کابل برق فشار قوی رویای مهندس شدن احمد را بر باد دادنوجوان است و بازیگوشی اقتضای سنش، اما سیم های برق بی رحم تر از آن هستند که این اقتضائات را بفهمند و این بازیگوشی یا شاید سهل انگاری پیمانکار برق موجب شد که شوک الکتریکی قوی به احمد وارد شود و این نوجوان را از داشتن دست محروم کند.
آن روز در غبار مانده در ذهن احمد، روزی بود مثل روزهای دیگر، احمد چوب دستی به دست، هی هی کنان، گوسفندان را به جایی می برد که به گمانش علف بیشتری داشت و چوپان کوچولوهای دیگر کمتر به یاد آن منطقه بودند، آفتاب وسط آسمان بود و گرما امان احمد را بریده بود، گوسفندان که پابند علف های گوشه وکنار شدند، دنبال سرگرمی و کار تازه ای افتاد، سه تیر چراغ برق کنار هم خاموش ایستاده بودند البته این به گمان احمدی بود که تصور می کرد، برقی در جریان نیست و سیم های آویزان این تیرها که تا پله آخر تیر رسیده بودند، این گمان را در او بیشتر می کرد، قبلا هم از این تیر بالا رفته بود.
آفتاب هم بازیش گرفته بود و نمی گذاشت احمد سرش را بلند کند و مسیر پیش رویش را ببیند، احمد تند تند پله های تیر چراغ برق را بالا رفت اما ناگهان به پشت گردنش شوکی وارد شد و پیش از سقوط، برای نجات، با دست هایش تنها ریسمان نجاتی را که تصور می کرد، هست، سیم های برق را گرفت، و بعد از آن دیگر چیزی نفهمید.
حالا احمد مانده است و دستی که قطع شده و دستی که در شرف قطع شدن است، تاکنون آموزش ندیده که در نبود دست هایش چگونه نیازهای اولیه اش را تامین کند، برق، نیمی از موی سرش را هم با خودش برده وکلاهی را مهمان همیشگی سرش کرده، پایش هم از نوازش برق بی بهره نمانده است.
دوستش بهزاد هم که به کمکش آمده بود، جریان برق را از بدن احمد دریافت کرده است.
احمد که تا روزهای نه خیلی دور، برای درس و مدرسه رویا پردازی می کرد، حالا از تحصیل بازمانده است، معلمانش گفته اند دستی برای نوشتن نداری پس نیا، یا اینکه غیر حضوری درس بخوان. او باید هم اکنون باید در پشت میز و در کلاس هشتم مشغول به تحصیل بود.
پدرش رنجور است و در رختخواب؛ برادرانش هنر کنند با کارگری تنها خرج خودشان را در می آورند، نامادری هم گرفتار پدر و امور خانه است.
درد برق گرفتگی، شب ها همچنان پنجه هایش را روی دست و سر وپای احمد می کشد، شب های بلند پاییز برای احمد مثل گذر یک سال زمان می برد.
احمد مدام به این فکر می کند چرا پیمانکار یک روز زودتر نیامد تا سیم های اضافی را قطع کند تا چنین شوکی آینده احمد را تغییر دهد، گاهی هم فکر می کند، چطور خودش و اهالی روستا از برق دار شدن این سیم ها مطلع نشدند! یا اصلا چرا سیم های آن اینقدر آویزان بودند وسوال های بسیاری که کنکاش بی نتیجه هرشب احمد با آن گره خورده است.
حتی حالا به کارگری هم نمی تواند فکر کند که حداقل با آن مخارج رفتن تا در مانگاه را تامین کند و اینقدر شب ها بی خواب نشود.
برق گرفتگی، چه بلایی سر بدن می آورد؟
یک پزشک در این خصوص گفت: به جریان برق فشار قوی حتی با وسایل عایق هم نزدیک نشوید، چرا که عبور جریان برق فشار قوی از بدن موجب ایجاد جراحت های وخیم و حتی مرگ آور می شود.
دکتر حسام حسامی گفت: جریان برق ممکن است از یک منبع تولید برق با ولتاژ پایین یا ولتاژ بالای بیش از 1000 ولت در جریان باشد اگر بافت هایی از بدن که در مسیر این دو نقطه قرار دارند تحت تاثیر جریان برق و حرارت تولید شده تخریب می شوند، به طوری که هرچه ولتاژ برقی که وارد بدن می شود بیشتر باشد، سوختگی ایجاد شده عمیق تر و جراحت های باقی مانده وخیم تر خواهند بود.
وی عنوان کرد: علاوه بر این،‌ جریان الکتریکی ضمن عبور از بدن در اعصاب، ماهیچه ها و قلب تغییرات شیمیایی قابل توجهی ایجاد می کند و باعث اختلال در واکنش های بدن شده و یا به طور کلی باعث توقف آنها می شود، در بسیاری از موارد اگرچه سوختگی خارجی ناشی از برق گرفتگی (محل ورود و خروج جریان برق) خیلی کوچک باشد، اما این مقدار کوچک نباید ما را از آسیب های وخیم تر عمقی غافل کند و ما را به اشتباه بیندازد.
وی تاکید کرد: قلب در شرایط عادی با یک ریتم منظم می زند، اما برق گرفتگی موجب اختلال و توقف در این ریتم می شود، بدن یک مکانیسیم الکتریکی دارد که اگر این مکانیسم الکتریکی به هم بخورد بدن دچار بی نظمی شده و موجب آریتمی قلب می شود.
وی گفت: برخی اوقات این آریتمی به قدری خطرناک است که خون رسانی انجام نمی شود و اختلال الکتریکی در قلب ایجاد شده و شخص ممکن است بمیرد.
حسامی تصریح کرد: ورود جریان برق به بدن موجب انقباض های الکتریکی سفت عضلات تنفسی (کزازی شکل) یا آسیب مراکز تنفسی در مغز (در بصل النخاع) و یا ایست تنفسی می شود و پس از مدتی قلب نیز از حرکت می ایستد، البته اگر جریان برق از خود قلب نیز عبور کرده باشد، با ایجاد انقباض ها و اسپاسمودیک در بطن (فیبریلاسیون بطنی) ایست قلبی اولیه خواهیم داشت.
وی یادآور شد: اسپاسمی که در اثر سوختگی با برق ایجاد می شود، عضلات اطراف ستون فقرات را تهدید می کند و حتی می تواند موجب شکستگی ستون فقرات هم می شود، برق گرفتگی می تواند سبب پرت شدن فرد و آسیب شخص شود و سوختگی های جدی در بدن ایجاد کند.
حسامی درباره دلایل قطع عضو در اثر برق گرفتگی با فشار قوی گفت: برق فشار قوی ایجاد قطع عضو می کند و «نکروز» ایجاد می کند و بافت فیبروز می شود، درست مانند فردی که بیماری های عروقی داشته باشد و دست و پاهایش سیاه می شود، همین اتفاق برای فردی که دچار برق گرفتگی شده است می افتد و باید در این صورت عضو را قطع کنند.
اشتوت پایین، روستایی از توابع دهستان حصارچه شهرستان مرزی راز و جرگلان در خراسان شمالی است.
فیلم مستند شوک برق به زندگی احمد نیز در بخش ایرنا فیلم سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی قابل مشاهده و در دسترس همگان است.
7187/ 6042 گزارش از: مرضیه مهربان** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

Source link 0 به این مطلب رای دهید

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال