وهابیت؛ منبع خشونت و سایه دهشت


تهران- ایرنا- طی سال هایی که از آغاز هزاره سوم می گذرد، جهان و به طور ویژه منطقه خاورمیانه به شکلی جدی با پدیده شوم دهشت افکنی روبرو بوده و به دلیل پابرجایی منبع اصلی آن یعنی وهابی گری و افراط گرایی، جنگ با تروریسم هوده ای به بار نیاورده است.

طی نزدیک به 15 سال گذشته، دولت های غربی به ویژه آمریکا پیشتاز نبردی بی امان اما موهوم با پدیده تروریسم بوده اند؛ نبردی که بیشتر به جدال با سایه ها شباهت داشته و حتی سایه خشونت و دهشت را بر سر منطقه و جهان سنگینتر ساخته است.
یادداشت تازه وزیر امور خارجه را که در روزهای نزدیک به پانزدهمین سالگرد حادثه 11 سپتامبر در روزنامه منتشر شد، می توان از یک نظر نقدی بر سیاست های غرب در مبارزه با تروریسم و توجه نکردن به ریشه های اصلی آن دانست.
در یادداشتی که چهارشنبه هفته گذشته در روزنامه آمریکایی و پرتیراژ نیویورک تایمز منتشر شد، ضمن انتقاد شدید از رهبران عربستان سعودی، وهابیت را سرمنشاء بخش مهمی از فعالیت های تروریستی خواند و خواستار ائتلافی جهانی علیه وهابی گری شد.
روشن است که مخاطب اصلی ظریف در این نوشته، کشورهای غربی و در صدر آن ایالات متحده آمریکا است؛ کشورهایی که نزدیک به 15 سال است که جنگ علیه تروریسم را به راه انداخته اند ولی وضعیت امروز جهان، نشان می دهد که ابعاد تروریسم بسیار گسترده تر از قبل شده است. به عبارتی دیگر به رغم هزینه های گزاف سیاسی و اقتصادی، در عمل اقدام های غرب علیه تروریسم نتوانسته در کاهش ابعاد این پدیده شوم موثر باشد.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال