش به کجا ختم شده اما باور می‌ دارد که آن تختخوابِ استوار چوبی، هنوز مکانی در آن بیرون بصورتی ناشناخته حضور دارد.

امروزه ونگوگ یکی از سرشناسترین هنرمندان دنیاست جاییکه در دوره زندگیش به اندازه ای گمنام بود که از چهار نشریه ای که در همان لحظه خبر مُثله کردن گوش ونگوگ را انتشار داده بودند دوتا اسم او را اشتباه زده بودند و سومی او را یک آرتیست لهستانی عنوان کرده بود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال