چه کسانی عکس های دیگران را انتشار می دهند؟ (۴ عکس)


چه کسانی عکس های دیگران را پخش می کنند؟

نموداری که می‌بینید حلقه‌های روابط و صمیمیت نام دارد که حد و مرز میزان نزدیکی و صمیمیت با افرادی را که در حیات اجتماعی ما نقش‌های فرق می داری دارند مشخص می‌کند. این نمودار از انگشتر با رنگ‌های متفاوت تشکیل شده است.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس چه کسانی عکس های دیگران را انتشار میدهند؟
به اعلان سرزه و به نقل از «تابناک باتو»؛ چندین وقت پیش، پخش فیلم اختصاصی سوشا جاای، دروازه‌بان تیم پرسپولیس، سر و صدای زیادی به پا کرد که جریاناتش هنوز هم ادامه دارد. قشرهای گوناگون جامعه واکنش‌های فرق می داری به این جریان نشان داده‌اند. عده‌ای از اشخاص مستقیم در دست به دست کردن این فیلم نقش داشته‌اند و عده‌ای به عکس، با تشکیل کمپین و انتشار اطلاعیه‌هایی با این سوژه که «وارد حریم اختصاصی دیگران نمی‌شوم» به نوعی دادخواهی خود را به این جریان نمایان کردند و سعی کردند در فرهنگ‌سازی برای پیش گیری از وقوع مجدداً اتفاقاتی این چنینی پیشقدم شوند.

البته این نخستین بار نیست که چنین اتفاقی رخ داده و گاه افرادی که در این دام گرفتار می‌شوند به یک اصل اصلی روانشناسی بی‌توجه هستند و حلقه‌های رفیقی و صمیمیت‌شان در هم تنیده می‌شود. در روانشناسی بحثی وجود دارد که بر اساس آن باید روابط‌تان با آدم‌های پیرامون را مرز‌بندی کنید و اشخاص گوناگون را خیلی زود به حریم خصوصی‌تان راه ندهید.

در اینجا به شما می‌گوییم که جریان حلقه‌های رابطه و صمیمیت آدم‌ها از چه قرار است و چگونه باید از ورود اشخاص غریبه به حریم اختصاصی جلو گیری کنیم.

عکس شماره ۲ ⇩عکس چه کسانی عکس های دیگران را انتشار میدهند؟
حلقه‌های صمیمیت را بشناسید
نموداری که می‌بینید حلقه‌های روابط و صمیمیت نام دارد که حد و مرز میزان نزدیکی و صمیمیت با افرادی را که در حیات اجتماعی ما نقش‌های فرق می داری دارند مشخص می‌کند. این نمودار از انگشتر با رنگ‌های متفاوت تشکیل شده است.

– مرکزی‌ترین انگشتر دایره که بنفش‌رنگ است مربوط به ماست و فقط خود ما در آن قرار داریم.
– در انگشتر بعدی که آبی‌رنگ است اشخاص درجه یک خانواده قرار می‌گیرند که نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین اشخاص در حیات اجتماعی ما محسوب می‌شوند.
– انگشتر بعدی سبزرنگ است و شامل صمیمی‌ترین دوستان ما می‌شود.
– در انگشتر بعدی که زردرنگ است دوستان ما قرار دارند.
– در انگشتر نارنجی‌رنگ همکاران، آشنایان و افرادی که آنها را می‌شناسیم مکان می‌گیرند.
– انگشتر پایان که سرخ رنگ است شامل اشخاص غریبه است که هیچ آشنایی و شناختی روی آنها نداریم و باید به شدت مراقب‌شان باشیم.

احتمالا یکی از دلایلی که به حریم اختصاصی اشخاص تجاوز می‌شود این باشد که خود آنها نتوانسته‌اند به درستی برای میزان صمیمیتی که باید با اطرافیان‌شان داشته باشند و مقدار اعتمادی که باید به آنها بکنند، حد و مرز معلومی قائل شوند.

نرمال است هر چه اشخاص در حلقه‌هایی قرار می‌گیرند که به مرکز دایره نزدیک‌ترند میزان صمیمیت و اعتماد ما هم به آنها می‌تواند بیشتر شود؛ بنابراین، باید با افرادی که در حلقه‌هایی قرار می‌گیرند که از مرکز دایره فاصله بیشتری دارند، صمیمیت کمتری داشته باشیم و در تنظیم روابط‌مان با آنها حد و مرز دقیق‌تری را تعیین کنیم چون شناخت و اعتمادمان نسبت به آنها کمتر است.
عکس شماره ۳ ⇩عکس چه کسانی عکس های دیگران را انتشار میدهند؟

یک فضای نامرئی در پیرامون شما

حریم اختصاصی یک فضای نامرئی است که دور تا دور هر شخص به صورت حائل وجود دارد که آن فرد پسندد در آن فضا معمولی و آزادانه رفتار کند و چنانچه فردی وارد این حریم بشود در او عکس العمل هیجانی فیزیولوژیکی ایجاد می‌شود. ضربان قلب او بالا می‌رود و احساس تنیدگی کرده و از این موضوع احساس رنجش می‌کند. این فضا می‌تواند خانه، خودرو، اطاق شخصی یا هر فرا زمینی که فرد احساس می‌کند نوعی مالکیت معنوی روی آن دارد، باشد.

به شمار آدم‌های روی زمین حریم اختصاصی وجود دارد

روانشناسان باور می‌ دارند که فضا و حریم شخصی به فرهنگ جامعه‌ای که اشخاص در آن رشد کرده و حیات می‌کنند بستگی دارد و حد و مرز آن در فرهنگ‌های گوناگون می‌تواند فرق داشته باشد. احتمالا قادر باش به شمار فرهنگ‌ها، کشورها و یا اصلا به شمار همه آدم‌های روی کره زمین برای حریم شخصی تمجید و حد و حدود تعیین کرد اما میان همه این تعریف‌ها یک نکته مشترک وجود دارد؛ هیچ‌کس نپسندد توسط دیگران آزار داده بشود و آرامش و آرامشش به دلیل تجاوز به حریم خصوصی‌اش به هم بریزد.

زمانی حریم‌تان تحدید می‌شود

بخشی از بررسی‌ها و تحقیقات نمایان کرده که شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان بیشتر از این که اثرات مثبت و معمار داشته باشند، اثرات منفی و سوء بر روابط بین فردی و خصایص و ویژگی‌های انسانی می‌گذارد. اشخاص بدون این که خودشان متوجه باشند با ورود در شبکه‌های مجازی به مکان پیشرفت و ارتقای روابط بین فردی به روابط اجتماعی خود به‌طور غیرمستقیم صدمه می‌زنند.
عکس شماره ۴ ⇩عکس چه کسانی عکس های دیگران را انتشار میدهند؟

اینترنت آدم ها را بی‌پروا می‌کند

در جهان واقعی هنگامی که فردی می‌خواهد پشت سر یک نفر بدگویی کند یا وارد حریم او بشود – مثلا بدون مجوز وارد اتاق‌اش بشود – فرا زمینی را ضروری دارد که شخص نکته نگاه از آن خیلی دور باشد و ضمن انجام این کار همواره این دلهره و پریشانی را دارد که چنانچه او ناگهان از راه برسد باید چه کار کند؟ اما در اینترنت چهره و شخصیت اشخاص به صورت واقعی و رودررو عرضه و شناخته نمی‌شود بنابراین این دلهره در فرد پایین می‌آید و فرد آسان‌تر می‌تواند وارد حریم اختصاصی دیگران بشود.

اشخاص با اطمینان به این که نگاه کرده نمی‌شوند، شخص نکته نگاه هرگز متوجه نمی‌شود که آنها این کار را کرده‌اند و هیچ عواقبی برای آنها درپی ندارد بی‌پرواتر این کار را انجام می‌دهند.

چه تفاوتی می‌کند من این کار را بکنم یا خیر؟ توجیه این اشخاص این است که من هم چنانچه ارسال نکنم دیگران این کار را می‌کنند. اما این خصوصیت در بعضی از چهره ها بیشتر نگاه کرده می شود.

توجه طلب: افرادی که دست به انتشار عکس‌ها و فیلم‌های اختصاصی دیگران می‌زنند در برقراری و ایجاد ارتباطات قرار می داری و اجتماعی ناکارآمد و ناکام هستند و چون به لحاظ قرار می داری نمی توانند بازتاب و نتیجه ارتباطات اجتماعی خود را به دست بیاورند پسندند به این وسیله خودشان را بیشتر مطرح کرده و توجه بیشتری را به سمت خود جلب کنند. درواقع این اشخاص چون چیزی برای عرضه کردن ندارند دست به این کار می‌زنند تا دقت و توجه بیشتری از دیگران نصیب‌شان شود.

پوچ‌گرا: اشخاصی که فلسفه و ایدئولوژی ویژه ای در ذهن‌شان ندارند و عادت به مصرف‌گرایی دارند هر چه به دست‌شان می‌رسد و به خوردشان داده می‌شود را بدون هیچ تعقل و تفکری می‌پذیرند. این اشخاص چون معنا، مفهوم و هدف ویژه ای در زندگی‌شان ندارند و دچار نوعی پوچ‌گرایی هستند بدون هیچ اندیشه‌ای دست به انتشار عکس‌ها و فیلم‌های اختصاصی دیگران می‌زنند.

لذت‌جو: از آنجا که این اشخاص درپی لذت و لذت هستند هنگام انتشار عکس‌ها و فیلم‌های اختصاصی دیگران تنها به خوشی ای که از این کار نصیب‌شان می‌شود فکر می‌کنند و چون به تبعات آن نمی‌اندیشند خیلی راحت این کار را انجام می‌دهند. این اشخاص هیچ مسئولیتی را درمقابل حقوق دیگران نمی‌پذیرند.

منفعل- تند خو:
افرادی که به‌طور نرمال منفعل و بزدل هستند و کار ویژه ای از آنها برنمی‌آید در نکاتی برای تخلیه کردن تکانه‌های پرخاشگرانه‌ سرکوب‌شده به کارهای این‌چنینی مانند بی‌آبرو کردن دیگران دست می‌زنند. عکس‌ها و فیلم‌های اختصاصی دیگران قادر هست برای تخلیه هیجانات سرکوب‌شده این اشخاص خوراک عالی ای باشد.

ضداجتماعی:
شخصیت‌های ضداجتماعی از آزار منتقل کردن به دیگران، تجاوز به حریم آنها و به هم زدن آسایش و آرامش آنها لذت می‌برند.

هیجان‌زده: این اشخاص زود هیجان‌زده می‌شوند و فقط برای تجربه هیجان ناشی از انتشار مل اختصاصی دیگران دست به این کار این می‌زنند.

فرهنگ‌سازی کنید

چنانچه با لو رفتن حریم اختصاصی دیگران مخالف هستید از طریق انتشار مطالب و اطلاعیه‌هایی به قبح این مسأله اشاره و اشخاص را از عواقب و عارضه های منفی آن باخبر کنید تا به تدریج ارج نهادن به حریم اختصاصی دیگران در اشخاص جامعه درونی و فرهنگ رعایت حریم شخصی دیگران به وجود بیاید.

بی تفاوت نباشید

هنگام مقابله با افرادی که این کار را می کنند بی تفاوت نباشید، صریحا آنها را از این کار نهی کنید و به کارشان عکس العمل منفی نمایان کنید تا کاملا متوجه بشوند از این کار خوشتان نیامده و اعتراض‌تان را به‌گونه‌ای اظهار کنید تا آنهابه عمل و عواقب آن بیندیشند. احتمالا برای شما هم رقم بخورد، پس خودتان را مکان فردی قرار بدهید که تصویر و عکسهایش در حال لو رفتن است و فرد خاطی را متوجه اشتباهش کنید.

کمپین تشکیل دهید

با تشکیل دادن کمپین و عضو شدن در آن رأی منفی خودتان را نسبت به این جریان ثبت و در فرهنگ‌سازی کردن در این زمینه شریک شوید.

در این کار زشت شریک نشوید

زمانی عکس، تصویر یا فیلمی مربوط به حیات اختصاصی دیگران به دست‌تان می رسد بدون این که آن را نگاه بکنید، نابودش کنید. سپس مخالفت خودتان را به شخص یا اعضای گروهی که آن را منتشر کرده است صریحا اعلام کنید.
خوب ترینها

*************************************

تهیه شده توسط: شهريار ف.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن کشيدم ز تو ای آتش هجران که چو شمع
««« »»»
جز فنای خودم از دست تو تدبير نبود

چه کسانی عکس های دیگران را انتشار می دهند؟ (۴ عکس)

TT / 253 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال