آشنایی با قبیله آل مراد + هانی بن عروه کیست؟


قبیله آل مراد, هانی بن عروه کیست

آشنایی با قبیله آل مراد + هانی بن عروه کیست؟

قبیله گرایی به دو صورت مثبت و منفی در اعصار گذشته وجود داشته است. اسلام قبیله گرایی منفی که همان تبعیت محض و بی چون و چرای از رئیس خود در شرایط مختلف است را قبول ندارد اما در عوض برخی از کارکرد های اجتماعی قبیله گرایی را ارج می نهد.

به عنوان نمونه می توان گفت که پیروزی پیامبر اسلام و شناخته شدن ایشان به عنوان آخرین پیامبر خدا بدون حمایت بنی هاشم، میسر نمی گشت. این ویژگی تا مدت ها پس از رحلت پیامبر نیز ادامه داشته است. یکی از این کارکرد های مثبت قبیله گرایی را می توان در حمایت از مردم مختلف کوفه در حمایت های آنان دانست. یکی از این قبائل، قبیله آل مراد است.

قبیله آل مراد

نام قبیله ای که هانی بن عروه، بزرگ و رئیس آن در کوفه بود.هانی هر گاه ندا می داد، چهار هزار مسلح و هشت هزار پیاده تحت فرمانش جمع می شدند.وقتی هانی را برای گردن زدن به بازار کوفه بردند، هانی آل مراد را صدا کرد، ولی کسی از بیم جان خویش به حمایتش برنخاست. هانی در ایام حضور مسلم بن عقیل در کوفه، میزبان او بود، و پیش از مسلم دستگیر و شهید شد.

هانی بن عروه که بود؟

هانی بن عروه، از بزرگان کوفه و از یاران خاص امام علی (علیه السلام) بود. هانی بن عروه مرادی، از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) و حضرت علی (علیه السلام) و از قاریان و بزرگان کوفه به شمار می رفت. او سخت پایبند تشیع بود. هانی از بزرگان -قبیله- بنی مراد بود و رهبری آن ها را به عهده داشت و چنان بود که هنگام سوار شدن چهار هزار سواره و هشت هزار پیاده با او حرکت می کردند و هر گاه هم پیمانان خود از قبیله کنده را فرا می خواند سی هزار نفر گرد او جمع می شدند، و نزد مردم کوفه، بسیار وجیه بود. از یاران خاص امیر مومنان علی (علیه السلام) بود که در جنگ های آن حضرت (علیه السلام) شرکت داشت.

همراهی با نهضت امام حسین(علیه السلام)

هانی با این که در روز عاشورا نبود اما با قیام امام حسین (علیه السلام) همراهی کرد. او میزبان مسلم بن عقیل بود. مسلم بن عقیل، سفیر امام حسین (علیه السلام) که در ابتدای ورود به کوفه به منزل مختار ثقفی وارد شده بود، (ابن سعد می گوید: حسین بن علی (علیه السلام) مسلم بن عقیل را به کوفه گسیل داشت و به او فرمود که در خانه هانی بن عروه مرادی منزل کند.) با ورود حاکم کوفه؛ یعنی عبیدالله بن زیاد به شهر کوفه، مسلم برای ادامه فعالیت هایش، منزل مختار را ترک کرد و وارد منزل هانی بن عروه شد که به نظر می رسید، امنیتش از جاهای دیگر بیشتر بود. از این پس، منزل هانی پایگاه شور و حضور مردم کوفه شد. گزارش شده هیجده هزار تن از کوفیان به صورت مخفی با مسلم بن عقیل بیعت کردند.

مطالب پیشنهادی

حدیث از امام علی (ع) درباره صله رحمحدیث از امام علی (ع) درباره صله رحمپیام امام رضا (ع) به شیعیان | حدیث فوق العاده زیباپیام امام رضا (ع) به شیعیان | حدیث فوق العاده زیباحدیث درباره سبزی کرفس + خواص و فواید کرفسحدیث درباره سبزی کرفس + خواص و فواید کرفسنماز و دعای عید نوروزنماز و دعای عید نوروزاعمال شب های قدر چیست؟ + چرا شب قدر را احیا می کنیم؟اعمال شب های قدر چیست؟ + چرا شب قدر را احیا می کنیم؟چگونگی ازدواج فرزندان آدم + تعداد فرزندان حضرت آدمچگونگی ازدواج فرزندان آدم + تعداد فرزندان حضرت آدمدانستنی های جالب مذهبی و قرآنیدانستنی های جالب مذهبی و قرآنیاز شب قدر چه میدانید؟ | فلسفه شب قدراز شب قدر چه میدانید؟ | فلسفه شب قدرهمه چیز درباره شب قدرهمه چیز درباره شب قدرسند اثبات ولایت امام علی (علیه السلام) با آیه قرآنسند اثبات ولایت امام علی (علیه السلام) با آیه قرآنشب قدر در قرآن کریمشب قدر در قرآن کریمابراهیم اشتر (پسر مالک اشتر) سرنوشتش چه شد؟ابراهیم اشتر (پسر مالک اشتر) سرنوشتش چه شد؟

[ منبع این خبر سایت جدیده می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال