کودکهای امروز، بچه ها دیجیتالی


بچه های امروز، کودکان دیجیتالی

عکس فرزندهای امروز، خردسالان دیجیتالی
فرزندهای امروز فراتر از زمان اند، از بدو تولد گوشی به دست و لپ تاپ نگاه کرده متولد شده اند و ساعت ها وقت خود را با این تکنولوژیهای روز سپری می کنند.

زمانی نه چندان دور بازی های ما به یک توپ پلاستیکی، چرخ دوچرخه، سوار شدن بر چوب و .. برگزیده می شد.چنانچه چه بازی برای شادمانی روحی و تخلیه انرژی کودک نیاز هست اما بی توجهی به نوع بازی قادر هست اثرات سوئی بر ذهن و جسم کودک داشته باشد.

امروزه همگام با بهبود فناوری، بازی ها و مشغولی های خردسالان نیز رشد کشف میکند؛ بازی هایی که نه تنها سودی برای کودک ندارد بلکه سبب بروز بسیاری از ناهنجاری های جسمانی و ذهنی از جمله بیش فعالی، پرخاش، جمع گریزی و انزوا در کودک می شود.
ساعت ها پای رایانه نشستن و بدون کمترین حرکت فیزیکی با گوشی تلفن همراه بازی کردن به تدریج تبدیل به عادتی می شود که آن نیز به نوبه خود منجر به بروز معضلات بینایی و اسکلتی در کودک می شود.
فناوری و بازی های رایانه ای خواسته یا ناخواسته وارد خانواده ها شده است و چنانچه بخواهیم آن را نادیده بگیریم و فرزندان مان را از داشتن این بازی ها محروم کنیم، حرص و ولع بیشتری در خردسالان برای توجه کردن به چنین بازی هایی ایجاد و آنها به دور از چشم والدین این کار را به انجام خواهند رساند.
از سوی دیگر چنانچه در این زمینه، نظارت کافی بر خردسالان مان نداشته باشیم به حتم با خطرهای روحی، روان پریش و جسمانی انبوه ای به مخاطره انداخته میشوند.
تانسو دختر دو ساله به گزارش سرزه به نقل از پدر و مادرش دل باخته گوشی همراه و تبلت است؛ به اپلیکیشن تلگرام و تصویر و عکسهای مخاطبان علاقه شدیدی دارد و روزانه حداقل ۲ ساعت با گوشی تلفن سرگرم است.
عرفان ۱۳ ساله به گزارش سرزه به نقل از پدرش از صبح تا شام در جهان مجازی سیر می کند و حتی خوراکی و وظایف اش را هم در ضمن بازی به انجام میرساند.
آنچه که در این میان نباید از نظر دور داشت، نقش والدین و لغزش آنها در گرایش خردسالان به مریضی عصر مدرن است که با دست به سر کردن کودک به خاطر خستگی ناشی از کار و یا بی حوصلگی و تنبلی، وی را به دام اینترنت، گوشی تلفن و رایانه رهنمون می کنند.

عوارض بهره گیری از تکنولوژیهای مجازی بعضا جبران ناپذیر است
به گزارش سرزه به نقل از روانشناس کودک و نوجوان متاسفانه این مساله اساسی و همه گیر شده است. دکتر حمیده زمانی در مکالمه با  ایرنا با بیان این که دوران خردسالی دوره شادمانی و تفریح است، بیان کرد: قشری که قادر هست زمانی را سپری کند تا برای بزرگسالی پیش زمینه رشد و تعالی باشد، متاسفانه با سیر در جهان دیجیتال جسم و روح خود را ضایع می کند.
وی با بیان این که متاسفانه گرایش خردسالان و نوجوانان به جهان مجازی و بهره گیری از تبلت و گوشی در برخی نکات وضعیت اعتیاد دارد و کودک را به پیامدی مانند افسردگی، اظطراب و آشفتگی روان پریش مبتلا می کند، اضافه کرد: در برخی نکات کار به بستری کودک در بیمارستان روان پریش نیز کشیده شده است.
روانشناس کودک و نوجوان نقش والدین را در این امر کم اثر آگاهی نداشت و گفت: محیط خانواده و اجتماعی در عملکرد کودک دخیل است و شرایط به سمت کاهش فعالیت های اندامی و گروهی خردسالان سوق کشف کرده است.
زمانی یاد آوری کرد: بعضی زمانها والدین با تهیه و در دسترس گذاشتن گوشی، تبلت و اینترنت بر این باورند که برای بچه شان امکانات بوجود مییاورند در حالی که فقط کودک را از اجتماع محروم می کنند.
روانشناس کودک و نوجوان در واکاوی دلیل این معضل، ۹۰ درصد معضلات را با منشاء خانواده دانست و گفت: خانواده ها باید برای هر ساعت کودک برنامه داشته باشند و آنها را صرفا به انجام وظایف وادار نکنند بلکه فعالیت های جسمانی، ورزش و بازی کودک را نیز مد نظر گذارند.
زمانی با تاکید بر اصلی شمردن تفریح و بازی کودک نیز یاد آوری کرد: کلاس های اضافه بر دروس مدرسه نیز سودمند نیست و کودک باید پس از مدرسه تفریحات سلامت و متنوعی داشته باشد.
رفیقی با کودک، بازی کردن، نظارت سنجیده بر رفتار کودک و مهار میزان بهره گیری از گوشی و اینترنت از جمله راهکارهای ارائه شده توسط روانشناس کودک و نوجوان در رویارویی با زیانهای جهان مجازی است.

 لزوم چارچوب مند کردن بهره گیری از تکنولوژیهای مجازی توسط خردسالان
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان نیز در مکالمه با ایرنا با بیان این که باید بهره گیری از گوشی،تبلت، اینترنت و هر ابزار رفاهی و اسباب بازی دیگری قانونمند باشد و جنبه های جسمانی و روان پریش بهره گیری از آن در کودک و خانواده انتخاب شود، اضافه کرد: تهیه چنین ابزارهایی در صورت استفاده نادرست، در جوار منافع، صدماتی هم به دنبال دارد.
دکتر اشرف تشکری گفت: حقیقت کنونی این است که تکنولوژی همواره در حال بهبود است و خردسالان ما نیز در حیات روزمره و برای بودن در جوار دیگران نیاز به تسلط بر تکنولوژی دارند.
وی با تاکید بر این که بازی با گوشی و تبلت نباید جایگزین بازی های فیزیکی خردسالان شود، یاد آوری کرد: کودک در بازی های حرکتی و تفریحی بهره گیری از سایر ابزار حیات را مییاموزد و وقتی با دیگر همسالان و بزرگترها بازی می کند و نقش اشخاص گوناگون را ایفا می کند در واقع به تمرین حیات توجه میکند.
روانپزشک کودک و نوجوان ادامه داد: در اینشکلی بازی ها خردسالان رابطه و گفت و گو را مییاموزند، توجه به احساسات و عواطف دیگران را یاد میگیرند و بسیاری از مهارت های دیگر حسی و حرکتی کودک در اینشکلی بازی ها بهبود می کند.
وی با بیان این که خردسالان کوچولوتر که به طور متداول در جوار خانواده و یا در محیط های مهار شده مانند مدرسه و مهد کودک هستند، احتیاجی به گوشی همراه و ایمیل ندارند، بیان کرد: رابطه با اشخاص ناشناس قادر هست به آنها آسیب بزند و مهار اینشکلی روابط برای والدین دشواراست و نظارت بر آن دایمی نیست.
روانپزشک کودک و نوجوان با ارائه روش هایی برای بهره گیری از این لوازم، به والدین پیشنهاد داد در فضای رابطه مجازی خردسالان و نوجوانان نظارت داشته باشند و در هرسنی که کودک را با تبلت آشنا میسازند مقررات بهره گیری از آن را نیز به کودک یاد گرفته و خود نیز رعایت کنند.
وی یاد آوری کرد: والدین آگاهی بدارند ابزارهایی که برای شما پربها است را به سرعت در دسترس خردسالان نگذارند؛ همچنین خردسالان نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در روز از تبلت بهره نگیرند.

**لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد**

نگارش: گيتی خ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو گل گر خرده‌ای داری خدا را صرف عشرت کن
««« »»»
که قارون را غلط‌ها داد سودای زراندوزی

کودکهای امروز، بچه ها دیجیتالی

TT / 266 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال