رابطه جهش دی .ان .ای میتوکندریایی با Autism اوتیسم


ارتباط جهش دی .ان .ای میتوکندریایی با اوتیسم

تصویر و عکس رابطه جهش دی .ان .ای میتوکندریایی با Autism اوتیسم
یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که خردسالان مبتلا به Autism اوتیسم و اختلالات طیف درخودماندگی(ASD) نسبت به سایر اعضای خانواده شمار بیشتری از جهش‌های مضر در دی‌.ان‌.ای میتوکندریایی خود (MDNA) دارند.

دی‌.ان‌.ای میتوکندریایی(mtDNA) نوعی DNA است که در میتوکندری سلول‌های یوکاریوتی یافت می‌شود.Autism اوتیسم یک آشفتگی رشدی جدی است که سبب آشفتگی در قدرتمندی برقراری رابطه و تعامل می‌شود.پژوهش‌های قبلی نشان می‌دهد که آشفتگی در عملکرد میتوکندری که حکم نیروگاه سلول را دارد، یکی از دلایل اصلی ASD است.

در این پژوهش تازه، محققان یک الگوی بینظیر از جهش هتروپلاسمیک  heteroplasmicرا یافتند که در آن هر دو توالی MDNA جهش کشف کرده و نرمال در یک سلول حضور دارد.خردسالان مبتلا به ASD در مقایسه با خواهر و برادرهای سلامت خود، دارای بیش از دو برابر جهش‌هایی هستند که به طور بالقوه ضرر می‌ دارد .

علاوه بر این، این پژوهش می‌تواند نمایان کند که کودک این مریضی را از مادر به ارث برده و یا در نتیجه جهشی است که به خودی خود و در طول فرآیند رشد اتفاق می‌افتد. جهش‌های مضر در MDNA همچنین با ازدیاد خطر ابتلا به معضلات عصبی و رشد و نمو در خردسالان مبتلا به ASD همراه است، زیرا میتوکندری نقش محوری را در سوخت و ساز اندام ایفا می کند.

به گزارش سرزه به نقل از این دانشمندان، این خطرات بیشتر در خردسالان به صورت ضریب هوشی پایین‌تر و رفتار اجتماعی ضعیف نمود پیدا می‌کند.محققان برای این پژوهش توالی MDNA از ۹۰۳ کودک مبتلا به ASD  و مادر و خواهر برادرهایشان را نکته تجزیه و تفسیر گذاشتند.به اعلان سرزه و به نقل از ایسنا به نقل از ایندین اکسپرس،این پژوهش در نشریه PLOS Genetics به چاپ رسیده است.

—نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود—

تهیه از : پيروز ی.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سبب مپرس که چرخ از چه سفله پرور شد
««« »»»
که کام بخشی او را بهانه بی سببيست

رابطه جهش دی .ان .ای میتوکندریایی با Autism اوتیسم

TT / 63 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال