نامه کشاورزان به نوبخت برای اعلام نرخ تضمینی گندم/ نرخ گندم مطابق با تورم افزایش یابد


نامه کشاورزان به نوبخت برای اعلام نرخ تضمینی گندم/ نرخ گندم مطابق با تورم افزایش یابد

خبرگزاری فارس: نامه کشاورزان به نوبخت برای اعلام نرخ ضمانتشده گندم/ نرخ گندم مطابق با تورم ازدیاد یابد

سرپرست بنیاد ملی گندمکاران گفت: با گذشت ۴۰ روز از آغاز کشت پاییزه دولت همچنان نرخ تهیه کرد ضمانتشده محصولاتی همچون گندم را اعلام نکرده تا حدی که کشاورزان نمی‌دانند خوب تر است، چه تولیدی را کشت کنند.

علی قلی ایمانی در مکالمه با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، با گلایه از عملکرد دولت در رابطه با تاخیر در اعلام نرخ تهیه کرد ضمانتشده محصولات استراتژیک همچون گندم، یادآوری کرد: ۴۰ روز از آغاز فصل کشت پاییزه می گذرد و کشاورزان همچنان آگاهی نمیدارند که چه تولیدی برای سال زراعی تازه کشت کنند.

وی با اشاره به کاهش نرخ گندم در جهان و تأثیر آن بر بازار درون یاد آوری کرد: اکنون نرخ گندم وارداتی در درون ۸۵۰ تا ۹۰۰ تومان به پایان رسانده میشود، در حالی که نرخ تهیه کرد ضمانتشده این محصول ۱۱۵۰ تومان است، اما نباید از یاد برد که رهبر معظم انقلاب هم تاکید دارند که محصولات استراتژیک همچون گندم در بازار درون ساخته شود و از این لحاظ وابسته نباشیم.

سرپرست بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به این که در سال هایی ۸۶-۸۵ با تورم ۴۰ تا ۶۰ درصدی مواجه بوده ایم، گفت: این در حالی است که نرخ گندم در این سالها همان ۲۰۵ تومان در هر کیلو باقی ماند و تحولی نکرد، در حالی که کشاورزان توقع دارند، این عقب ماندگی نرخ جبران شود.

ایمانی تصریح کرد: از گوشه و کنار به گوش میرسد که دولت تمایل چندانی برای ازدیاد نرخ تهیه کرد ضمانتشده گندم برای سال زراعی تازه ندارد، در حالی که با توجه به ازدیاد مخارجها مطابق با نرخ تورم کشاورزان هم انتظار دارند که نرخ گندم با همین نرخ ازدیاد یابد.

وی بر این مورد اذعان داشت که آگاهی میداریم نرخ خاتمه یافته محصولات کشاورزی از جمله گندم بالاست ولی نباید از یاد برد که این مسئله به خاطر ضعف در بهره وری پایین و عملکرد کم در هکتار است و طی سالیان اخیر فشار مضاعفی بر خاک آورده ایم و آن طور که باید با کود و مکمل های عالی خاک را تقویت نکرده ایم.

به گزارش سرزه به نقل از سرپرست بنیاد ملی گندمکاران تا همین ۳-۲ سال قبل کشاورز باید چندماه در نوبت می ماند، تا بتواند به ازای هر هکتار ۲۵ کیلوگرم کود گیرد اما اکنون حالت تامین کود و نهاده خوب تر شده، اما اصلاح هر چیزی وقت بر است.

وی در پاسخ به این که برخی باور می‌ دارند کشاورزان بدون توجه به نیاز خاک تنها کود بیش از اندازه به خاک می دهند که اثری هم بر عملکرد در هکتار ندارد، بیان داشت: کشاورزی که به طور باستانی فعالیت میکند و توان اقتصادی اش هم در آن حد نیست که بتواند میلیون ها تومان صرف پژوهش بر روی خاک نماید و در عین حال از دانشمندان و کارشناسان وزارت جهاد می خواهیم که برای ازدیاد عملکرد، تعلیم ضروری را به کشاورزان بدهند.

ایمانی این را هم گفت که در همه مکان جهان برای پشتیبانی از صادرات و تولید محصولات استراتژیک به کشاورز و صادرات یارانه می دهند که این روند هم طبق اصول باید در کشور ما جریان یابد مضاف بر آن که به کارگیری ابزارآلات تازه کشاورزی نیز باید برای کشاورزان تسهیل شود.

او تأکید کرد که علاوه بر تأمین احتیاج های کشور از مکان تولید درون به مخصوص در بخش گندم، کشاورزی اشتغالزایی زیادی به دنبال دارد که مدام باید این بحث مد نگاه مسئولان قرار گیرد.

وی یکی دیگر از نگرانی کشاورزان را تبلیغاتی محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید دولت از قبل برای منابع تهیه کرد ضمانتشده محصول برنامه ریزی کند، نه این که محصول کشاورز وارد انبارها شده و دولت برای توجه کرد پول آن این دست و آن دست کند، تا حدی که کشاورز ریالی برای تسویه معوقات خود به بانک نداشته و جریمه دیرکرد بدهد، بدون آن که ریالی بابت این دیرکرد گیرد.

وی در پایان از مکاتبه با نوبخت سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خبرداد و گفت: طی این نامه خواسته ایم که نرخ تهیه کرد ضمانتشده گندم مطابق با نرخ تورم ازدیاد یابد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد؛ در سال زراعی ۹۵-۹۴ حدود ۱۴ میلیون تن گندم در کشور ساخته شد که ۱۱.۵ میلیون تن آن توسط دولت به صورت تهیه کرد ضمانتشده خریداری شد که با گذشت ۳ ماه از واپسین تهیه کرد، مطالبات کشاورزان به تازگی تسویه شده است.

—با تشکر از حسن انتخاب شما—

گردآوری توسط : گل آذين ی.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طريق عشق پرآشوب و فتنه است ای دل
««« »»»
بيفتد آن که در اين راه با شتاب رود

نامه کشاورزان به نوبخت برای اعلام نرخ تضمینی گندم/ نرخ گندم مطابق با تورم افزایش یابد

TT / 168 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال