نکسوس به خط آخر رسید (۳ عکس)


نکسوس به خط پایان رسید

پس از عرضه نخستین گوشی نکسوس در سال ۲۰۱۰ برنامه ساخت گوشی ویژه برای گوگل به عنوان یک برنامه امتحانی کلید خورد و این گوشی بیشتر در اختیار توسعه دهندگان اپلیکیشن برای Operating System سیستم عامل نوپای اندروید بود.
هفته نامه همشهری جوان – علی هادی زاده: پس از عرضه نخستین گوشی نکسوس در سال ۲۰۱۰ برنامه ساخت گوشی ویژه برای گوگل به عنوان یک برنامه امتحانی کلید خورد و این گوشی بیشتر در اختیار توسعه دهندگان اپلیکیشن برای Operating System سیستم عامل نوپای اندروید بود.
پس از گذرانده شدن مراحل امتحانی، نکسوس وان در اختیار عموم قرار گرفت.پس از معرفی نکسوس، گوگل تصمیم حتمی خود را گرفت تا خانواده ای از محصولات شامل گوشی و تبلت و حتی پلیر را خود دیزاین کند و تولید آن را به شرکای بزرگی مانند شرکت سامسونگ و ال جی بسپارد.

به این ترتیب خانواده نکسوس مستقیما توسط گوگل جدید رسانی و دیزاین می شوند و معمولا گوگل با معرفی هر ورژن جدید اندروید، محصولاتی را به خانواده نکسوس مییافزاید. خانواده نکسوس برای رکوردشکنی در بنچ برندها دیزاین نشده اند و لذا نسبتا کم هزینه هستند.

سال جاری نیز گوگل پس از ماه ها خبر و انتظار بالاخره سری جدید نکسوس را شناساند ولی این بار با یک تغییر اساسی؛ گوگل دیگر از اسم نکسوس بهره نگرفت و سری جدید خود را پیکسل نامید تا به نوعی متحول شدن این تولید را نمایان کند. در این مطلب کمی خانواده نکسوس را چک کرده ایم تا نگاه بکنیم مدل جدید چه مقدار توسعه یافته است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس نکسوس به خط انتها رسید

از کجا آمده ام، به کجا خواهم رفت

نخستین نکسوس در واقع موتور محرکی برای صنعت تلفن همراه هوشمند بود. در پنجم ژانویه سال ۲۰۱۰ گوگل نکسوس وان را که نخستین تلفن هوشمند این برند به حساب مییاید، شناساند. این تولید تحت اندروید ۲.۱ نان خامه ای اجرا می شد و نمایشگری ۳.۷ اینچی با پنل AMOLED داشت. از دیگر مشخصات فنی این تولید می توان به توجه کننده یک گیگاهرتزی اسنپدراگون، ۵۱۲ مگابایت رم، ۵۱۲ مگابایت محیط داخلی (۱۹۰ مگابایت در دسترس کاربر) و باتری ۱۴۰۰ میلی آمپری اشاره کرد.

بسیاری از کاربران در همان لحظه تجربه باحالی با این تولید نداشتند، بنابراین گوگل از لغزشات خود درس گرفت و این تولید را در ماه مه ۲۰۱۰ از فروشگاه های خود کنار زد.

گوگل در دومین تلفن هوشمند نکسوسی خود ترجیح داد به شرکتی دیگر روی بیاورد و این بار با شرکت سامسونگ برای ساخت نکسوس اس وارد همکاری شد. این تولید این بار از اندروید ۲.۳ نان زنجبیلی برخوردار است و در ماه دسامبر ۲۰۱۰ معرفی شد. تلفن هوشمند معرفی شده توسط گوگل مجدداً نمایشگرها را بزرگتر کرد و این بار به چهار اینچ Super AMOLED رسید. ویژگی خاص این تولید، چیپ رابطه از راه نزدیک NFC و حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی بدون حامی ای از MicroSD است اما دیگر مشخصات فنی پیشرفت آنچنانی نسبت به نکسوس وان نداشت.

نکسوس اس قادر بود در زمان خود انتظارات زیادی را از بین برد و در بسیاری از فروشگاه های جایزی و خرده به فروش رسانی به درستی به فروش رسانده شد. هر چندین از آمار دقیق خبری انتشار داده نشد اما طبق نقل کرده شرکت سامسونگ، از دومین فصل سال ۲۰۱۱ تا یک سال بعد، ۵۱۲ هزار عدد نکسوس اس ۴ جی به فروش رسید.

گوگل همکاری خود را با شرکت سامسونگ ادامه داد و نکسوس اس کهکشان را که یکی از تلفن های هوشمند خوب زمان خود به حساب میامد، شناساند. این تولید از دو جهت حائز اهمیت بود. یکی اینکه یک تلفن هوشمند نکسوسی بود و دوم از نام گلکسی بهره می برد که منحصرا در محصولات کهکشانی شرکت سامسونگ بهره گرفته میشود.

معرفی گلکسی نکسوس به خاطر مرگ استیو جابز در تاریخ پنجم اکتبر به تعویق افتاد و نهایتا در ۱۹ اکتبر سال ۲۰۱۱ معرفی و یک ماه بعد به بازار عرضه شد اما گلکسی نکسوس یک موفقیت بزرگ برای این دو شرکت به حساب نمییاید و فروش آن بسیار ناچیز بود.

بار دیگر گوگل ترجیح داد شرکت معمار نکسوس را تغییر دهد و این بار به سراغ ال جی رفت و در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۲ نکسوس ۴ متولد شد و در ماه بعد فروش آن آغاز شد. مهاجرت گوگل به ال جی موجب تعجب بسیاری از کاربران شد اما باید اعتراف کرد کره ای ها در بازار جهانی خوب نمایان ساخته شده بودند. ال جی اپتیموس جی یکی از موفقیت های بزرگ این شرکت به حساب مییاید و توانایی آنها را در ساخت تلفن های هوشمند رده بالا نمایان میکرد. نکسوس ۴ بر پایه همین تلفن هوشمند ساخته شده و یکی از خوب ترین و کامیابترین نکسوس ها به حساب مییاید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس نکسوس به خط انتها رسید

ال جی به عنوان معمار نکسوس بعدی باقی ماند و ورژن پنجم این تلفن همراه هوشمند در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۳ معرفی شد. گوگل مجددا در نکسوس ۵ از شیوه بهره گیری از سفت افزار نزدیک به محصولات رده بالا و نرخ پایین بهره گرفت. نمایشگر ۴.۹۵ اینچ ۱۰۸۰ پی، توجه کننده چهار اتمی ۲.۲۶ گیگاهرتزی و رم دو گیگابایتی سفت افزار این تولید را تشکیل می دهد. نکسوس ۵ به همراه اندروید ۴.۴ کیت کیت کت عرضه شد و قادر بود تبدیل به یکی از محصولات بسیار توانا با پلتفرم روان و نرخ عالی شود.

و بالاخره رسیدیم به تلفن هوشمند سری نکسوس که البته نام «فبلت نکسوسی» بیشتر برازنده آن است. بار دیگر گوگل مهاجرت کرد و این بار با موتورولا وارد همکاری شد. موتورولانکسوس در اکتبر ۲۰۱۴ معرفی و از نوامبر فروش آن از طریق فروشگاه گوگل و وب سایت موتورولا آغاز شد. نکسوس ۶، به باور بسیاری از کاربران نمونه بزرگ تر و موفق تر این تولید موتورولا یعنی موتواکس ۲۰۱۴ است.

این تولید از همان زبان دیزاین و شمای کلی بهره می برد و نمایشگر آن شش اینچی شده بود. بدین ترتیب جای خالی یک فبلت نکسوسی هم پر شد. پس از آن شرکت گوگل فبلت نکسوس ۷ را به بازار اعزام کرد که علاوه بر حفظ دیزاین قبلی، خصوصیتهای سفت افزاری بسیار بهتری داشت و با استقبال خوبی روبرو شد.

پیکسل؛ آغازی مجدداً

دو دستگاه جدید گوگل که به تازگی شناسانده شده اند، تقریبا از لحاظ سفت افزاری شبیه هستند و بیشترین فرق آنها در اندازه و وزن مشهود است. پیکسل به نمایشگری پنج اینچی مجهز شده در حالی که نمونه اکس ال موبایلی ۵.۵ اینچی است که در دسته فبلت ها جای می گیرد. پنل نمایشگر هر دو موبایل از نوع AMOLED است. قلب تپنده هر دو موبایل، چیپ ست مجتمع اسنپدراگون ۸۳۱ است که می توان آن را پرچمدار کنونی کوالکام آگاهی داشت.

این چیپ ست به توجه کننده ای چهار اتمی تجهیز شده که در نهایت قادر هست با فرکانس پردازشی ۲.۱۵ گیگاهرتز محاسبات را به انجام رساند. دوربین این دستگاه نیز با لنز ۱۳ مگاپیکسلی در امتحانها امتیاز بسیار خوبی گرفته است و خصوصیتهای ویژه ای دارد.

پیکسل همچنین از سنسور تاثیر انگشت برخوردار است که در بخش پشتی دستگاه قرار گرفته و در پنل جلویی موبایل هیچ کلیدی حضور ندارد. از دیگر مشخصات این موبایل ها می توان به چیپ NFC برای انجام ساده تر توجه کرد های موبایلی و همچنین درگاه USB-C اشاره کرد ولی خارج از موضوع سفت افزار، خصوصیتهای جدید گوگل نوید شروع بسیار خوبی را می دهد.

پاسخ گوگل به مسابقه با Siri و Alexa، یکی از اصلیترین تواناییهای پیکسل را تشکیل می دهد. دستیار گوگل بسیار توسعه یافته تر و قابل تر از دستیار صوتی Google Now روی دیگر موبایل های اندرویدی است زیرا اطلاع کاملی از وقایع و رخدادهای موبایل داشته و قادر هست اپلیکیشن های دوست داشتنی شخص ثالث همچون واتس آپ و Open Table را نیز به خدمت بگیرد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس نکسوس به خط انتها رسید

همچنین هر دو موبایل پیکسل نخستین سیستم هایی هستند که از پلتفرم حقیقت جایزی گوگل یعنی Daydream حامی ای می کنند. برای تجربه کامل از VR احتیاج به هدست های جدید Daydream خواهید داشت. با بهره گیری از این پلتفرم قادر هستید بازی های حقیقت جایزی و ویدئوهای مبتنی بر این تکنولوژی را بینید.

موبایل های پیکسل در دو ظرفیت ۳۲ یا ۱۲۸ گیگابایت عرضه می شوند اما خبری از حامی ای کارت حافظه microSD در آنها نیست. بنابراین چنانچه در هر زمان با مشکل کمبود حافظه مواجه شوید، تصاویر و ویدئوهایی که از طریق Google Photos پشتیبان گیری شده اند، به تدریج از حافظه داخلی موبایل کنار زده خواهند شد. توجه داشته باشید که این تصاویر و ویدئوها مرغوب اصلی و کامل روی سرورهای کلاود گوگل نگه داشته شده، بنابراین با حذف آنها از حافظه داخلی موبایل چیزی را از دست نمی دهید.

به علاوه چنانچه در ضمن بهره گیری از موبایل های پیکسل به هرگونه معضلی برخورد کنید، به سادگی قادر هستید وارد منوی تنظیمات شده و تماس صوتی یا رابطه نوشتاری را با تیم حامی ای از مشتریان گوگل برقرار سازید. این تیم به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته در خدمت شما است. در این سیستم حامی ای قادر هستید وضعیت اشتراک قرار دهی نمایشگر را فعال کنید تا کارمند گوگل بتواند مهار دستگاه را در دست گرفته و به شما نمایان کند چطور قادر هستید مشکل موجود را از بین برید.

****براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: درسا ز.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نسيم در سر گل بشکند کلاله سنبل
««« »»»
چو از ميان چمن بوی آن کلاله برآيد

نکسوس به خط آخر رسید (۳ عکس)

TT / 308 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال