همایش ورزش سالمندی و آرتروز ویژه بانوان قزوینی برگزار شد


همایش ورزش سالمندی و آرتروز ویژه بانوان قزوینی برگزار شد

خبرگزاری فارس: همایش ورزش کهنسالی و آرتروز مخصوص زنان قزوینی به انجام رسانده شد

همایش ورزش کهنسالی و آرتروز مخصوص زنان سالمند با شعار «کهنسالی انتها حیات نیست» به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با هدف ارتقای سطح توانمندی و پیشرفت کیفیت حیات شهروندان قزوینی به انجام رسانده شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از قزوین، همایش ورزش کهنسالی و آرتروز مخصوص زنان سالمند با شعار «کهنسالی انتها حیات نیست» به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با هدف ارتقای سطح توانمندی و پیشرفت کیفیت حیات شهروندان قزوینی عصر امروز در تالار آمفی تئاتر بانو حضرت زهرا(س) این سازمان به انجام رسانده شد.

الهام عطاری عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در این همایش نقل کرد: با توجه به اهمیت زمان کهنسالی و لزوم تمهید برنامه های تمرینی مناسب، هدف از همایش حاضر وارسی تأثیر تای چای بر عوامل گلچین آمادگی جسمی تٲثیرگذار بر اعتدال و زمین خوردن زنان سالمند مبتلا به آرتروز زانو است.

وی افزود: با پیشرفت بهداشت و مواظبتهای پیشگیرانه و مهار مریضیهای واگیردار، طول عمر انسان ازدیاد یافته و شمار سالمندان در کشورهای توسعه یافته و هم در حال توسعه به شدت در حال ازدیاد است.

این کارشناس رفتار حرکتی اظهار کرد: در کشورمان هم بر اساس واپسین آمارها هم اکنون هفت درصد جمعیت کشور را قشر سالمند تشکیل می دهد از این رو معرفی معضلات و مسائل سالمندان با هدف ارتقای سلامت آن ها لازم است بر اساس مطالعات و شواهد عینی با ازدیاد سن معضلات شناختی و حرکتی همچون بیماری آلزایمر، آرتروز و خطر افتادن در سالمندان ازدیاد کشف میکند که این امر قادر هست عاملی مخاطره انگیز در تمام ابعاد حیات سالمندان باشد.

وی مطرح کرد: این روند رو به ازدیاد جمعیت سالمندان توجه بیشتر به این جامعه را بیش از پیش لازم می سازد، این مهم یکی از دغدغه های سالمندان در دو دهه اخیر که بخش وسیعی از تحقیقهای کهنسالی را هم به خود اختصاص داده است.

عطاری افزود: مسئله افتادن و عواقب آن و ملاحظات سلامتی مرتبط با آن است افتادن به عنوان رویدادی شناخته می شود که زمین خوردن ناخواسته فرد منجر شده و یک سوم سالمندان، حداقل یک بار افتادن در سال را مییازمایند این آمار در سالمندان ۱.۵۷ درصد است از این شمار ۴.۴۲ درصد بعد از افتادن قادر به برخاستن نبوده و برای برخاستن به کمک احتیاج داشته اند.

این کارشناس رفتار حرکتی عنوان کرد: شمار افتادن با ازدیاد سن و ازدیاد برای برخاستن، به کمک احتیاج داشته اند، شمار افتادن ها با ازدیاد سن و ازدیاد معلولیت بیشتر می شود؛ بین ۳۰ تا ۸۲ درصد افتادن ها به سطوحی از زیان از کم تا جدی و ۶ تا ۲۵ درصد به شکستگی منجر می شود.

عطاری یادآور شد: افتادن ها علاوه بر ارتباطی که با افت فعالیت های اجتماعی افت و محدود شدن فعالیت جسمی، ضعف جسمی عمومی و اجتناب از فعالیت ها و کاهش کیفیت حیات دارد سبب به وحشت افت از افتادن هم می شود؛ با وارد شدن به دوره کهنسالی تغییراتی در عملکرد دستگاه های اسکلتی عضلانی، دهلیزی و غیره به عنوان دستگاه های فیزیولوژیک درگیر در اعتدال رخ می دهد که یکی از علل عمده زمین خوردن است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر فعالیت اندامی نقش اهمیتی می داری در حفظ کارکردهای شناختی و حرکتی سالمندان دارد، امروزه بیش از پیش بارز شده است که اشخاص سن دار قادر هستند با حرکات ورزشی و اسپرت سازگاری حاصل کرده و ظرفیت کار اندامی خود را توسعه یا پیشرفت بخشند و هر چه دفعات مشارکت در فعالیت های ورزشی در اشخاص سالمند بیشتر باشد، تاثیر های مفید آن از منظر ازدیاد طول عمر و کاهش علائم افسردگی بیشتر می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نقل کرد: به طور کلی در کشورهای آسیای جنوب شرقی، تمرینات ویژه ای حضور دارد که به منظور آرام سازی به کار گرفته میشود تای چای، تمرینات کوک سان دو و یوگا تمرینات باستانی آرام سازی سالمندان کشور کره و چین است.

عطاری یاد آوری کرد: این تمرینات مشتمل بر یک سری از حرکات با شدت کم است که در سه بخش تمرینات حرارت دادن، حرکات مربوط به تنفس و حرکات خنک کردن صورت می گیرد و سبب ازدیاد توانایی اندامی، روان پریش، ازدیاد اعتدال و انعطاف پذیری می شود.

وی ادامه داد: با توجه به شمار کم مطالعات در زمینه زمین خوردن سالمندان در کشورمان به خصوص در سالمندان مقیم جامعه و همچنین به خاطر فرقهای موجود از نگاه حالت سلامتی، شرایط اجتماعی و اقتصادی سالمندان در کشورهای گوناگون نتایج مطالعات صورت گرفته در دیگر کشورها قابل تعمیم به جامعه سالمندان کشورمان نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین مطرح کرد: از طرفی شناخت دقیق اپیدمیولوژی زمین خوردن و کشف کردن عوامل و فاکتورهای دخیل در آن می توان به ارائه دهندگان خدمات به سالمندان یاری رسانده تا مداخلات عالی ای را برای مهار این عوامل برنامه ریزی کنند و بتوانند حداکثر جلو گیری را در خصوص زمین خوردن و پیامد ناشی از آن به عمل آوردند.

عطاری بر اهمیت تعلیم سالمندان، خانواده ها و مراقبان آن ها تأکید کرد و از مسؤولان درخواست تا با برنامه ریزی های مناسب مخارجهای ناشی از مراقبت سالمندان را کم کنند.

*****************************************

تهیه شده توسط: روشنك و.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يا رب آن زاهد خودبين که بجز عيب نديد
««« »»»
دود آهيش در آيينه ادراک انداز

همایش ورزش سالمندی و آرتروز ویژه بانوان قزوینی برگزار شد

TT / 196 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال