نکاتی درباره رانندگی در راه های بارانی


نکته هایی درباره رانندگی در جاده های بارانی

فصل پاییز که از راه می رسد یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات، رانندگی در جاده ای بارانی است، آن هم به همراه شنیدن یک موزیک خوب و سلامت …

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس مورد هایی درباره رانندگی در جاده های بارانی

تصورش هم حال آدم را خوب می کند چه برسد به اجرایی شدن آن، هرچند احتمالا این نوستالژی خوشگل و نمدار، تکراری ترین صحنه های نرمال روزانه خیلی از افرادی باشد که کارشان تردد در مسیرهای بارانی و جاده های پیوسته مرطوب شمال کشور است ولی بهتر است برای به یاد ماندنی ای و ثبت نوستالژی شیرین این تجربه پاییزی مواردی را رعایت کنید تا این اتفاق روشن ترین یادگاری از جاده های بارانی فصل پاییز باشد.
به نقل از آمار راهنمایی و رانندگی جاده ای کشورمان علت اصلی افزایش تصادفات رانندگی در روزهای بارانی و برفی، کاهش ضریب اصطکاک لاستیک ها با زمین و همچنین کاهش دید رانندگان است. رعایت نکات اصلی در رابطه با کیفیت لاستیک خودرو و اطمینان از تندرست آن، یکی از عمده ترین اقدامات رانندگان پیش از تردد در جاده های بارانی است.

البته پلیس راهنمایی هم در این مورد بیشتر توجه کرده و معمولاً با نزدیک شدن ایام پربارش در جاده های اصلی و فرعی با بازرسی اتومبیل ها و تأیید صحت و تندرست اتومبیل امکان و مجوز تردد در این جاده ها را می دهند. البته از نقش تجربه و آگاهی در جلو گیری و مهار حوادث جاده های بارانی نباید غافل شد که هیچ چیز به اندازه تجربه عملی و البته سربلند بیرون آمدن از آن قادر نیست به مهار و گذشتن از آن یاری رساند. در این مطلب به مواردی اشاره شده است که خواندنش به شما آگاهی و اعتماد به نفس بیشتری در مهار شرایط بحرانی خواهد داد.

البته از نقش تجربه و آگاهی در جلو گیری و مهار حوادث جاده های بارانی نباید غافل شد که هیچ چیز به اندازه تجربه عملی و البته سربلند بیرون آمدن از آن قادر نیست به مهار و گذشتن از آن یاری رساند.

هنگام سر خوردن، چطور خودرو را متوقف کنیم؟

خوب ترین کار این است که اعتماد به نفس داشته و به خود مسلط باشید. از ترمز کردن خودداری کنید زیرا ضربه زدن به ترمز روی سطح لغزنده، چرخ ها را قفل می کند و باعث کوتاهی و سر خوردن بیشتر می شود. باید در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به وضعیت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد. در این نکات نقش تجربه خیلی پررنگ تر از امکانات اتومبیل می تواند به شما در مدیریت شرایط بحرانی یاری رساند. بنابراین چنانچه جدید فرمان هستید و تجربه رانندگی در جاده های بارانی را ندارید بهتر است نکات مطمئنی را به درستی رعایت کنید یا چنانچه ناچار به ادامه یا آغاز مسافرت نیستید آن را به وقتی غیر از روزها و شب های بارانی موکول کنید.

جاده لغزنده است با احتیاط رانندگی بکنید

رعایت این نکات هنگام رانندگی در روزهای بارانی و برفی، مطمئنی شما را زیاد میکند
* زمان بارندگی دقت بیشتری داشته باشید تا مبادا مناظر خوشگل، هوای خوش و بوی نم باران، حواستان را از رانندگی پرت کند.
* پیش از حرکت در جاده، از سلامت بودن تیغه برف زدای شیشه جلو و عقب مطمئن شوید.
* تیغه های برق زدای را از نگاه ظاهری و مکانیکی چک کنید. گهگاهی این تیغه ها از نگاه ظاهری سلامت هستند ولی بخش پلاستیکی تیغه ها کارایی و کیفیت اصلی را ندارند.
* منبع آب شیشه شوی را به طور منظم مهار کنید و یک گالن آب تمیز برای پر کردن مجدد آن همراه داشته باشید.
*در فصل زمستان درون منبع شیشه شوی اتومبیل، مایع تمیز کننده شیشه که در تنظیف منزل از آن بهره میگیرید بریزید این کار دو مزیت دارد اول این که پاکی بیشتری دارد دوم این که مانع یخ بستن منبع آب و شیشه اتومبیل می شود.
* بعد از باران، تردد خودروهای جلویی، شیشه اتومبیل را گل آلود خواهد کرد که تمیز کردن شیشه اتومبیل بدون آب تقریباً امکان نخواهد داشت.
* بسته به شدت باران، سرعت برف زدای را تنظیم کنید. این کار به دو صورت فاصله وقتی حرکت و سرعت حرکت آن قابل تنظیم است.
* یک روش تجربی نمایان میکند که تمیز کردن شیشه جلوی اتومبیل با سیب خوبش زده شده به پاکی و لغزندگی تیغه برف زدای کمک زیادی می کند، به خصوص در جاده های برفی و بارانی.
* هنگام بارندگی، حداکثر سرعت های جایز تعیین شده کاهش مییابد و شما باید سریع کمتری رانید.
* در طول مسیر فاصله مطمئنی با اتومبیل جلویی را رعایت کنید. این فاصله در زمان بارش بیشتر و لازمتر خواهد بود.
* وقتی که باران جدید آغاز به باریدن می کند، سطح جاده ها و خیابان لغزنده تر هستند چون مخلوط خاک و ناپاکیهای متداولی جاده ها با باران سطحی لیز بوجود مییاورد.
* چنانچه هنگام بارش باران ناچار به گرفتن ترمز شدیدی شدید، چندین بار پشت سر هم پا را روی ترمز فشار دهید. با این کار از لیز خوردن ماشین پیش گیری خواهید کرد.
* خودروهایی که ترمز آن از تکنولوژی ABS استفاده میکند خیالشان از این بابت آسانتر است، زیرا این ترمزها برای لیز نخوردن در چنین شرایطی دیزاین شده اند.
* گهگاهی در جاای عالی توقف کنید و علاوه بر رفع خستگی از چشمانتان و رفع استراحت کن آلودگی، چراغ های اتومبیل را تمیز کنید تا روشنایی کافی داشته باشد.
* در ارتفاعات معمولاً بارش با مه همراه است. در این موقعیت از چراغ مه شکن اتومبیل کمک بگیرید تا خودروهای عقبی موقعیت و سرعت شما را متوجه بشوند.
* از سبقت گرفتن و تحول خط عبوری خودداری کنید. علاوه بر لغزندگی مسیر، خیسی شیشه ها و احیاناً بخار گرفتن شیشه ها مانع از دید کامل راننده می شود.
* چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند و باعث سر خوردن آن شده و باعث می شود وسیله نقلیه در جهت تصویر و عکس حرکت برگردد.
* سعی کنید خودرو را در وضعیت دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا این وضعیت به کاهش داده شدن سرعت یاری میرساند و راننده مهار بیشتری بر اتومبیل خواهد داشت.


*****************************

تهیه شده توسط: سوسن چ.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چه جای من که بلغزد سپهر شعبده باز
««« »»»
از اين حيل که در انبانه بهانه توست

نکاتی درباره رانندگی در راه های بارانی

TT / 166 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال