ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی در کلام فرزندش ثریا قاسمی (۳ عکس)


ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی از زبان دخترش ثریا قاسمی

گفتگو با دختر حمیده خیر آبادی

ثریا قاسمی و حمیده خیرآبادی مادر و دختر سینمای ایران هر دو از بازیگران توانمند و مهربان سینمای ایران هستند در همین زمینه مکالمه ای با ثریا قاسمی به انجام رسانده ایم که شما را به خواندن آن فرا می خوانیم.

مادر من تا سال ها به صاحب منزلش نقل نمیکرد که بازیگر تئاتر است. می گفت توی خیاط خانه فعالیت میکند؛ آقا ها هم همین طور. آقای مرتضی احمدی توی راه آهن کار می کرد و آنجا نقل نمیکرد که من بازیگرم. یا دیگرانی که من الان حضور ذهن ندارم که برای شما بشمارم. اینها مساله تمرین بعدازظهرهایشان و شب روی صحنه رفتن شان را عنوان نمی کردند، چون زیر پرسش می رفتند و به نگاه کرده بد به آنها نگاه می شد.

من و مادر نازنینم، حمیده خیرآبادی

بازیگرهایی مانند زنها شهلا ریاحی، توران مهرزاد، مهین دیهیم، مادر من حمیده خیرآبادی، فرخیده، صفوی، ناجی احمدی، ژاله علو و و و… و مردان حیدر صارمی، راستگو بهرامی، نصرت الله محتشم، هوشنگ سارنگ، تفکری، محمدعلی جعفری که گرگ بازی آن زمان بود، مشکلاتی این طوری داشتند. هرکدام از آنها هم کارهای اهمیتی می داری کردند. خانم شهلا ریاحی بسیاری از اکرانهای خوب ترجمه را اجرا کرد. دختر گل به فروش رسان را که بعدا ادری هپبورن در سینما بازی کرد، خانم شهلا ریاحی در تئاتر کار کرد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی از زبان فرزندش ثریا قاسمی

روزهای تنهای بچگی من

… مادرم وارد کار تئاتر شده. از پدرم طلاق گرفته بود و در نتیجه هر کدام زندگی خودشان را می کردند… من درخانه پدرم تنها بودم و با یک مادربزرگ بیمار میزیستم. آنجا هم کسی عدم که نکوهش کند. روزهای تنهایی بچگی من اصلا یک مقوله دیگری است که نمییاندیشم، الان به بحث کاری من رابطه ای داشته باشد. آن یک بحث جداگانه خارج از بحث ما خواهد بود.

آغاز کار من

من با برگردان آغاز کردم و درسال ۴۰ به رادیو رفتم. با رادیو بسیار آشنایی داشتم. وقتی که دیپلمم را گرفتم، برگردان؛ برگردان پررونق و شوفایی بود و مادر من هم، هم در تئاتر و هم در برگردان فعالیت میکردند. من به دلیل آشنایی خانم ناجی احمدی، خانم توران مهرزاد، خواهرشان ایران مهرزاد، ایران بزرگمهر که بزرگ ترین رُل ها و نقش های مهم را گفتند، با مادرم، دورادور با برگردان آشنایی داشتم، به همین دلیل به محض آن که کارم در تحصیل به پایان رسانده شد، به دانشگاه رفتم و رشته زبان را برگزیدم و همزمان کار برگردان را هم به انجام میرساندم.

بعد به دلیل ترافیک کاری ناچار شدم دانشگاه را رها کنم و به تحصیلات اختصاصی خودم توجه کردم. من رادیو و صدا را رمانتیک پسندیدم. مانند بسیاری که این حرف های کلیشه ای را می زنند و متاسفانه یا خوشبختانه در رابطه با من هم هست، باید نقل بکنیم در زمان تحصیل، بسیاری از امور هنری مدرسه را من به انجام میرساندم.

دوستان و هم شاگردی های من، در زنگ انشا وقتی که قرار بود من انشایم را بخوانم، رمانتیک صبر میکردند چون دست به قلم بودم و خوش هم می خواندم. در نتیجه همه این ها، بدون آن که آگاهی بدارم نبوغ کدام است، بدون آن که آگاهی بدارم هنر کدام است و چه کاری می خواهم به انجام برسانم، کششی در حضورم بود که مرا به سمت صدا می کشاند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی از زبان فرزندش ثریا قاسمی

نقش مادر هم سنش را بازی می کرد

یکی از نقش های فراموش نشدنی که در نقش مادر بازی کردند «کرایه نشین ها» بود که در آنجا با وجود آن که آقای جناب عزت الله انتظامی هم سن بودند، آنقدر خوب در غالب مادر فرو رفتند که کاملا باورپذیر بود. برای من هم این پیش آمده است. البته ما احتمالا فرق سنی مان بیشتر باشد، اما در یک سریال، آقای تارخ در نقش پسر من بود. البته ما هم سن نیستیم، اما می خواهم نقل بکنیم که ما به واسطه قابلیتهایمان در کارهایی نقش مادر را بازی می کنیم، در حالی که آنچنان فرق سنی نداریم.

در همان فیلم خواستگاری آقای محرابی، نقش پسر مرا بازی می کرد، در حالی که در مقطع سال های ۴۶-۴۵ من و ایشان نقش دختر و پسر جوان قصه ایتالیایی خمره را برای آقای سمندریان بازی کرده بود. بعد سال ها می گذرد و ایشان نقش پسر مرا بازی می کند.

بازی با مادرم در خانه ابری

تنها مکان هایی که با مادر هم بازی شدم «خانه ابری» بود که ایشان نقش مادرشوهر من را بازی کردند و یکی دیگر هم در «در قلب من» بود که باز در نقش مادر همسر من بودن. یعنی هیچ وقت در فیلم ها در نقش مادرم نبودند.

در رابطه با کار، ارتباط مان مانند دو همکار بود. ایشان در این که کاری را قبول بکنند یا نه با من رایزنیهایی داشتند. بسیار احترام آمیز با هم صحبت میکردیم، اما هیچ وقت مداخله ای در امور کاریمان نداشتیم. مشورت می کردیم. از قدیم ارتباطمان همین طوری بود. ایشان هیچ وقت نه مرا تشویق کردند و نه پرهیز دادند از کار هنر. به هر حال خودشان هم در این راه معضلات و مصائب بسیاری را کشیدند، اما مرا پرهیز ندادند.

خود ایشان راه خودشان را برگزیده بودند و همان راه را می رفتند و پیوسته نقش مادرهای نازنین و خوب و شگفت انگیز را بازی کردند و خوب هم آنها را در می آوردند. خیلی از بازیگر هایی که با ایشان فعالیت کردند یا حتی فعالیت نکردند نقل میکردند نادره، مادر ما بود. علتش این بود که ایشان نقش هایشان را آنچنان صادقانه اجرا می کردند که این راستگویی و انرژی آن به تماشاچی و هنرپیشگان می رسید. من هم دارم همان را به صورت ناخودآگاه ادامه می دهم و نقش هایم را صادقانه و با باور به انجام میرسانم که این انرژی باور و راستگویی من هست که دلنشین هست و به تماشای رسانده میشود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی از زبان فرزندش ثریا قاسمی

پرواز مادر

در رابطه با مراسم خاکسپاری مادرم، بعضیا نقد کردند. من همان موقع یک مقاله نگاشتم در نشریه فیلم و در این مورد توضیح دادم و حالا مختصرا نقل میکنیم. این طور به انجام رساندم چون نپسندیدم تابوت و جنازه ایشان در ازدحام و شلوغی غیرقابل تصور و غیرمنتظره و شلخته گم شود. من هرگز در مهمانیهای خاکسپاری شرکت نمی کنم، اما شنیدم که می گویند از این اتفاقات برای کسانی که آنها را بردند دور سالن وحدت چرخاندند، افتاده بود.

من نپسندیدم ایشان ملعبه این مسائل شوند. ملعبه این که آدم ها می آیند فقط برای این که کنار ما تصویر و عکس بگیرند، در وقتی که ما سوگواریم. من آگاهی میداشتم اینجور برنامه ها مسائل پیچیده، بی برنامه و غیرقابل مهار دارند و نپسندیدم این اتفاق برای مادر بیفتد. من پسندیدم عزیزم را در تندرست و آسایش کامل در قبری که خیلی سال پیش خریداری کرده بود، به خاک بسپارم.

ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی از زبان فرزندش ثریا قاسمی

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد*

تهیه از: فرزاد خ.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد
««« »»»
ياد حريف شهر و رفيق سفر نکرد

ناگفته هایی از حمیده خیرآبادی در کلام فرزندش ثریا قاسمی (۳ عکس)

TT / 216 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال