ویویانیت کدام است؟ (۲ عکس)


ویویانیت چیست؟

عکس شماره ۱ ⇩
عکس ویویانیت چه است؟

بر روی اجساد یافته شده توسط باستان معرفی کن، یک ماده کریستالی آبی رنگ یافته شده است که وی ویانیت نام دارد. این ماده معدنی قادر هست روند برخی تحقیقها را عوض کند.

به اعلان سرزه و به نقل از کلیک، در وارسیهایی که بر روی اوتزی، مرد یخی ۵۰۰۰ ساله مومیایی شده در آلپ معلوم شد که بر روی پوست آن رگه هایی از یک ماده آبی دیده می شود.

در ابتدا به چشم میامد که این ماده باورنکردنی کریستالی آبی رنگ که زیر پوست مومیایی دیده شده است از انجماد ناشی می شود، ولی این ماده، یک ماده معدنی بنام وی ویانیت یا سنگ آهن آبی است که در اجساد به جا قرار داده در محیط های غنی از آهن تشکیل می شوند.

در رابطه با مرد یخی نیز تکه هایی از وی ویانیت دیده شده است، ولی در خصوص نمونه های دیگر وی ویانیت بیشتری دیده شده است.

فوت شدی بنام جان وایت در یک تابوت چدن در سال ۱۸۶۱ نیز به خاک سپرده شد. در آن روزها تابوت ها اغلب یک پنجره داشتند که خانواده متوفی قادر میبودند از آن جا درون تابوت را نگاه بکنند. گهگاهی اوقات پس از خاک سپاری، که پنجره می شکست، آب های زیرزمینی به درون تابوت نفوذ می کرد و با جسد برخورد می کرد.

بیش از یک قرن بعد، به دلیل تحولات مربوط به زمین، وایت نبش قبر شد. در ان هنگام همه دیدند که تابوت و جسد وایت یک دست آبی رنگ است و با وی ویانیت بر تن شده است.

در عکس و تصویر زیر قادر هستید تکه هایی از وی ویانیت را نگاه بکنید که بر روی یک قطعه استخوان که در خاک و شن به خاک سپرده شده بود را نگاه بکنید:

عکس شماره ۲ ⇩عکس ویویانیت چه است؟

وی ویانیت نیز بر روی اجساد سربازان آمریکایی در حادثه سقوط هواپیما در کشور ویتنام دیده شده است. دانشمندان پیش بینی میکردند که به دلیل وجود مواد معدنی در پیرامون ناحیه ای که هواپیما سقوط کرده است و خاک مرطوب آن جا این مواد معدنی به وجود آمده اند.

این نکات تنها چند نمونه از مشاهدات بسیاری است که باستان معرفی کن بر روی اجسادی که نبش قبر کرده اند کشف کرده اند.

خب، بالاخره چا اتفاقی افتاده است؟

این نکات معدنی به دلیل تعامل فسفات با آب و آهن رخ می دهد. در حالی که بدن ما از بسیاری از مولکول های گوناگون تشکیل شده است، اصلی ترین چیزی که بر روی وی ویانیت اثر قرار میدهد، فسفات است که در همه جا در پیرامون انداممان پیدا میشود.

فسفات در قسمت های سخت و سخت استخوان و دندان وجود دارد. در واقع، فسفات به عنوان بخشی از هیدروکسی اپتایت است که عامل رادیکال های پایدار و ماده اصلی موجود در استخوان و دندان است. فسفات یاری میرساند که رشته های DNA  و RNA به هم تاب بخورند و سلول هایی که انرژی را ذخیره و به حرکت در می آورند برای سازماندهی بسیاری از فعالیت های که به پروتئین احتیاج دارند از آن بهره میگیرند.

بنابراین زمانی فردی فوت میشود، اندامش آغاز به تجریه می کند و فسفات بدن اون به خارج از بدن، به محیط پیرامون نشت می کند. اگه این محیط مرطوب و پر از آهن باشد – شبیه به مثال تابوت-  فسفات با مولکول های دیگر تعامل برقرار می کند و به شکل وی ویانیت معدنی در می آید.

در این مرحله، کریستال ها بی رنگ هستند، اما اگه آن ها با اکسیژن موجود در هوا مخلوط شوند به سرعت به رنگ ابیدر می آیند. کریستال های آبی رنگی که هر کسی آن ها را بر روی اجساد نگاه بکند تعجب می کند.

تشکیل وی ویانیت قادر هست یک یافته خوب یا بد برای پژوهشگرانی که درپی کشف چیزهای بیشتری در رابطه با اجساد هستند باشد. برای مثال، این یافته قادر هست درک خوب تری از چگونگی به خاک سپاری اجساد یافته شده از قرون سابق را یابند و یا این که چه عناصری در خاک پیرامون آن اجساد وجود دارد. همچنین دانشمندان قادر هستند با بهره گیری از این یافته از پوسیدگی و تجزیه بیشتر بقایای با جا مانده از انسان های سابق پیش گیری کنند.

از سویی دیگر، اگه دانشمندان بر روی DNA جسد تجزیه و تفسیر به انجام رسانند، وی ویانیت قادر هست ک بدشانسی برای دانشمندان باشد، به این علت که وی ویانیت توانایی آن را دارد که یک راهکار مطالعه متداول واکنش زنجیره ای پلی مراز یا PCR را دگرگون کند.

PCR شامل انتخاب کردن چند رشته DNA و کپی کردن چند بار آن ها به اندازه کافی است تا دانشمندان بر روی آن ها تجزیه و تفسیر به انجام رسانند. اما وی ویانیت قادر هست عکس العملها را متوقف سازد.

*****************************

گردآوری از: آذرمهر ف.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما را بر آستان تو بس حق خدمت است
««« »»»
ای خواجه بازبين به ترحم غلام را

ویویانیت کدام است؟ (۲ عکس)

TT / 172 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال