الزام بانکهای خصوصی به افزایش سرمایه


به گزارش صبحانه، پیمان قربانی در حاشیه همایش سرمایه گذاری و توسعه در ایران در پنل تخصصی مالی و بانکداری گفت: چند سالی است که نظام مالی کشور دچار تنگنای اعتباری شده و این محدودیت جدی بر سر راه رشد اقتصادی وجود دارد. به این معنا که اگرچه رشد مثبت اقتصادی اتفاق افتاد ولی پیشران اصلی آن نفت بود.

معاون بانک مرکزی افزود: به مرور بخش غیرنفتی در حال فعال شدن است اما اینکه در بخش سرمایه گذاری چه اتفاقی رخ دهد منوط به تامین مالی است چرا که حدود ۹۰ درصد تامین بازارهای مالی را بانک ها انجام می دهند و به دلیل اینکه آنها با محدودیت منابع مواجه شده اند محدودیت هایی را نیز پیش روی سرمایه گذاری قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم این مسیر را هموار کنیم یا باید سایر اعضا را تحریک کرده که شامل بازار سرمایه و سرمایه گذاری خارجی است و یا در حوزه نظام بانکی نیز اصلاحاتی صورت گیرد.

به گفته قربانی در حوزه نظام بانکی باید برنامه اصلاحی عملیاتی شود و به این نکته نیز توجه شود که اگر بخواهیم جامع عمل کنیم نظام مالی ما مثل سایر کشورها لازم دارد که بر روی بخش‌هایی همچون صندوق بازنشستگی، بیمه و بورس با لحاظ کردن اصلاحاتی در ساختارها کارها را پیش برد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه نقش نظام بانکی پررنگ تر از سایر مجموعه‌هاست باید افزایش سرمایه در آن صورت گیرد که البته یک الزام جدی برای آن وجود دارد به نحوی که بانک مرکزی، بانک های خصوصی را ملزم به افزایش سرمایه تدریجی کرده اما در دولت موظف است پول تازه را وارد بانک ها کند و البته در کنار آن به حل و فصل مطالبات معوق نیز کنم نماید.

قربانی گفت: طی دو سال اخیر بانک مرکزی تلاش کرده تا از افزایش مطالبات جاری جلوگیری و نسبت به مطالبات غیرجاری نیز راهکار منسجم داشته باشد این در شرایطی است که نسبت مطالبات سال جاری در شهریور ۹۳ حدود ۱۴.۲ درصد بوده که در سال ۹۴ به ۱۲.۲ کاهش یافته و هم اکنون هم ۱۱ درصد است اما این حجم همچنان بالاست.

قربانی ادامه داد: یکی از راه حل ها تشکیل AMC باشد که نیاز به بودجه دولت دارد و هم اکنون بانک مرکزی با همکاری مشاوران در حال بررسی راه حل هاست.

قربانی ادامه داد: در کنار این بخش تسویه بدهی‌های دولت باید مدنظر قرار گیرد که به اندازه MPL ها دولت به سیستم بانکی بدهکار است البته با اقداماتی در بازار بدهی نه تنها به ساختار مالی کشور کمک شده بلکه برای بانک ها نیز اقدامات مفیدی در حال انجام است

معاون بانک مرکزی تاکید کرد: البته به کار بستن این نوع راهکارها جادویی نیست و باید پذیرفت محدودیت‌های نظام بانکی راه‌حل‌های کوتاه مدت ندارد و باید در یک افق میان مدت اقتصاد را سالم سازی کرده و تنوع بخشی را در دستور کار قرار دهیم.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات