نقش مردم کشورمان در واقعه کربلا چه بوده است؟


نقش ایرانی ها در واقعه کربلا چه بوده است؟

جایگاه ایران و ایرانی های زمان امام حسین علیه السلام و نحوه عملکرد ایشان سوالی اطراف واقعه کربلا بود که جناب مرد دکتر رجبی دوانی
جایگاه ایران و ایرانی های زمان امام حسین علیه السلام و نحوه عملکرد ایشان سوالی اطراف واقعه کربلا بود که جناب مرد دکتر رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام، به این پرسش پاسخ داده اند.

تصویر و عکس نقش مردم کشورمان در واقعه کربلا چه بوده است؟

نقش مردم کشورمان در واقعه کربلا چه بوده است؟

ایران بزرگ قدیم کل کشور عراق امروز، بخش هایی از کشور ترکیه و این کشورهایی که پس از فروپاشی شوروی ایجاد شد شبیه به آذربایجان و کشور ارمنستان و گرجستان، جزء خاک ایران قدیم بوده است. البته در مناطقی که الان جزء کشور عراق است و قدیم جزء ایران بوده است، مردم کشورمان به گروه هایی از اعراب مجوز سکونت داده بودند. یعنی از دیرباز و زمان ساسانیان دولتی عربی بنام حیره نزدیک کوفه به روز بوده است که در این بخش ها ساکن بوده اند. اعراب بودند و بسیاری از ایشان مسلمان شدند. کوفه و بصره را در خاک ایران ساختند برای این که بتوانند به سادگی فتوحات داشته باشند. یک لشکر از شمالی و یک لشکر نواحی جنوبی را تحت پوشش خود میگذاشت.

مردم کشورمان زمان امام حسین علیه السلام در نواحی شمالی کشور عراق به روز درون در خاک ایران امروز حاضر بودند که اکثر ایشان زرتشتی هستند و مسلمان نشده اند. آنهایی که مسلمان می شدند از نگاه زرتشتی ها خائن تلقی میشدند و لذا آنها به نواحی عرب نشین و مسلمان نشین ایران کوچ می کردند و مقیم کوفه و بصره می شدند. حتی برخی اوقات شمار ایرانی های کوفه از اعراب بیشتر می شد. اما در زمان خلیفه دوم به بعد تبعیض هایی علیه ایشان واقع می شد که کاملا
مردم خاک سیستان به محض رسیدن خبر شهادت امام حسین، علیه برادر عبیدالله بن زیاد، یعنی عبّادالله بن زیاد که حاکم ایشان بود، شورش کردند و او را از سیستان بیرون کردند و برای مدتی حکومت آن جا را بر عهده گرفتند.

ضد تعالیم پیامبر و اسلام بود و همان مسئله عرب و عجم شکل گرفت و اعراب به ایرانی نقل میکردند شما موالی (وضعیت تحقیر) هستید و ما مجوز سکونت شما را در این نواحی داده ایم. و این را القا کرده بودند که شما مردم کشورمان شهروندان درجه دو هستید و حق مداخله سیاسی ندارید و آنها هم پذیرفته بودند. اگه چه در اصحاب امام علی ما چندین نفر ایرانی شبیه به ابوساسان داریم اما جامعه ایرانی مسلمان از نگاه سیاسی آنچنان حقیر شمرده شده بودند که در مسائل سیاسی دخالت نمی کردند. بنابراین ما هیچ نامه ای از طرف مردم کشورمان برای امام حسین نداریم که ایشان را فرا خوانده باشند. در زمان امام علی این تبیض ها برداشته شد و بسیاری نیز برای ایشان مخارج داشت و معاویه نگاه کرد اگه بخواهد عرب ها را داشته باشد باید مردم کشورمان را حقیر شمرد لذا در این مدت بیست سال، مردم کشورمان را تارومار کرده بودند و بسیاری را تبعید کرده بود. پس از مردم کشورمان انتظاری برای کمک به امام حسین وجود ندارد و امام حسین و سایر اهل بیت هم هیچ خطابی به مردم کشورمان ندارد.

البته یک گزارشی را علامه شیخ محمد مهدی شمس الدین که قائم مقام امام موسی صدر بودند، در کتاب انصار الحسین میگود و من نرسیده ام که چک کنم نگاه بکنم سند این نقل چه چیزی است اما خبر داده است که گروهی از موالی(ایرانی های مسلمان) قصد داشتند از فرات خود را به امام منتقل بکنند و ایشان را یاری کنند. اما عمر بن سعد چهارصد نفری را که اعزام کرده بود برای پیش گیری بنی اسد، ظاهرا اعزام کرده است جلوی شریعه فرات را بگیرند تا مردم کشورمان نتوانند به کربلا برسند اما معلوم نیست که شمار مردم کشورمان چه مقدار بوده است و چه کاری کرده اند و این چهارصد نفر به غیر از آن پانصد نفری است که هفتم محرم آب را بر روی امام بستند.

افتخار نخستین خونخواهی امام حسین علیه السلام برای مردم کشورمان

طبق نقل های موثق، افتخار نخستین خونخواهی برای امام حسین علیه السلام به ایرانی می رسد حتی پیش از آن که توابین و مختار قیام کنند. مردم خاک سیستان به محض رسیدن خبر شهادت امام حسین، علیه برادر عبیدالله بن زیاد، یعنی عبّادالله بن زیاد که حاکم ایشان بود، شورش کردند و او را از سیستان بیرون کردند و برای مدتی حکومت آن جا را بر عهده گرفتند اما متاسفانه جزئیات آن در دسترس نیست و گفته نشده است اما این اتفاق در زمان حکومت جائرانه و ظالمانه یزید است در حالی که قیام توابین و مختار پس از فوت یزید قیام کرده اند و تا زمان حیات یزید، کسی جرأت قیام ندارد بجز مردم سیستان که این کار را به انجام رسانده اند و این قیام مردم سیستان با وارسیهای صورت گرفته تقریبا دو ماه پس از شهادت امام حسین علیه السلام، برپا می دارند و از این جهت فضل تقدم در خونخواهی امام حسین علیه السلام را به اسم خود به تصویب میرسانند.

— با تشکر از انتخاب شما —

تهیه کننده : بهدخت ظ.

زندگینامه بزرگان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کار از تو می‌رود مددی ای دليل راه
««« »»»
کانصاف می‌دهيم و ز راه اوفتاده‌ايم

نقش مردم کشورمان در واقعه کربلا چه بوده است؟

TT / 142 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال