پدر و مادر با دعوای بچه ها در مهد کودک چطور برخورد کنند؟


والدین با دعوای کودکان در مهد کودک چگونه برخورد کنند؟

فائزه دشتی، کارشناس ارشد روانشناسی و مشاور کودک و خانواده/ کودک وجود می داری است که با قدرتمندی کم متولد میشود و در محیط به جست وجو و کشف توجه میکند. کشف محیط کودک شبیه به بزرگسالان نیست. بسیاری از مفاهیمی که در نگاه ما نادرست است امکان می دارد از نگاه کودک درست باشد. در این طوری نکات بزرگسالان باید خود را به مکان کودک گذارند و دنیا را از دید خردسالان نگاه بکنند.
دعوای خردسالان امری معمولی است اما متاسفانه بزرگسالان به آن با دید منفی می نگرند. کودک در ضمن بازی دعوا می کند، دعوا برای او نوعی کشف محیط و جهان بزرگسالان است. در این دعواهای کودکانه کودک خود را به مکان بزرگسالان میگذارد و خود را بزرگ می نگاه کند. دعوای خردسالان دلیلهای مختلفی دارد.

تصویر و عکس والدین با دعوای خردسالان در مهد کودک چطور برخورد کنند؟

یکی از این علت ها می تواند این باشد که کودک شب گذشته شاهد جدل و دعوای والدین خود بوده است و او نیز به سبک تقلید تاخیری آن را در مهد کودک اجرا می کند. پس بر والدین است که تلاش کنند دربرابر چشم کودک جدل نکنند تا او نیز با مشاهده، آن را نیاموزد و بالطبع اولیا آن را به آموزه های مهد خردسالها یا به تربیت خردسالان دیگر ربط ندهند.
یکی دیگر از این علت ها می تواند تند خویی اولیا با کودک باشد. پدر و مادری که با کودک خود سر ناسازگاری دارند، کودک پرخاشگر تربیت کرده و این تند خویی را در محیط های دیگر شبیه به مهد کودک به خردسالان دیگر میرسانند. پس اولیا به هوش باشند صبر و تحمل خود را بالا برده و با کودک خود با عطوفت و مهربانی رفتار کنند تا از بروز تند خویی در کودک خود پیش گیری کنند.
کودکانی که در مهد کودک با هم بازی می کنند امکان می دارد با هم دعوا نیز کنند. حال نقش اولیا در این باره چه است؟
بسیاری از اولیای خردسالان به مدیران و مربیان مهد خردسالها شکایت می کنند که فرزندها در مهد کودک با هم دعوا می کنند . پاسخ ما به اولیا این است که آیا واقعا بازی کردن خردسالان را دیده اند؟ خردسالان همانگونه که بازی می کنند دعوا هم می کنند و این خیلی نرمال است. باید به دعوای خردسالان با دید دیگری گریه نکرد، یعنی با دید مثبت نه با دید منفی. دعوای خردسالان نوعی نه نقل کردن به زبان کودکانه است. کودک ابتدا نه را با پاسداری از خود و ایستادن تهاجمی دربرابر کودک دیگر نقل میکنید. خردسالی که نتواند درمقابل کار دوست خود بایستند (احتمالا کار دوست کودک از نگاه ما درست باشد و احتیاجی به رویارویی نداشته باشد ولی از نگاه کودک امکان می دارد نادرست باشد. باید به نگاه کودک ارج بنهیم و در موقعیتی درست و به جا برایش نکات درست را توضیح دهیم) قطعا در بزرگسالی هم قادر نیست توانایی این را داشته باشد که درمقابل افکار و رفتار منفی ایستادگی کند.
بر والدین است هنگامی که دعوای کودک خود با خردسالان دیگر را میبینند، در دعوای کودک خود مداخله نکنند. خردسالان همانگونه که از عهده بازی با همدیگر بر می آیند از عهده دعواهای خود نیز بر می آیند. دعوا نوعی بازی برای کودک به حساب مییاید.
هنگامی که کودک در منزل از دوست خود شکایت می کند بر والدین کودک است که کاملا به حرف او گوش داده و در انتها گفتمانهایش به او بگویند دعوای شما نوعی بازی است. زمانی با هم بازی می کنید نرمال است که امکان می دارد با هم نیز دعوا کنید، این نمک رفیقی شما است. اصلی این است که پس از دعوا از همدیگر معذرت بخواهید و با هم دوست باشید. او دوست شما است و شما مهربان تر از او هستید، حالا که شما مهربان تر از او هستید پس باید او را ببخشید و نیز به او بگویند برای اینکه به دوست خود بفهمانید شما با هم دوست هستید یک طرح و نقاشی برای او بکش و گفتمانهایی از این قبیل.
هیچگاه سعی نکنید در دعواهای کودک مداخله کنید. همانطور که شما در منزل امکان می دارد با همسر خود مجادله کنید خردسالان هم در مهد کودک با دیگران مجادله می کنند. این دعواها و مبارزه ها سبب رشد و پرورش کودک می شود. در تقویت زبان یاد گیری او به کودک یاری میرساند. کودک در این دعواها بزرگ می شود و رفیقی را مییاموزد.
و کلام پایان اینکه هیچگاه در حامی ای از کودک خود درصدد نبرد با کودک دیگر یا والدین او برنیایید زیرا این کار شما سبب کاهش اعتماد به نفس و شرم در کودک شما می شود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال