در نشریه علمی پزشکی جندی شاپور انتشار داده شد: تحقیقات بومی در زمینه سندرم مجرای مچ دست


در مجله علمی پزشکی جندی شاپور منتشر شد: تحقیقات بومی درباره سندرم مجرای مچ دست

عکس در مجله علمی پزشکی جندی شاپور منتشر شد:		تحقیقات بومی درباره سندرم مجرای مچ دست
سیناپرس: محققان ایرانی به بررسی ارتباط شدت درد، علایم بالینی، مدت دردو اختلالات الکترود یا گنوزیس در سندرم مجرای مچ دست پرداخته و به نتایج جالبی در این باره دست پیدا کرده اند.

درگیری عصب مدیان در مچ دست یکی از شایع ترین نوروپاتی های فشاری بوده که موجب مراجعه بیمار به درمانگاه های بیماران جسمی و حرکتی اعم از ارتوپدی، نورولوژی یا طب فیزیکی می شود. برای تعیین میزان آسیب عصب از گزارش شدت درد توسط بیمار، معاینه، علایم کلینیکی و میزان اختلالات در بررسی های الکترودیاگنوزیس (EDX) استفاده می شود. به همین منشور نیز به تازگی مطالعه ویژه ای انجام شده است که هدف این مطالعه بررسی ارتباط میان شدت شکایت درد با علائم بالینی، مدت بیماری و یافته های الکترودیاگنوس بوده است.

در ارزیابی شدت گرفتاری عصب مدیان در سندرم تونل کارپال لازم غیر از درد، باید به شدت علایم کلینیکی بیمار و شدت اختلالات الکتروفیزیولوژیک توجه  کرد

روش بررسی محققان در این پژوهش به این ترتیب بود که در طی دو سال، تمام بیمارانی که برای درد دست ها و علایم سندرم مجرای مچ دست به بیمارستان امام خمینی (ره) مراجعه  کردند از نظر شدت و مدت درد، علایم کلنیکی و الکترودیاگنوس بررسی و به کمک روش های آماری میان آنان ارتباط سنجی به عمل آمد.

یافته های به دست آمده شامل این موارد بودند: تعداد ۳۷۰ بیمار شامل ۲۳۴ زن و ۱۳۶ مرد با میانگین سنی نزدیک به ۴۷ سال،  بررسی شدند. گزارش شدت درد برابر با رقم ۰۲/ ۲±۰۹/ ۶ بود. اختلالات EDX در ۱۰۴ بیمار خیلی خفیف (Minimal CTS)؛ و ۱۶۶ بیمار، خفیف (Mild CTS) و ۵۹ بیمار متوسط (Moderate CTS)البته این گزارش در ۴۱ بیمار گرفتاری شدید (Severe CTS) بود.

بررسی های آماری نشان داد گزارش شدت درد با اختلالات الکترودیاگنوس ارتباط معنا داری ندارد، ولی مدت ابتلا با علایم الکترودیاگنوس ارتباط داشت.  لیکن میان شدت علایم بالینی با اختلالات الکترودیاگنوس ارتباط معنادار بود .

به این ترتیب محققان این گونه نتیجه گیری کردند که در ارزیابی شدت گرفتاری عصب مدیان در سندرم تونل کارپال لازم غیر از درد، باید به شدت علایم کلینیکی بیمار و شدت اختلالات الکتروفیزیولوژیک توجه  کرد و گزارش شدت درد توسط بیمار با شدت گرفتاری عصب تطابق ندارد.

منبع: سید رضا سعیدیان، مسعود زینالی، احمد دشت بزرگ، سید محمود لطیفی، ۱۳۹۴،  بررسی ارتباط شدت درد، علا یم بالینی، مدت دردو اختلالات الکترود یا گنوزیس در سندرم مجرای مچ دست. مجله علمی پزشکی جندی شاپور ، سال چهاردهم، شماره ۴ (پیاپی ۹۷).

لینک منبع

**با تشکر از انتخاب شما**

نگارش از : سايه ض.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اجرها باشدت ای خسرو شيرين دهنان
««« »»»
گر نگاهی سوی فرهاد دل افتاده کنی

در نشریه علمی پزشکی جندی شاپور انتشار داده شد: تحقیقات بومی در زمینه سندرم مجرای مچ دست

TT / 0 — TP / 0%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال