مواد غیر اَبَر رسانا به ابر رسانا بدل می شوند


مواد غیر اَبَر رسانا به ابر رسانا تبدیل می شوند

تصویر و عکس مواد غیر اَبَر رسانا به ابر رسانا مبدل میشوند
متخصصان دانشگاه هیوستون قادر بودند فایده ابررسانش را در مواد غیرابررسانا بوجود آورند و بدین ترتیب یک نظریه کهنه را اثبات کنند.

 در سال ۱۹۷۰ تولدی نظریه ای ارائه شد که بر اساس آن در مکانی که دو ماده غیرابررسانا به هم متصل شده اند، می شود فایده ابررسانش را بوجود آورد. بعد از چندین دهه بالاخره متخصصان قادر بودند این نظریه را با موفقیت به اثبات منتقل بکنند.

فایده ابررسانش در بسیاری از تکنولوژیهای به روز از جمله تصویر و عکس برداری MRI کاربرد دارد. ابررساناها بر خلاف مواد نیمه رسانا، جریان الکتریکی را بدون هرگونه مقاومتی عبور می دهند. اما بهره گیری از مواد ابررسانا مستلزم این است که دائما این مواد سرد شوند و فرآیند سرد سازی این مواد مستلزم صرف انرژی و مخارج بسیار سنگینی است.
این دانشمندان قادر بودند فایده ابررسانش را در مخلوط آرسنید آهن کلسیم در دمای منفی ۳۵۰ درجه سانتیگراد بوجود آورند. اما تحقیقات دانشگاه هیوستون نمایان میکند که می شود دمای بحرانی را که در آن مواد غیرابررسانا، فایده ابررسانش را به دست می آورند، زیاد کرد. نتیجه این مطالعه کاربرد شگفت انگیزی در فناوری نانو و صنعت الکترونیک دارد. به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از ساینس،گزارش کامل این تحقیقات در روزنامه PNAS انتشار داده شده است.

***ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد***

نگارش توسط: جمشيد د.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خدا زان خرقه بيزار است صد بار
««« »»»
که صد بت باشدش در آستينی

مواد غیر اَبَر رسانا به ابر رسانا بدل می شوند

TT / 71 — TP / 36%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال