بیوگرافی و زندگینامه کیان ایرانی، کیسان ابوعمره (۲ عکس)


زندگینامه کیان ایرانی، کیسان ابوعمره

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس بیو گرافی کیان ایرانی، کیسان ابوعمره

«کیان» در واقعیت «ابوعَمره کیسان» نام دارد که یکی از نزدیکان مختار و از مقامات بلند پایه حکومتی او به تعداد می‌رفته است؛ از وقتی که به مختار پیوست و در قیام او نقش پیدا کرد از اهمیت بالایی برخوردار شد زیرا بسیار نکته اطمینان و اعتماد مختار بوده است. سایت آسمونی در این مقله بیو گرافی کامل کیان ایرانی کیسان ابوعمره را برای شما عزیزان آماده کرده است که در ادامه می خوانید.

رابطه نزدیک کیسان با مختار

کیسانٍ مکنّی به ابوعَمره، از شیعه هواداری می‌کرد و از عثمان بد می‌گفت.

صاحب سرّ مختار

نقل شده است کیسان صاحب سرّ مختار بود و بر کار و رأی او غلبه داشت و مختار را به انتقام خون امام حسین برانگیخت.

مشاور مختار

دربین یاران و لشکریان مختار، که بیشتر از موالی بودند، ‌کیسان از مشاوران نزدیک و دوستان برجستۀ مختار بود.

رئیس نگهبانان مختار

چون در سال ۶۶ مختار به قصد انتقام گرفتن از عاملان واقعه کربلا و قاتلان امام حسین علیه‌السلام، در کوفه بر ضد بنی‌امیه قیام کرد، کیسان را- که بسیار به او اعتماد داشت- به رئیسی شُرطه -پلیس و شهربانی- و به وعده ای به ریاست نگهبانان –حَرَس- خود گماشت

دستور به کشتار قاتلان امام حسین

به او دستور داد هزار کارگر فراهم آورد تا با کلنگ خانه‌های اشراف و کسانی را که به جنگ امام حسین (علیه السلام) رفته بودند، خراب کند.

کیسان که آنان را خوب می‌شناخت، در کوفه به جستجو توجه کرد و به هر کدام از آنان که دست می‌یافت او را می‌کشت، خانه‌هایشان را ویران می‌کرد و اموال آنان را به یکی از ایرانیانی که در خدمت مختار بودند می‌بخشید.

چنان شد که مردمان کوفه بنام او مانند می‌زدند و هرگاه کسی دچار فقر می‌شد، می‌گفتند ابوعمره به منزل او آمده است.

کیسان در گفتار و رفتار و کشتار مخالفان، حتی از مختار نیز بسیار تندروتر بود.

کیسان قاتل شمر

مختار سپس کیسان را برای کشتن شمربن ذی‌الجوشن- که از قاتلان امام حسین بود- مأمور کرد.

چون شمر از کوفه گریخت، کیسان با گروهی به تعقیب وی رفت و در روستا -میان شوش و صَیْمره- بر او رسید و خود کیسان، یا یکی از یارانش، شمر را کشت و جسد او را جلوی سگ‌ها انداختند.

اسیر شدن خولی توسط کیسان

آن‌گاه کیسان به همراه معاذبن هانی کندی ( برادرزاده حجربن عدی)، خولی‌بن یزید اَصبحی را ـ که سر امام حسین را نزد عبیدالله‌بن زیاد برد ـ در خانه‌اش محاصره کرد واو را نزد مختار برد.

مختار خولی را کشت و در آتش سوزاند.

کیسان قاتل عمر بن سعد

پس از آن، مختار کیسان را برای قتل عمربن سعد- فرمانده لشکر یزید در واقعه کربلا- ‌مأمور کرد.

کیسان مخفیانه به سوی منزل عمربن سعد در کوفه رفت و او را غافل‌گیر کرد و گردن زد و سرش را برای مختار برد.

و نقل شده است که یکی از یاران مختار، عمربن سعد را اسیر کرد و نزد مختار برد و سپس کیسان به دستور مختار او را گردن زد.

قاتل کیسان

عبدالله‌بن زبیر- که بر حجاز و مناطقی دیگر از دنیا اسلام استیلا یافته بود و طرفداران و یاران مختار را مانع بزرگی برای خود می‌دانست- در سال ۶۷ برادرش، مصعب‌بن زبیر، را به جنگ مختار اعزام کرد.

در نبردی که در مکانی بنام حمام اعیَن -از توابع کوفه- روی داد، کیسان فرمانده موالی سپاه مختار بود. در این جنگ- که به قتل مختار و پیروزی مصعب‌بن زبیر انجامید- ظاهراً‌ ابوعمره کیسان نیز کشته شد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس بیو گرافی کیان ایرانی، کیسان ابوعمرهریاست انتظامات و شرطه‌های کوفه برعهده کیسان بود

اعتماد و اطمینان مختار به این شخص تا مکانی بوده است که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه‌های کوفه به او سپرده می‌شود و در جریان برخورد با جنایتکاران کربلا به فرمان مختار، اموال بسیاری از این اشخاص را مصادره می‌کند و بین ایرانیان مسلمانی که در عملیات، قلع و قمع جنایتکاران کربلا شرکت داشته‌اند تقسیم می‌کند و این نکته یکی از خدمات قابل توجهی است که وی به حکومت مختار به انجام رساند.

در واقعیت اوست که از سوی مختار مأموریت برخورد و دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا را بر عهده دارد و اشراف خائن کوفه که جنایتکاران عمده کربلا بودند به شدت از نام او وحشت داشتند.

آنها «کیان» را «باز صیدی» لقب داده بودند؛ به این معنا که باز بر روی شکار فرود می‌آید و چنگال‌هایش را در اندام طعمه فرو می‌کند؛ ‌لذا «کیسان» نیز بر قاتلان اهل‌بیت علیهم‌السلام فرود می‌آید و آنها را به هلاکت می‌رساند و نابود می‌کند.

«کیسان» بسیار به مختار وفادار بود و تا انتها کار نیز با وی همراهی می‌کرده است؛ هنگام جنگ «مصعب‌بن زبیر» که برای جنگ با مختار آمده بود، سرسختانه و فداکارانه با مختار درمقابل دشمن ایستاد و در جریان این جنگ به همراه مختار کشته شد.

البته این فرد در فیلم مختار‌نامه به غلط «ابوعُمره» نامیده می‌شود در حالی که نام عمده او «ابوعَمره کیسان» است که حتی نام «کیسان» نیز به نقل از یکی از مسئولین این فیلم به خاطر آسانی تلفظ برای ایرانیان و ملموس بودن نام «کیان» از «کیسان» به این نام تحول یافته است.

به هر صورت «کیان» یک وجود واقعی است و زحمات زیادی را چه در جهت قیام مختار و چه در قصاص قاتلان اهل بیت علیهم‌السلام و یاران ایشان کشیده است و جای مدح و تکریم از این شخصیت وجود دارد.

ایرانیان پس از قیام مختار انگیزه و اعتماد بیشتری برای وجود در عرصه‌های سیاسی را کشف کردند

تا قبل از این که مختار ایرانیان را به این صورت به عرصه بیاورد و به آنها پست و مسئولیت دهد آنها برخلاف تعداد قابل توجهشان در کشور عراق و علی الخصوص در کوفه که گفته می‌شود ـ در بعضی از مواقع بیش از نیمی از جمعیت کوفه را ایرانیان تشکیل می‌دادند ـ به خاطر تبعیضی که از زمان خلیفه دوم بر ایرانیان مسلمان می‌گذاشتند، آنها در عرصه سیاسی و اجتماعی به حساب نمی‌آمدند و این مسئله به گونه‌ای تبیین شده بود که خود ایرانیان نیز پذیرفته بودند نمی‌توانند خودی نمایان کنند و نمی‌توانند در عرصه سیاسی و اجتماعی تأثیرگذار باشند.

البته امیرالمومنین علیه السلام و امام مجتبی علیه السلام ایرانیان را در زمان خودشان، از حقوق برابر با اعراب برخوردار کردند و به آنها بها دادند؛ اما تا وقتی که آن بزرگواران در قید زندگی بودند خیلی از ایرانیان با توجه به این لطف امیرالمؤمنین علیه السلام معتقد نبودند که می‌توانند تأثیرگذار باشند.

در فاصله صلح امام حسن علیه السلام تا قیام مختار، ستم بسیاری بر ایرانیان روا شد و خیلی از این اشخاص را یا کشتند یا تبعید کردند و به گونه‌ای شده بود که بعضی از ایرانیان چنان به جان آمده بودند که برای انتها دادن به حالت موجود حتی به قیام خوارج نیز می‌پیوستند و ایرانیانی که در قیام خوارج نفوذ کرده بودند، دادخواهی خودشان را به این وضع موجود به این راهکار نشان می‌دادند.

رمز موفقیت مختار به صحنه آوردن ایرانیان بود

با قیام مختار، ایرانیان با وفای کامل به پیرامون مختار انگشتر زدند و به قیام او پیوستند تا بتوانند دادخواهی خودشان را عنوان کنند و مختار نیز با توجه به زیرکی خود می‌دانست اگه به ایرانیان بها دهد با مدد این اشخاص می‌تواند کامیاب شود و اگه صرفاً می‌خواست به عرب‌ها بها دهد، نمی‌توانست کامیاب شود؛ زیرا او می‌دانست اعرابی که به اهل‌بیت پیامبر رحم نکردند، به مختار نیز رحم نمی‌کنند و حتماً در لحظات عمده او را ول خواهند کرد.

باور می‌ دارم رمز موفقیت مختار به صحنه آوردن ایرانیان و بهره گیری از وفا و قدرتمندی آنها بود؛ لذا می‌بینیم سپاهی نیز که به سوی شام روانه می‌کند؛ به فرماندهی ابراهیم‌بن مالک اشتر است. بنا بر نقل تاریخ، شاهدان گفته‌اند که در اردوی ابراهیم‌بن مالک، صوت عربی شنیده نمی‌شد و عموماً فارسی گفتمان می‌کردند که نشان از کثرت ایرانیان در این سپاه دارد.

****************

متن از : بهرام ت.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کلک مشاطه صنعش نکشد نقش مراد
««« »»»
هر که اقرار بدين حسن خداداد نکرد

بیوگرافی و زندگینامه کیان ایرانی، کیسان ابوعمره (۲ عکس)

TT / 123 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال